şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2018 fields madalyasına layık görülen kürt kökenli bir matematikçi.

  cambridge üniversitesinde bir profesör.
 • gururumuz.

  doğu kürdistanlı (rojhılat) profesör, matematiğin nobel’i olarak bilinen fields madalyası’na layık görüldü.

  rojhılat’ın meriwan kentinden olan ve ingiltere’de ikamet eden prof. dr. feridun direxşan, dünyanın en büyük matematik ödülü olarak görülen fields madalyası’nın sahibi oldu.

  prof. dr. direxşan, ödülü dünyadaki 10 milyonlarca kürt adına aldığını belirtti.

  koçer birkar (birkar, kürtçe’de matematikçi) lakabıyla tanınan 40 yaşındaki kürt bilim insanı, 2000 yılında ingiltere’ye göçettikten sonra akademik yaşamına cambridge üniversitesi’nde devam etti.

  halen cambridge üniversitesi’nde matematik profesörü olarak bilimsel çalışmalarına devam eden direxşan, bu yıl brezilya’nın rio de janeiro kentinde düzenlenen uluslararası matematik kongresinde ödüle layık görülen 4 akademisyenden biri oldu.

  yükseköğrenimini tahran üniversitesi’nde yapan 1978 doğumlu feridun direxşan, 2000 yılında ingiltere’ye siyasi iltica talebinde bulunduktan sonra bu ülkeye iltica etmişti.

  quanta dergisine konuşan direxşan, üniversitede okurken tahran'daki matematik kulübünün duvarlarında fields madalyasını kazananlarının resimlerinin olduğunu söyledi.

  direxşan, “onlara bakardım ve kendime 'bu insanlardan biriyle tanışacağım' derdim. o zamanlar iran’dan çıkıp batı’ya gidebileceğimi bilemezdim ”dedi.

  geometri üzerine çalışmaları ile akademik çevrede saygınlık direxşan daha önce de leverhulme ödülü'nü kazanmıştı.

  matematik ödüllerinin nobel’i olarak bilinen fields, 4 yılda bir veriliyor.

  fıelds madalyası

  uluslararası matematikçiler birliği tarafından 40 yaşın altındaki 2, 3 ya da 4 matematikçiye 4 senede bir yapılan uluslararası matematikçiler kongresi`nde verilen ve “matematiğin nobel’i” olarak görülen madalyanın ilki, 1936 yılında kanadalı matematikçi john charles fields’a verildi.

  ödül 1950 yılından itibaren düzenli olarak düzenleniyor.

  dünya çapında önemli makaleler yayınlamış olan genç matematikçilere gerekli kabul ve desteği vermek amacıyla verilen fields madalyası, geniş çevrelerce bir matematikçinin ulaşabileceği en yüksek onur olarak görülüyor.

  fields madalyası'nı kazananlara ayrıca 15.000 dolar veriliyor.
 • - birkar said he hoped the news may “put a little smile on the lips” of the world’s 40 million kurds

  (bkz: çek zılgıtı çek çek çek)
  (bkz: lililililililili)
 • hayatı boyunca hiç matematik sayesinde mutlu olmayan beni, hem mutlu ettirmiş hem de gurur duymamı sağlamış bilim insanı.

  iran'dan göç etmek zorunda kaldığı için kendisine koçer birkar ismini uygun görmüş. göçmen matematikçi anlamına gelir. isminin hakkını fazlasıyla vermiştir.

  (bkz: feridun direxşan)