• aylık 7000 liraya o çayı şıracı gibi omzumdan servis ederim.net
  • kraliyet ailesine saat beste cay servis eden kisiden mi bahsettigini dusunduren basliktir.
  • "makine mühendisiyim diyorsun, havan o biçim"' den sonrasini okumadim...
  • buradaki versus çaycı ibram ile mühendis mert'in karşılaştırması değil arkadaşım. çaycı mert ile mühendis mert'in karşılaştırması.

yani mühendis 2k ile başlar ama 10 sene sonra çaycı hala 7k kazanıyorken mühendis 10k+ kazanır, emekli olunca bile danışmanlık yapmaya devam eder tezi de havada kalıyor. çünkü çaycı mert'in de o kazanç ile eli armut toplamaz, başka bir girişiminde mühendisi danışman olarak bile çalıştırabilir.

olay tamamen vizyon.
  • çaycılığı seçen arkadaşları bir ay masabaşında çalıştırın, diğer ay çaycılık yaptırın, gelirler yine aynı olsun,

sonra götüm götüm gelip o masanın başına oturacaklar, kolay sanıyorlar amına koyduğumun işini, sabah kargalar bokunu yemeden kalkıp akşam mesai bitimine kadar ayakta duracaksın, ayakların şişecek, hiç bir sosyal faaliyetin olmayacak, kendim yaptım olum ordan biliyorum, ayrıca kazandığınız yedi bin tl'yi bile harcayacak vaktiniz olmayacak.

seçim sizin.
  • 10 senelik hesap yapanlar olmuş

10 sene boyunca 7k almak, 2k ile başlayıp 10 sene sonra 10k ve 10k+ maaş almaktan daha iyidir. genç yaşında alacağın parayla hayatını daha iyi geçindirebilecek iken ve dolu dolu yaşayabilecek iken, neden gençliğimde harcamam gereken parayı gençliğimden sonraki evrede kazanayım ki? manyak mıyım?

not : mühendisim.
  • (bkz: küçüğüm)

amma ciddiye aldın diyenler olabilir ama dayanamiyciim, maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi diye bir şey var bildin mi? hah işte, şimdi 7000 tl der çaycı olursun en temel ihtiyacın giderildikten sonra üst basamaktaki statü dürtüsü gelir yer adamı, "ah ulan mühendistim ben, bu çay ocagı ne böyle amk" dersin...

tipik işveren zihniyeti bu, yemeyin gençler, "olay sadece para değil bak, mesleki tatmin" falan deyip ucuza kapatmaya çalışırlar... tabii ki çaycılar en asil duygunun insanıdırlar ve bu versusun kazanı olurlar, çünkü önce paraya ihtiyaç var.
  • 7000 tl'lik çaycılık neredeymiş dedirtendir.

ha gidip çayüstü lisans, ardından çayoktora ve son olarak ordiçaryüs yaptıysa o maaş az biledir.
  • 7000 tl her zaman kazanır. kimseyi de zorlamaz bu seçim. sen o para ile epey bir rahat yaşarsın. kimse de seni hor görmez "çaycı" diye. hem "çay" bu ya, felsefesi bile yapılıyor artık her yerde. uzakdoğudaki öneminden bahsetmiyorum bile. mühendismiş peaah.
hesabın var mı? giriş yap