şükela:  tümü | bugün
 • hakan sazyek, "cumhuriyet dönemi türk şiirinde garip hareketi" adlı kitabının (iş bankası kültür yayınları, 1999) 41. sayfasında şöyle yazmış:

  "orhan veli kanık, garip şiirlerinden bir seçki hazırlama düşüncesindedir. artık, hareketin şiir görüşünü toparlayıp bir bildirge haline dönüştürerek edebiyat kamu oyuna sunmanın ve garip şiirlerini bir kitapta toplamanın zamanı gelmiştir. şair, bu düşüncesini oktay rifat'a açar. bir ortak kitap hazırlama kararı alınır. melih cevdet anday da bu karara uyar.
  ortak seçkinin hazırlanması işini orhan veli kanık üstlenir. şair, kitabın adını da kendi şiirinden esinlenerek belirlemiştir: 'tahattur'. ancak, arkadaşı cavit yamaç'ın önerdiği bir başka sözcük olan 'garip' onun yerini alacaktır. böylece kitabın, üç arkadaşın şiirlerinin yadırganmasından, garip bulunmasından kaynaklanan ve daha sonra hareketle birlikte anılacak olan adını, dönemin bu üretken edebiyatçısı koymuş olur."

  bu konuda daha ayrıntılı bilgi mehmed kemal'in "acılı kuşak" adlı kitabının dördüncü basımında bulunabilir (çağdaş yayınları, 1996).

  (bkz: tahattur)
 • temmuz 1988'de izmir'de öldü. birçok dergi yönetti. recep bilginer'le 1951'de akın gazetesini çıkardı.
  çevirileriyle türkçemize kazandırdığı bir çok eser vardır.
 • garip hareketi'nin isim anası, babası.

  cavit yamaç, mehmed kemal'e o anı aktarıyor:

  --- spoiler ---

  “bilir misin”, dedi. “orhan veli’nin garip kitabının adını ben koydum. bir gün nisuvaz’da oturuyordum. orhan geldi, bir şiir kitabı çıkaracağını söyledi. bir türlü kitabına bir ad bulamıyordu. koymak istediği ad tahattur’du. bilirsin, orhan veli’nin ‘alnımdaki bıçak yarası senin yüzünden... tabakam senin yadigârın... seni nasıl unuturum ben... vesikalı yarim...’ diye bir şiiri vardır. onun adı tahattur’dur. kitabına bunu vermek istiyordu. bana sordu, ne dersin diye... ben de bu adın çok eskimiş olduğunu, daha yeni ve ilgi çekici bir ad bulmasını söyledim. bu yeni adın ne olabileceğini sordu. ben de senin şiirlerin yadırganıyor, acaip, garip bulunuyor, öyle bir ad vermelisin dedim. öyleyse bir ad bul, dedi. yaban, acayip, garip derken... garip sözü üzerinde durduk. orhan veli’nin kitabının adı ortaya çıkmıştı. garip, sadece şaşırtıcı, acayip anlamına gelmiyor, gurbette kalmışa da yakışıyordu. zaten o dönemde orhan veli ve arkadaşları da biraz kural dışı, biraz gurbette kalmış gibiydiler.
  --- spoiler ---

  acılı kuşak-mehmet kemal/de yayınevi, sayfa:286