şükela:  tümü | bugün
 • kaynar olmayan çay alınır , bir parça pamuğa ya da aynı işlevi görebilecek başka bir materyale batırılır..gözün üstüne konulur..hafif hafif göz kırpıştırılır..misal araba yıkarmış gibi bedende ferahlık hissedilince yeterdir..temiz temiz okursunuz kitabınızı..
 • caya batırılan pamugun, caydan renk, koku ve sifa alarak, rahatsızlanmıs gozumuzun tedavisinde kullanılmasıdır. hemen hemen herkesin cocuklugunda annesinin sefkatli ellerinden ılık cay banyosuyla hazırlanmış pansuman pamuk kiti ile tanısıklıgı olup, yapılan pansuman hastalanmıs gözlerimize, hissedilen ya da hatırlanan şefkat, huzur ve hoşnutluk yüreğimize her zaman iyi gelmiştir, gelmektedir.
 • (bkz: arpacık)
 • en pratik şekilde poşet çay ile yapılabilen pansuman çeşidi. en önemli püf noktası ise uygun sıcaklığı ayarlayabilmektir. çok sıcak olursa yakar, çok soğursa etkisi azalır. vücut ısısının birkaç derece üstünde, dayanılabilir bir sıcaklıkta olmalı, poşet kapalı göz üstünde en az 10 dakika tutulmalıdır. sıcak kompres, kan akımını artırıp göz kapağını yumuşatarak ağrıyı azaltır ve enfeksiyonun iyileşmesini kolaylaştırır.
 • rutin bir aladağlar tırmanışından sonra , mamur bir istanbul şafağında dairemin kapısını açıp , gözümdeki yanmayla duşa attım kendimi , bir iki saat kestirdikten sonra , aynada baktığım göz , henüz olgunlaşmamış patlıcan tadında bir renk aleminde süzülüyordu , balon kıvamına gelmesine henüz bir kaç barlık fark vardı.

  paçaları tutuşmuş kedi gibi attım kendimi evden sokağa , x göz hastanesinde , oldukça hoş bir göz hekiminin karşısında aldım soluğu ,hekim bayan konsültasyonunu yapıp bir iki merhem damla verip saldı beni çayıra , neyse ki benim yarı patlıcan yarı balon bir kaç güne düzeldi , lakin seneler içinde bendeniz de bu problem oldukça sık tekrarlanır hale geldi hani nerdeyse sokakta sigara izmariti toplamak gibi bir alışkanlık oldu bu araz bende , patlıcan dedim de şöyle güzel bir karnıyarık , yanında tane tane pilav bir de şöfor ayranı olsa gecenin bu vakti ne ziyafet olurdu değil mi ?

  gözde bu arızaya sebebiyet veren pek çok ajan var , toz , güneş , polen vs.
  burda sorundan öte çözüm adına adım atmak için nacizane , aynı aşı gibi koruyucu hekimlik prosedürünü uygulamak en önemli husus , kullanacağımız aleti cerrahiyenin adı da çay posasıdır.

  türlü tertiplerle uygulanabilir bu hadise lakin en pratik bulduğum yöntem , demlikteki poşetleri bir kapta saklayıp , 20-30 adete ulaştığında , su ısıtıcı da kaynayan suyu döküp , atıyorum kendimi yatağa dayıyorum çifter çifter bir sağa bir sola.

  kirpiklerin altında gözle göremediğimiz gözenekler mevcut , içerdeki iltihap bu gözenekleri kapattığında göz şişmeye başlıyor , bu kanallara akar bir yol açmanız gerekiyor.bu noktada bu adet işi mühimlik kazanıyor zira bir iki posa koyarsaniz verimlilik cerayan etmiyor , ikinci önemli husus posanın ısısı , çok sıcak değil pişirir bu da konjüktiviteyi körükler , ılık olursa da etki tepki vermez ; dayanabileceğiniz bir ısıda olması karardır , devamlı uygulandığında daha sıcak seviyelere sıçrama gösteriyorsunuz zati ama pişirmemeye dikkat.
 • bebeklerin gözlerinde oluşan çapağı* temizlemek için çok etkili. ılık çaya batırılmış temiz bir pamukla göz kapakları içten dışa doğru silinerek yapılır. en önemli nokta ıslak pamukla göz kapağını bir seferde temizlemek. aynı pamuğu tekrar tekrar göze sürmemek gerekiyor.
 • annemden öğrendiğim, yıllardır uyguladığım ve olumlu sonuç aldığım pansuman çeşidi.

  yalnız ılık olsa da, alerjiyi artırır mı merak içerisindeyim. inşallah yanlış yapmıyorumdur.