şükela:  tümü | bugün
  • bazı evlerde denk geldiğim büyük bir sorun..

''kimisi çay koyayım mı'' diyor kimisi de çay ''dökeyim mi'' böyle bir durumda çayı kendim istemek zorunda kaldığımda bazı evlerde çay ''döker misin'' dediğimde ortama bir avam havası estirirken, bazı evlerde ''çay koyar mısın'' dediğimde ise ''koyarım anam'' gibi garip bel altı muhabbetlerine denk gelerek asil şehirli hayatım lekeleniyor.

derdimi sikmeden önce çay gurmelerinin bu sıkıntılı sürece bir çözüm bulmasını arzu ediyorum.
  • yöresel bir sorunsaldır.

* akdeniz kıyılarında çay 'katılır'
    * ege ve karadeniz kıyılarında çay koyulur
    * iç anadolu da çay dökülür

bireysel ilişkilerime ait gözlemdir. antalya ya ilk geldiğimde sevgilim '' çay kat bi '' dediğinde kalmıştım.
    zira bizde çay koy da içelim vardır.

bu lehçeler insanı şaşırtır;

* kapıyı kaktır ( kapat )
    * topanı ver ( yastık o yastık )

say say bitmez, ancak bu açıklamadan sonra hakketten (bkz: derdini sikeyim)

saygılarımla,
  • bir de cay eklemek modeli vardır. yoreye gore degisir.

tdk şaşkın.
  • dökülerek koyulur. dökmek koymanın metodu, nasılıdır. bir fiil, yöntemi bilinmeden pratiğe dökülemez*.

konuyu dökmek mi akıtmak mı ikileminde ele alırsak belki daha mantıklı. bu ikisi de metod ifade eden kelimeler. ha tabi akıtmak fiilinin çay için kullanılmayacağına konusunda hepimiz hemfikiriz orada sorun yok. ama yapmak istediğim, metodu ifade eden kelimenin anlamını ve yerini vurgulamak.

misal "akıtmak" daha büyük hacimli sıvılar için kullanılabilecek bir yöntemi ifade ediyor daha büyük bir güc ve efor harcanıyor. daha dağınık ve kaba bir işi anlatiyor. akıtma işlemini yapan pasif, yerçekimine ve akışkanlık yasalarına teslim oluyor.

ama dökmek ince iş. emek gücünden ziyade dikkat istiyor, incelik istiyor. o ince belli bardağa veyahut fincana tam ölçüsünde bir dudak payı bırakarak, tabağına da zerre damlatmadan yapılacak kontrollü hareketler bütününü tarifliyor bizlere.

bilmem anlatabildim mi mes'eleyi?
  • doğrusu çay doldurmaktır.
  • güneydoğu yöresinde duyduğum en efsane versiyonu için:

(bkz: çay bırakayım mı)

1992 yılında diyarbakır'da göreve başlayan babam, bu soruyu ilk duyduğunda tam olarak nasıl tepki vereceğini bilememiş. başta "çay vermeyi bırakayım mı" gibi bir anlam çıkarmış ama olay aslında bambaşkaymış.
  • doğrusu çaylamaktadır, çaylayalım mı abi
  • (bkz: çay çek)