şükela:  tümü | bugün
  • nüvit olmalı bunun ikizi; hem ikisi de başıboş dolanıyor zaten, başları bağlanmış olur..
  • italyan bir şarap markasıdır cavit ayrıca.. "cavit pinot grigio" pek tutulsa da, asıl iyi şarabı '94 tarihli "arele vin santo"dur..

    hatta, bu şarabı degüstatörler, 4,5 grapes (bir nevi şarap tat ölçme birimi, şarapmetre) ile ödüllendirmişlerdir.. toscanalılarla hemşehridir, şarap yani, degüstatörler değil..
  • sonsuz, sonsuzluk anlamina gelen isim.
  • susam sokağı'nda açıkgöz'ün garsonluk yaptığı restoranın aşçısının adı.
  • (bkz: asmali cavit)
  • tatlı bir guinea pigin adı.
  • diş hekimliğinde en çok kullanılan geçici dolgu maddesinin piyasa adıdır. daha çok endodontik tedaviler esnasında seanslar arasında geçici bir kapatma sağlamak için kullanılır.
  • su ile sertleşen geçici dolgu maddesidir. bu nedenle kullanımından sonra su ile temasının bir sakıncası yoktur.
  • istiklal madalyası sahibi, * mensubu şerefli türk subayı*

    aile durumu

    1884 yılında edirne’de doğdu. yakup kemal bey’in oğludur. 5 mart 1933’te vefat etti ve feriköy mezarlığı’na defnedildi. naaşı 25 ekim 1988’de devlet mezarlığına nakledildi.

    öğrenim durumu

    13 mart 1899’da girdiği harp okulundan 10 ocak 1902’de teğmen, devam ettiği harp akademisinden 11 ocak 1905’te mümtaz yüzbaşı olarak mezun oldu. 1910 - 1911 yıllarında fransa’da mesleki öğrenim gördü. almanca ve fransızca biliyordu.

    yükselme tarihleri

    10 ocak 1902’de teğmen,

    5 aralık 1902’de üsteğmen,

    11 ocak 1905’te yüzbaşı (12 mart 1912’de kurmaylığı onanmıştır.)

    26 nisan 1912’de kurmay binbaşı,

    14 eylül 1916’da kurmay yarbay,

    1 mart 1921’de kurmay albay,

    30 ağustos 1927’de tümgeneral.

    askerî görevleri

    harp akademisinden mezun olduktan sonra 2’nci ordu emrine atandı.

    14 şubat 1905’te 2’nci ordu 3’üncü nişancı taburu 2’nci bölük komutanı,

    27 nisan 1908’de edirne harp okulu dâhiliye subaylığına,

    30 kasım 1908’de edirne harp okulunda topografya öğretmen muavinliğine,

    6 şubat 1909’da aynı okulda öğrenci bölük komutanı,

    9 kasım 1911’de trablusgarp tümeni kurmay başkanı,

    26 şubat 1913’te ek görev olarak 125’inci alay komutan vekili,

    29 eylül 1913’te 42’nci tümen kurmaylığına,

    12 ocak 1914’te harp okulu öğretmenliğine,

    9 nisan 1914’te çatalca savunma hattı kurmaylığına,

    daha sonra çatalca savunma hattı komutan vekili

    7 şubat 1915’te 3’üncü ordu kurmay heyetine,

    2 nisan 1916’da 9’uncu kolordu kurmay başkanı,

    18 temmuz 1916’da 3’üncü ordu 9’uncu kolordu 17’nci tümen komutan vekili,

    21 eylül 1916’da 1’inci kafkas kolordusu kurmay başkanı,

    ekim 1917’de 10’uncu kafkas tümeni komutan vekili,

    6 nisan 1918’de 11’inci kafkas tümeni komutan vekili,

    21 haziran 1918’de 11’inci kafkas tümeni komutanı,

    ocak 1919’da 36’ncı kafkas tümeni komutanı,

    22 şubat 1921’de kars müstahkem mevki komutanı olarak atandı.

    aynı yıl içinde kars milletvekili olarak göreve başladı.

    2 ağustos 1923’te milletvekilliği uhdesinde kalmak üzere millî savunma bakanlığı personel dairesi başkanlığına atandı.

    1924 yılı sonlarından itibaren izinli sayılmak suretiyle 1926 yılına kadar kars milletvekilliğine devam etti.

    4 şubat 1926’da 7’nci tümen komutanı,

    6 ağustos 1927’de 16’ncı tümen komutanı,

    1 ocak 1933’te askerî yargıtay üyesi olarak atandı. bu görevinde iken 5 mart 1933’te vefat etti.

    katıldığı savaşlar

    1911 - 1912 trablusgarp savaşı,

    1912 - 1913 balkan savaşı,

    1914 - 1918 birinci dünya savaşı,

    1919 - 1922 istiklal savaşı.

    nişan ve madalyalar

    6 kasım 1913’te dördüncü dereceden osmani nişanı,

    temmuz 1915’te harp madalyası,

    30 aralık 1915’te muharebe gümüş liyakat madalyası,

    22 ekim 1916’da muharebe gümüş imtiyaz madalyası,

    9 mart 1917’de harp alametli leopold nişanı,

    21 kasım 1923’te istiklal madalyası ile ödüllendirildi.