şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güzel kokusu ve lezzeti olan, harmanlara yakı$an bir pipo tütünü.
 • cambridge üniversitesi'ne bağlı fizik laboratuarı. thomson ve rutherford gibi isimler de burada profesor olarak görev yapmıştır. tabi ismen değil fiilen de.
 • 1874 yılında açılan, britanya'nın bilim alanındaki en büyük eseri olarak anılan laboratuvar. elektronik ve nükleer bilimin doğduğu yer olarak bilinir; zira jj thompson eloktronu, rutherford nötronu, burada bulmuştur.
 • pipoda kullanılacak tütüne, özel yöntemlerle şeker ve aromalar eklenerek fermantasyona bırakılması ve ardından preslenmesi ile elde edilen tütün şeklidir. yani aslında bir işleme yöntemi sonucu ortaya çıkan tütündür, yoksa doğada cavendish diye bir tütün çeşidi yoktur. black cavendish ve cavendish olmak üzre iki türü vardır. ikisi arasındaki fark black cavendish'in daha uzun süre fermante edilip preslenmesidir (ve elbette renginin siyah olması). örneğin captain black ve benzeri yüksek aromalı tütünlerde bu tütünü daha rahat gözlemleyebilirsiniz, paketi açtığınızda parlak ve sıkıştırılmış, daha bir yuvarlak yada bütün halinde duran parçalar black cavendishdir.

  tek başına black cavendish --> http://img22.imageshack.us/img22/1401/no1black.jpg
  harmanda black cavendish --> http://img29.imageshack.us/…pipetobaccosoptimum.jpg

  bir harmanda cavendish varsa yada bir tütün sadece cavendish tütünden oluşuyorsa bu illaki onun kötü olduğu anlamına gelmez ama cavendish elde edilirken genelde çok yüksek kalite olmayan tütünler tercih edilir, zira tütün aromalandırılacağı için (artık ne koyacaklarsa, vanilya, çikolata, meyve aroması o bu) doğal tatlar pek hissedilmeyecektir. ancak bunun yanısıra miktar olarak azınlık da olsa hayli kaliteli tütünlerden elde edilen cavendishler de vardır.
 • "aslında bir tütün cinsi değildir. herhangi bir virginia veya burley tütününün özel bir işlemden geçirilmesi ile elde edilir. flue-cured veya fire-cured virginia yapraklarının buharla nemlendirilip preslenerek bir kaç gün boyunca fermantasyona bırakılmasıyla elde edilir. klasik ingiliz cavendishi ise hafifçe aromalandırılıp, preslenip ısıtılarak fermente edilir. bu sayede üretilen doğal cavendish artık günümüzde çok az üreticide var. modern cavendish çok daha fazla aromalıdır. ingilizcede “casting” terimi tütüne eklenen çok fazla katkı maddesini işaret eder. günümüz cavendishleri bol castinglidir. basitçe izah etmek gerekirse, tütün şekerli likörlü veya herhangi başka bir aromalı sıvıya yatırılarak aromalandırılır. vanilyalı, romlu, vişneli, çilekli, hindistancevizli gibi pipo tütünleri bu üründür. cavendish fırınlanarak (stoved) black cavendish denilen siyah renkli cavendish elde edilir. "

  (bkz: alguhan akşar)
  http://www.piposayfasi.com/ustalar3.htm
 • benim için kitaplık ve çalışma masası kokusudur. bir zamanlar, yazarlarla çizerlerin gerçek ahşap parkeli, içinde yürürken her yeri gıcırdayan evlerinde eski ve çok güzel mobilyalarla döşenmiş, her köşesine cavendish kokusu sinmiş çalışma odaları olurdu. öyle bir sakinlik, konsantrasyon ve huzur verirdi ki insanın çıkası gelmezdi.