• 15. yy'da japon yaşamında değer kazanmaya başlamıştır. çanoyunun ilk büyük ustası murata cuko'dur. rituele yalınlık ve ölçü kurallarını getirmiştir.
 • (bkz: koicha)
 • yasunari kawabata'nın senbazuru'da sıklıkla ve detaylıca anlattığı, japon kültürü. öyle ki, abayı yaktığınız kişi, sizinle ilgilenmiyor dahi olsa, onu çay seremonisine davet ederek, koca bir gün onu esir alabilirsiniz. reddedilmesi kabalıktır, muhakkak gelecektir. uzun, detaylı bir seremonidir, her aşaması saygı ve merasim eşliğinde katedilir. uzattıkça uzatabilme imkanınız da mevcuttur, yeni aldığınız ya da ailenizden yadigar antika çay seremonisi takımlarınızı, hangi koşullarda bugünlere geldiğini, kimlerin ellerinden geçtiğini, aile için önemini vurgulayarak tanıtabilirsiniz. tüm bunların hasırlar üzerinde çömelerek gerçekleşeceği unutulmamalıdır. seremoni sonunda bacaklardaki uyuşukluk, yürüyememe hali yavaş yavaş geçecektir, paniğe gerek yoktur.
 • (bkz: chado)
 • (bkz: hoshoan)
 • japonların tatami odalarında, yeşil çay (#9549204) içmek için, minderlerin* üzerinde diz çökerek düzenledikleri seremonidir. tatami odasında masa olmadığı için tüm malzemeler yere konulur. yalnızca kasenin altına konulan mendil*, kimononun belindeki kemere* sıkıştırılır ve yine kaseyi silmek için kullanılan kağıtlar kimononun göğüs kısmına konulur. kaseye* toz halindeki yeşil çaydan iki kaşık** konulur. üzerine çok az sıcak su konulup yemyeşil bir renk alana kadar karıştırıcı* ile karıştırılır. sonra tekrar üzerine su eklenip, çay köpürene kadar karıştırılır ve daha sonra içecek olan kişiye takdim edilir. içecek kişi eğilerek teşekkür eder*, kaseyi alır ve iki eliyle altından tutarak içer. hafif acı bir çay olduğu için yanında şekere benzer bir şey* takdim edilir.
  çay seremonisinde herkes çayı aynı kaptan içer. bunun nedeni çok eski zamanlardaki savaşlara dayanmaktadır. çayı ilk içene ne olacağı bilinmemekle beraber, amacı * zehirli olmadığını göstermektir.
 • japonlara özgü bir çeşit ayin. çay töreni, maddi olarak yalın, ruhen ise özgür ve dolu olma arzusu wabi'nin ruhunu vurgular. hem evsahibi hem de konuklar bir fincan çay sunma ve alma anına, sanki yaşamlarında bir daha hiç bu türlü bir karşılaşmaları olmayacakmış gibi değer verirler.
  çay seremonisi hakkında detaylı ingilizce bilgi ve fotoğraflara şuradan ulaşmak mümkün:
  http://web-japan.org/factsheet/tea/index.html
 • (bkz: yunomi)
 • uykunun gelmesi ile masadan kalkmaya ikna olmak arasinda gecen hareketler toplulugu
 • heian döneminde, (...) ivan morris'in belirttiği gibi, bugün geleneksel japonya denince hemen akla gelen şeylerin, suşi ve soya sosunun, zen budizmle bağlantılı çay seremonilerinin*, çiçek aranjmanı gibi pratiklerin, haiku şiirlerinin, no ve kabuki tiyatrosunun, harakirinin ve özellikle de eril militarist ideolojinin kült figürleri olan samuray ve geyşaların daha ortaya çıkmamış olduğu bir dönem." tuncay birkan - yastıkname (önsöz)
hesabın var mı? giriş yap