şükela:  tümü | bugün
 • türklerin hatta bir rivayete göre bahadır* han'ın icat ettiği oktur.

  içindeki düzenek sayesinde ok giderken ıslık benzeri bir ses çıkarır. sadece kıdemli askerlerin kullandığı bu ok nereye giderse onun emri altındaki okçular da orayı hedef alırlar. age of empires'taki sağ click gibi yani.

  haçlılar geldiğinde bu okla ilk defa karşılaşmanın verdiği şaşkınlığa düşerler ve bunu fark eden türkler bu oku düşmanın maneviyatını bozmak için de kullanmaya başlar.

  cüneyt arkın filmlerinde görüp de: "hiç ok 'fiyyt!' diye gider mi canım?" dediğimiz film fx'nin arkasında böyle bir savaş tekniği vardır.
 • düşmanın moralini bozmaya yarayan bir ok çeşididir. şöyle ki, bu ok atıldıgında cıkardıgı ses sayesinde, saldırıya ugrayan taraf birden fazla okun atıldıgını dusunur ve korkuya kapılır. 1 yerine 1000 ok atıldıgında ise ne hissedeceklerini varın siz düşünün.
 • mete tarafından geliştirilmiş, atıldığında demirden ucuna açılan delikler sayesinde ıslık çalarak ilerleyen oklardır.
  bu oklar sayesinde mete'nin birlikleri kendisinin gösterdiği istikamete oklarını fırlatmış ve yüksek ateş gücü elde edilmiştir. ek olarak binlerce okun ilerlerken çaldığı bu ıslıklar düşman üzerinde korkunç bir psikolojik baskının kurulmasına neden olmuştur.
  rivayete göre mete bu okları geliştirdikten sonra önce kendi atına fırlatmış ve askerlerine sesin geldiği istikamete ok fırlatmalarını emretmiştir. fırlatmayanları ise öldürmüştür. mete en son talimi de kendi babasına ok atarak gerçekleştirmiş ve ıslığın geldiği istikamete ok atan savaşçılardan kurulu çok korkunç bir birlik yetiştirmiştir.

  edit: ıslık çalma mekanizması düzeltilmiştir. (bkz: servscet)
 • bozkır adamıyken ege'ye kadar uzanan timurlenk'in de ordularında kullandığı ok. ankara'da osmanoğlu ordusunun bir kısmı timur'un filleri ve ıslık çalan oklarını görünce bunlar deccal diyerek daha savaşın başında tüymüşler.
 • eski zamanlarda kuşların göç döneminde gök yüzüne ıslık çalan bir ok atarsanız (çavuş oku), havadaki kuşlar bunu şahin sanıp yere inerlermiş, sonrası malum 'çantada keklik'
 • tarih boyunca türkler ve moğollar tarafından kullanılmış bir ok çeşididir. pek çok çin kaynağına göre mucidi türklerdir hatta direk mete han'ın kendisinin bulduğu söylenir. okun temreni üzerinde delikler açılmıştır; ve ok fırlatıldığında delikten hızla geçen hava tiz bir ses çıkarır. öldürme amacından çok askerlere komut vermede ve saldıracakları yönü belirtmede kullanılmıştır. çin kaynaklarına göre mete han ordusunu eğitirken bu oku kullanır ve bu oku nereye atarsa askerlerinin de oraya saldırmasını istemiştir. baideng muharebesinde kullanıldığı da çin kaynaklarında belirtilir.
 • bugün 1 tanesini aldığım ok; nam-ı diğer ıslıklı ok.

  geçmiş çağları bir düşünün, binlerce asker sadece düşmanı korkutmak için bu oktan kullanıyor. 1 tanesi bile inanılmaz ses çıkarırken, 1000 tanesinin çıkardığı ses nasıl olur, hayal etmek güç. biz de birkaç atış yapalım bakalım, eminim sadece 1 tanesinin çıkardığı ses bile çok keyif verecektir.
 • tarihin en önemli askeri dehalarından biri olan mete han tarafından icat edilmiş ve hem orta asya'nın hem de türk tarihine etkisi olmuş ok.

  mete han bu ok türünü icat ettikten sonra ve teoman tarafından bir tümen idaresine atandıktan sonra kendi tümenini sıkı şekilde eğitmeye başlar.

  yüzde yüz itaati sağlamak için askerlerine, ıslıklı oku attığı noktaya askerlerin de ok atmasını emreder.
  bir gün çok sevdiği değerli bir atına bu oku atar, itaatine uymayıp tereddütte kalan ve atı hedef almayan askerlerini idam eder.

  aynı taktiği bir gün karısına ve babasının bir atına uygular, itaat etmeyenleri yine idam eder ve yüzde yüz itaati sağlamış olur.

  nihayetinde son olarak, beraber ava çıktıkları bir gün babası teoman'ı hedef alır ve askerleri de oklarını teoman'a atar. böylece döneminin askeri darbesini gerçekleştirerek kağan olur.

  mete han komutasında, tüm savaşlarda bu ok ile düşmanın hangi hattına saldırılacağı belirlenmiştir.
  osmanlı'da da bu okun kullanım geleneği devam etmiştir.

  tarih boyu askeri anlamda öncü olan türk harp uygulamasının bugün teknolojik olarak lider değil takipçi olması üzücüdür.

  günümüz düşmanları da keşke ıslıklı ok ile belirlenecek kadar açık ve seçik olsa. maalesef sinsi düşmanla mücadelede ıslıklı ok yerine kollektif istihbarat daha etkili olacaktır. bunun için de kollektif bir ülkü gerekiyor.
 • osmanlı ordusu tarafından da kullanılmış ok çeşidi. kıdemli komutanlarca, askeri yönlendirme amaçlı kullanılmıştır. bu yüzden, "çavuş oku" adını almıştır. (bkz: ıslıklı ok)