şükela:  tümü | bugün
1150 entry daha
  • sokulur.

cümle içinde kullanalım: mescit abi, bardağına çay sokayım mı ?

gibi.
  • hiç biridir. aktarılır çay. demlikten bardağa aktarılır.
  • ocağa çay koymak.
    bardağa çay doldurmak.
    biz mi öğreteceğiz bunları size.
  • katanını duydum ben. misal;
    kanka bana da çay katıversene.
    adam çayı hayatına katıp öyle yasamak istiyor sanki katmak ney ya.
    egeliydi arkadaş pek sorgulamadım.
  • içilir diye çay edebiyatı yapayım bu geyik de son bulsun. ha katmışsın ha dökmüşsün ha koymuşsun... koy amına gitsin ya.
  • "dökmek" yanlışlıkla yapılmış bir eylemi tanımlıyor gibi geliyor genellikle. o yüzden de çoğu insana "çay dökmek" diyince manasız geliyor. ama aslında öyle değil. bir şeyi kasıtlı olarak da dökebilirsiniz.

"koymak" diyince de katı bir şeyler geliyor aklımıza ilk. katı bir şeyin yerini değişmek anlamında gibi. o yüzden bazı kesime de "çay koymak" anlamsız geliyor.

sanırım en mantıklı seçenek doldurmak olacaktır. ablam gibi türkçeniz zaman zaman kıtlaşıyorsa "beni de doldur" diyebilirsiniz mesela, üstünden espriler şakalar da yapabilir, çay içerken gününüzü gün edebilirsiniz.

ben ağzıma hangisi gelirse onu söylüyorum. bir ara özellikle "çay dök" diyordum ama artık çok da dikkat ettiğim bir şey değil. dök, doldur, koy. karşındaki anlıyor her şekilde. türkçe güzel dil.
  • doldurulur ! çaydanlık ocağa koyulur . çay bitince çöpe dökülür .
  • ege'de koyulur iç anadolu'da dökülür.
  • babaannem ve eski sevgilim dökeyim mi derdi çok garip gelirdi. ikisiyle de uzun süre birlikte yaşadığım için bir yerden sonra her iki durum da doğru geliyor.

sonuçta bir sıvının kabından dökülmesi durumudur. lakin dökülmek kontrolsüz bir eylemi ifade ediyor gibi olduğu için emin de olamıyorum. ama bu durumda koymak daha alakasız.
464 entry daha