şükela:  tümü | bugün
 • homedeus isimli kitapta geçtikten sonra internette araştırdığım ve bir devrin kapanmasına sebep olan olayların başlamasına sebebiyet vermiş büyük mitingdir. temeşvar kentinde muhalif bir papazın tayin edilmek istenmesi sonrası oranın halkı adamın evinin önünde nöbet tutar ve sonrasında da polisler aşırı kuvvet uygulayarak kişiyi evinden alır ve tutuklarlar.

  sonrasında bu çavuşesku'yu biraz tedirgin eder. ama biraz. bu sebeple halka hala çok sevildiğini göstermek üzere 21 aralık 1989 tarihinde meydanda bir miting düzenleyerek hitap etme kararı alır. bir çoğu istemeye istemeye gelen bir kalabalık vardır. emirlerle coşkulu sloganlar atmaktadırlar. sonra yaklaşık 8 dakikalık inanılmaz sıkıcı bir konuşma yapar çavuşesku. bu konuşmasının ardında da uzun bir teşekkür konuşması yapacakken bir anda önlerden bir adam yuhlamaya başlar.

  sarayın balkonundan o adama o kadar şaşkınlıkla bakar ki çavuşesku, derken bu yuhalamalara bir 10 kişi daha katılır ve bir anda meydanda yuhalamayan ıslıklamayan kalmamıştır. insanlar bir anda saraya girmeye çalışırlar. polis müdahele edemeyeceğini anlar. kameralar yukarı doğru döner. sanki deprem olmuş gibi bir tutum sergiler. tüm ülke bir devrimin başlangıcını televizyonları başından izlemeye başlarlar. o sırada alo alo diye haykırmaktadır çavuşesku ve konuşmasını hızlıca bitirip büyüyen olayları televizyonundan izler ve 4 gün içinde kurşuna dizilerek öldürülür.

  https://www.youtube.com/watch?v=tcrwiz1phku
 • dört gün sonra olanlara da buradan ulaşabilirsiniz.

  insanı düşüncelere gark eden videolar...
 • batı önce diktatörü tepeden yada göstermelik seçimle başa getirir.diktatör palazlandıktan sonra ufaktan arıza çıkarmaya başlar.batı diktatör ile işinin bittiğine karar verir ve önceden halkın içine yerleştirdiği ajanları ile halk ayaklanması, askerin içine yerleştirdiği ajanları -işbirlikçileri ile askeri olarak diktatöre darbe yapar.örnekler ırak,libya,iran,suriye,mısır,romanya,ukrayna,afganistan, ve tabiki türkiye.örnekler çoğaltılabilir.
 • dünya tarihinde görüntülü kayda alınmış önemli anlardan biridir. asgari ücreti 2000 'den 2200'e, çocuk yardımını 2 katına çıkaracağını açıkladığı panik mitingidir. bir diktatörün düşeceğini anladığındaki korkuyu videoda 1.30'dan sonra görebilirsiniz.
 • çavuşesku'nun 1100 odalı bir sarayı olduğu ve halka dayattığı en az dört çocuk politikası da unutulmamalı.
 • enteresan bir şekilde mevcut kanalların hepsi canlı yayındadır ve hiç kimsenin aklına böyle bir gelişme olacağı gelmediği için "penguen belgeseli" vb. görüntü koyamaz.

  bir kısım "dıj güjler"in bu ayaklanma altyapısını desteklememiş olması imkansız. fakat sanmıyorum ki ne çavuşesku ne de olayı başlatanlar işin bu kadar hızlı yayılacağını öngöremediler. kimsenin reaksiyon verecek zamanı dahi olmadı.

  ortada muhalefet lideri ya da örgütlü bir legal ya da illegal faaliyet de yok. "dıj güjler" desen çavuşesku'yu kişisel olarak beğenmeseler de romanya'nın etini sütünü emmek için huyunu suyunu, zaafını bildikleri tek bir deliyle muhattap oldukları sürece romanya halkını kim sikiyor pek de umurlarında da değil açıkçası.

  video'yu izlerken halka ateş açabilecek güvenlikçilerin bile apışıp kaldığını görürsünüz.
  lakin nikolay olayı fark edip içeri kaçtıktan sonra karısı "lan noliyyy, kendinize gelin?" minvalinde birşeyler gevelemeye çalışsa da nikolay "lan yürü ebemizi sikecekler şimdi" diyerek içeri sokmuş kendisini...

  dört gün sonrada bildiğin köy ilkokulu gibi bir yerde yalapşap yargılanıp öyle saçmasapan bir duvarın önünde kurşuna dizilmişlerdir. yaşı yetenler belki hatırlar bun görüntüler bizim haber bültenlerinde bile gösterilmişti.

  dünyaya ibretlik bir görüntüdür çünkü nikolay'ın oluşturduğu korku imparatorluğunun sayısal gücü ve acımasızlığı çok ileri boyuttadır cidden. ve resmen hiç beklemediği bir anda, bakın burası çokomelli; "bir kişinin slogan atıvermesiyle" bir ülkenin tarihi değişmiştir.

  başka da bu denli hızlı ve 180derece dönüş yapılıp, bu kadar kısa sürede "bir varmış bir yokmuş" olan devlet başkanı henüz olmamıştır...