• homedeus isimli kitapta geçtikten sonra internette araştırdığım ve bir devrin kapanmasına sebep olan olayların başlamasına sebebiyet vermiş büyük mitingdir. temeşvar kentinde muhalif bir papazın tayin edilmek istenmesi sonrası oranın halkı adamın evinin önünde nöbet tutar ve sonrasında da polisler aşırı kuvvet uygulayarak kişiyi evinden alır ve tutuklarlar.

sonrasında bu çavuşesku'yu biraz tedirgin eder. ama biraz. bu sebeple halka hala çok sevildiğini göstermek üzere 21 aralık 1989 tarihinde meydanda bir miting düzenleyerek hitap etme kararı alır. bir çoğu istemeye istemeye gelen bir kalabalık vardır. emirlerle coşkulu sloganlar atmaktadırlar. sonra yaklaşık 8 dakikalık inanılmaz sıkıcı bir konuşma yapar çavuşesku. bu konuşmasının ardında da uzun bir teşekkür konuşması yapacakken bir anda önlerden bir adam yuhlamaya başlar.

sarayın balkonundan o adama o kadar şaşkınlıkla bakar ki çavuşesku, derken bu yuhalamalara bir 10 kişi daha katılır ve bir anda meydanda yuhalamayan ıslıklamayan kalmamıştır. insanlar bir anda saraya girmeye çalışırlar. polis müdahele edemeyeceğini anlar. kameralar yukarı doğru döner. sanki deprem olmuş gibi bir tutum sergiler. tüm ülke bir devrimin başlangıcını televizyonları başından izlemeye başlarlar. o sırada alo alo diye haykırmaktadır çavuşesku ve konuşmasını hızlıca bitirip büyüyen olayları televizyonundan izler ve 4 gün içinde kurşuna dizilerek öldürülür.

https://www.youtube.com/watch?v=tcrwiz1phku
  • dünya tarihinde görüntülü kayda alınmış önemli anlardan biridir. asgari ücreti 2000 'den 2200'e, çocuk yardımını 2 katına çıkaracağını açıkladığı panik mitingidir. bir diktatörün düşeceğini anladığındaki korkuyu videoda 1.30'dan sonra görebilirsiniz.
  • çavuşesku'nun 1100 odalı bir sarayı olduğu ve halka dayattığı en az dört çocuk politikası da unutulmamalı.
  • birinin artık isyan etmesi gerekiyordu. bir ses yükselince, diğer sesler de eşlik etmeye başladı. o seslerin melodisiyle bir diktatör daha yıkıldı. darısı diğer diktatörlerin başına.
  • destansı bir olay gerçekten.

halktan birisi cinnet geçiriyor, ölümü pahasına sesini yükseltiyor, olaylar gelişiyor. kitle hareketi veya kollektif bir olaydan ziyade tam anlamıyla bir cinnet halidir. gezi olayları da benzer bi cinnet haliydi.ondan sonra devlet insanlık dışı bi şekilde muhalif vatandaşı, aydını öyle bir ezdi ki ölümüne sessizlik hakim oldu ülkeye. bir filmde, bir kitapta, bir yazıda ufacık bi eleştiriyi, belli belirsiz bir göndermeyi bile çılgın gibi alkışlar olduk.

ne yazık ki tarihte - benim bildiğim kadarıyla tabi- acı çekilmeden, kan dökülmeden kazanılan bir hak, bir adalet yok.

güvenparkta vatandaşın biri kendini yaktı bu ülkede, hepimiz kafamızı çevirdik öteye. yazıklar olsun bize gerçekten. o çok sevdiğiniz youtube tarihçileri, entelektüelleri, akademisyenleri ağzını açıp bir laf etmiyor. bu ülkenin entelektüellerinin geldiği hali 20 sene öncenin gazetecileriyle kıyaslarsak bile nasıl bir ölüm sessizliği hakim anlayabiliyoruz.

yaşar kemal'in çokça kullandığı gibi "demir olsam çürürdüm, toprak oldum da dayandım" gün yüzü görmeden geberip gidince rahata ereceğiz gibi görünüyor.
  • yine zır zır konuşacağı bir mitingde hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaşınca iki günde tepetaklak olup giden çavuşesku'nun son mitingidir. karısıyla birlikte kurşuna dizileceği anda kendisine sahip çıkan kimse yoktu, hepsi onu satmıştı çünkü. her şey iki gün içerisinde oldu.
  • hiç bir dayanağım olmadan bir şey sallayacağım. komplo teorisi ortaya atmayı hiç sevmem ama bunu nedense paylaşmak istedim. yalansa bile çok enteresan bir hikaye.

romen bir arkadaşıma çavuşesku falan soruyordum. adamlar hakkında başka bir şey bilmiyoruz zaten. hagi ve çavuşesku. neyse bu gösteriden olayların bir anda nasıl tersine döndüğünden falan konuşuyoruz. dedi ki yıllar sonra bir akademisyen ya da öğrenci işte romanya turizm trendi hakkında araştırma yapıyor. adamlar komünist ekolünden herşeyin kaydı kuydu arşivi var. dataları toplayıp yorumlamak lazım sadece. her gümrükten giren turist sayısının aylık mevsimlik yıllık grafikleri vs.

rusyadan giriş yapan turist sayısının bir tarihte uçuşa geçtiğini farkediyor. o tarih de bu gösteriden hemen öncesine denk geliyor.
  • sürdürülebilir bir diktatörlük için bile az da olsa demokrasi gerekir.

aksi halde koyunlar bile isyan edebilir ve birlikte hareket ettikleri gün kurdu yenebileceklerini anlarlar.

böyle olayları çok seviyorum. toplumsal isyanlar çok heyecan verici.
  • sosyal medya o dönem olsa muhtemelen yaşanmayacak olay. öyle büyük bir afyon ki.
  • halk açlıktan kırılırken onların sarayları uçakları varmış. ve son…
hesabın var mı? giriş yap