şükela:  tümü | bugün
  • bir spaniel cinsidir.
    cocker spaniel'den daha ufak ve basik yuzludur. cocker spaniel ve pekinese kismasina benzer. ingilizlerin becerisi neticesinde ortaya cikmis bir tiptir.
  • kanımca dünyanın en şeker köpeği. temel bir özellikleri de kahverengi ve beyaz olmalarıdır. ileri yaşlarda, dikkat edilmezse, balon gibi şişmeye pek müsaitlerdir. 11 yıl baktım bir tanesine ve bir beni yemediği kaldı keratanın, pek iştahlılar. tüylerini uzamaya bırakacaksanız çok iyi bakmalısınız, bu pezemenklerde bir yer düğümlendi mi içinden çıkmak na mümkün.
  • sex and the city de charlotte'un elizabeth taylor adını verdiği, ısırılası, mıncırılası köpeği.
  • insanlarla arkadaşlık seviyesi yüksek olan,egitimi aşırı derecede kolay olan bir cinstir
    sürekli güler gibi surat ifadesi olan ve türkiyede nerdeyse yok denilecek kadar az olan köpek cinsidir.
  • şımarıklık ve tatlılıkta önüne geçilmesi mümkün olmayan köpek cinsi.

evimde 10 aylık bir velet yasamakta. kendini insan zannetmeye meyilli, asla ve asla bir köpek gibi davranmayıp sırt üstü uyuyan, horlayan, karşı binada pencereler kapansa korkusundan kaçacak yer arayan, kendisinden büyük her tür köpekten korkan ama yine de uzaktan gördüğünde heyecanlanan, tüm korkaklıgına ragmen eve bir kelebek girdiğinde kıyameti koparan, cekirgelere sinir olan, yemege asla dayanamayan ama kendi mamasını yememekte ısrarla direnen, sonunda aç kaldığı için siz yemek yemege basladıgınızda dibinizde aglamaklı gözlerle durup gözünüzün içine bakan, en sonunda dayanamayıp havlayan ve sonra da fırça yiyen, istediği herşeyi çeşitli tonlamalarla anlatan, zil çaldığında kendi ekseni etrafında sevinçten dönmeye başlayan, insan seven, insana dokunmayı seven ve bu ugurda yeri geldiginde yüzünüze dahi basmaktan cekinmeyen, oyun oynamaya bayılan, hele top gördüğünde iki ayak üstünde zıplayarak ilerlemeye başlayan, sokaga cıkmak icin can atan ama sokaga cıktıgında yürümek yerine bıraksanız her bir taşı en az yarım saat aynı özenle koklayan, yoruldugunda kücük bir cocuk gibi kucagınıza cıkmak isteyen, kedilerden korkup korkmadıgını cesitli testlerle anlamaya calısan ve en sonunda yüzüne bir tırmık yiyen ama yine de kedi pesinde önce kosup sonra kacmaktan vazgecmeyen, sokaktan eve döndüğünde kapıdan iceri girer girmez sırt üstü yatıp sizin onu kucagınıza alarak banyoya götürmenizi bekleyen, çağırsanız da gelmeyerek sonunda amacına ulasan, sinirlendiginizde ve yerine gitmesini söylediginizde kendi yatagı yerine sizin yatagınıza kacan, ödül mamalarıyla kolayca egitilebilen ama mamaya en kısa yoldan ulasabilmek icin bildigi tüm hareketleri aynı anda yaparak sizi güldüren, geldiği andan itibaren kendisinden önce ne yaptıgını, nelerle mesgul oldugunu insana düsündüren, bir anda herseyiniz olabilen dünyanın en sevimli yaratıgı.

(bkz: milou)
  • yaklaşık 2 senedir birlikte yaşadığım çok tüylü bol huylu,bakımı kolay en güzel köpek cinslerinden birisidir.oyun oynamaktan yalnızca kendi istedikleri zaman hoşlanan her türlü yiyeceğe dayanılmaz bakışlar atarak onada vermenizi isteyen pisboğaz bir cinstir.inatçıdır ve tam bir koku manyağıdır.o kadar inatçıdırki aynı şeyleri defalarca anlatmak zorunda kalırsınız.kokuların peşinden giderken sizi unutur unuttuğu aklına gelince ürkerek sağına soluna bakan tam bir ev hayvanıdır. soğuğa pek dayanıklı değildir azıcık ıslansın üşüsün arka ayakları tir tir titremeye başlar.canları çok tatlıdır.sevinince kuyruğunu pır pır pır sallar.hasta olduğunuzda siz yatarken gelir kucağınıza yatıp size ilgi gösterisi yapar.aslında cinsinin özelliklerinde çok hareketli olduğu yazar fakat benimkisi tam bir miskindir günün yarısını uyuyarak geçiriyor.ne yaptıysam hareketlendiremedim. bir ara zorla bir dişi bulmuştum bir tek o zaman hareketlenmişti.

ayrıca bu cinsin dişileri çok nadir bulunur. bulduğunuz dişi sahipleride genellikle naza çekerler malum kız tarafı...

bu türlere ait gözlemlediğim temel bir özellik ise kakato larını yaparlarken veya bir yere oturacaklarken defalarca oldukları yerde dönerler.

sanıyorumki bir kere beslediğiniz zaman başka köpek cinslerini beslemek istemezsiniz.
  • (bkz: bebeğim)

az kaldı, çok az kaldı kavuşmama. sonsuza kadar hayatıma kabul edeceğim muhteşem bakışlı. sabırsızlanıyorum!
  • eski kız arkadaşımın "köpek alalımmmııııı..?" ısrarlarına karşı koyamayıp başladım araştırmaya.. ne hayvan sevgim vardı ne de hayvanlara dair bir bilgim.. çeşitli kaynaklardan, kızın gönlü olsun diye yaptığım onlarca araştırma sonucu daha önce adını duymadığım ve şu anda da meraklılara söylerken hâlâ zorlandığım bu yaratıklara rastladım.. hakkında topladığım bilgiler doğrultusunda malum apartman hayatına uygunluk, sevimlilik ve evde yalnızken sessizlik kriterlerine en uygun ırklardan biri olarak dikkatimi çekti..

uzun uğraşlar sonucu, en çok tercih edilen beyaz-kahverengi bi yavru buldum.. pazarlığıydı, siparişiydi, gelmesiydi derken süreç tahminimizden uzun sürdü ama o şapşal suratla karşılaşınca herşey değişmeye başladı benim için.. tam o süreçte eski yengenizin ailesinin ziyareti yüzünden alır almaz bir haftalığına bende kalmaya başladı.. ben de hazır bissürü teorik köpek besleme bilgisi edinmişken bunları pratiğe dökme şansı yakalamışım.. egosal tatmin bi yandan, ufaklığın ağlak suratı bi yandan iyice sardım bu olaya.. yengenizin ailesi de ziyareti uzatınca, 10 gün sonunda, tüm kavgaları göze alarak köpeğin artık benim olduğu fikrini kabulettirdim kendisine..

evet bu 6 aylık süreçte henüz hiçbir kedinin saygısını kazanamadı.. onları yemek yerine oyun oynamayı tercih etmesi bunda en büyük etken olabilir.. ancak kedilerin oğluma yaklaşımları kendilerine olan nefretimi arttırmadı değil.. buna rağmen tanıştığı her insanda "müthiş bişi bu yaaa" algısı yaratması, kendisine olan saygımı günbegün arttırmakta.. bunun da temelinde bana sorarsanız "iyiniyetli" olması yatmakta..
    ben karşıyım askeri eğitimli ev köpeğine.. minimum tuvalet ve itaat eğitimlerinde de zorlanmadık zaten hiç.. evet defalarca beni peşinde koşturdu.. defalarca salak salak gözümün içine baktı beklentimi algılamaksızın, ama söz dinliyor ve eve işemiyor.. daha ne isteyeyim.. acayip yoğun bir oyun oynama enerjisine ve yalama potansiyeline sahip.. evde yalnızken sesini çıkardığına dair bir tek komşu şikayeti almadık 6 ayda.. tavuk alerjisi yüzünden 2 günlük bir kaşınma süreci hariç sağlık sorunu çıkarmadı.. sarılıyoruz, koşturuyoruz, tüm kızların sempatisini topluyo, daha ne beklenirki bi köpekten..
  • dünyanın en ama en sevimli canlısı kesinlikle bu.
    yaklaşık bir ay önce 2 aylık olan birini kucağıma alıp sevme imkanım oldu ve ben ona aşık oldum. o gece gözümü kapattığımda sevimli suratı ve şapşal bakışlarını gördüm durdum. tam bir ay sonra onu yeniden gördüm ve resmen heyecanlandım. kesinlikle aşık oldum ben bu köpeğe. özlüyorum onu.
  • eğitilmesi için şirin yüzüne aldanılmadan agresif olunması gereken canlı.

bu sevimli yaratığa sahip olanlardan hep aynı cümleyi duyarsınız. "eğitimi çok kolay, hemen tuvalet eğitimini aldı. çok güzel oyun oynuyor, ses çıkartmıyor tam bir dost."

sadece kendimde değil, etrafımda da gördüğüm örneklere dayanarak söyleyebilirim ki bu güzelliklerin çilesi 2-3 yaşından sonra başlıyor. aşırı kıskanç olan bu tür, birden şımarmaya ve çılgın kıskançlık tripleri atmaya başlıyor.

burada yapmanız gereken yaşına başına aldanmadan tekrar eğitim vermek. 2-3 yıldır bağlandığınız köpeğinize vurmak ya da ensesindeki deriden çekmek birazcık içinizi acıtsa da bu yapılması gereken en doğru davranış. çok değil, bir ay sabredip bu güzelliğe güler yüz göstermez, tam tersi bol bol ceza ve disiplin unsuru verirseniz sonrasında mum gibi oluyorlar.

benim önerim canlarını acıtıp yere yatırmak. özellikle ensesindeki deriden çiyaklatacak kadar çektikten sonra köpeği yan yatacakkonuma getirtin ve saatlerce öyle bekletin. her kıpırdadığında yeniden canını acıtın, yere yat komutunu verin ve yan yatırın. çok değil sadece bir kaç günde siz kalk demeden kalkmaz hala gelecektir. ben kendi köpeğimi bu şekilde beni göremeyeceği bir noktada bile olsam 2 saat kıpırdatmadan yatırtabiliyorum artık. ilk zamanlar kuyruğunu bacaklarına arasına alıp, kasılmış ve korkmuş bir şekilde bu eylemi yaparken, şu anda bekleme esnasında kuyruğunu deli gibi sallıyor. orada yattığı zaman ona zarar veremeyeceğimi, sadece yatmasını istediğimi anlayacak kadar da akıllı bir hayvandır.

korkak bir türdürler, sadece sahiplerine alıştıklarında ondan zarar gelmeyeceğini anlıyorlar ve ona göre davranıyorlar. onlara gerçek patronun kim olduğunu tekrar hatırlatmak gerekiyor.

not: mutlaka ama mutlaka boyun tasması da kullanın. boynunda sürekli o tasmayı hissetmeleri size itaat etmelerini hızlandıracaktır.

not 2: bir de fark eden var mı bilmiyorum ama, bu hayvanın kulaklarını başının arkasında toplarsanız profilden aynı ali taran'a benziyorlar.