*

şükela:  tümü | bugün
 • kozalite; sebep-sonuç ilişkisi
 • bbc de hafta ici yayinlanan bir dizi
 • (bkz: casualty)
 • herhangi bir sistemin şu anki çıktısının gelecekteki herhangi bir girdiye bağlı olmaması durumudur.[ve inputların zaman indisi 0 dan büyük olmalıdır]

  orta doğu ve balkanların büyük kontrolcüsü comptrol usta diyor ki: entry nin "sistemdeki inputların zaman indisi 0 dan büyük (n>=0) olmalıdır "şeklinde bir not içermesi gerekmekte; sen diyorsan öyledir usta diyorum. kalman filtreme dönüyorum, periyodik sinyalleri estimate ediyorum.

  tekrarlamakta herhangi bir beis görmüyorum ki kendisi pek yakışıklı bir abimizdir.

  editlerotesi edit:causality ilk anlattigim gibiymis, bunun lti sistemler icin convolution ozelliginden yola cikilarak soyle de bir matematiksel gerektirmesi mevcuttur.

  bir lti sistemin causal olmasi icin, n<0 icin h[n]=0 olmalidir.

  h[n] sistemin impulse response idir.

  allah bu entry e ve azmiyle teknik entrylerimin biricik okuru comptrol e zeval vermesin..
 • sinyal dersinde hoca causality'i anlatacaktır. sınıftan birine sorar, oğlum kafanın üstünde ne var diye.
  çocuk: projeksiyon aleti var hocam.
  hoca: tamammm, bak şimdi o alet kopsa, kafana doğru düşmeye başlasa, sen de gördün, naparsın?
  çocuk: kaçarım.
  hoca: arkadaşınızı bir sistem olarak düşünsek, bu arkadaşınız causal midir değilmidir?
  (sınıfın yarısı causal yarısı değil der)
  hoca: arkadaşınız geleceği görüp, kafasına düştüğünü görse ve kaçsa arkadaşımız non-causaldır çünkü sistem inputun(aletin düşmesi) gelecekteki değerini(düştüğünü görücek) kullanarak şu anki outputu(kaçmak) belirlemiştir. ama "time domain" de yaşayan bizler geleceği göremeyiz, inputun o anki durumuna göre outputu belirleriz. yani alet düşmeye başladı, sen aletin düşmeye başladığı anki durumuna bakarak sana geldiğini görür ve kaçarsın. belki aleti tutan kablolar sana çarpmasına 10 cm kala aleti durdurucak veya başka bir olay olup sana çarpmasını engelliycek, ama geleceği bilemeyiz. bu yüzden gerçek hayatta herşey causaldır, anca "hypothetical" sistemler non-causal dır.
  evet burdan çıkaracağımız sonuç, eğer sistem şu anki outputunu belirlerken, inputun gelecekteki datalarını kullanıyorsa sistem non-causaldır.
 • bu husus, the matrix reloaded'da da işlenmişti:

  "this is the nature of the universe. we struggle against it, we fight to deny it, but this is of course pretense. it is a lie... beneath our poised appearance, the truth is we are completely out of control. causality. there is no escape from it, we are forever slaves to it. our only hope, our only peace is to understand it, to understand why, why is what separates us from them, you from me... why is the only real source of power. without it you are powerless..."
  https://www.youtube.com/watch?v=ir3fsl9wmdg&t=39s
 • kesret algısının oluşmasına sebeptir, el-hakîm isminin sonucudur.
 • (bkz: illiyet)
 • (bkz: nedensellik)