şükela:  tümü | bugün
  • cezalarda olması gereken şey. eğer bir ceza caydırıcı unsur olamazsa "nolcak be sittir et" türevi insan demeye dilin varmayacağı mahluklar çok can yakarlar, suçları da yanlarına kâr kalır. eğer bir adalet sistemi suçu caydırıcı cezalar kullanmıyorsa, mazlumu korumuyorsa, "adalet"i sağlamıyorsa o adalet sisteminin suratına tükürülüp kendisi çöpe atılmalı, iş görecek olan yenisi getirilmelidir.

eğer bir kişi 2 hafta yatıp çıkarım nolacak diyip de birini topuğundan vurup onu hayat boyu sakat bırakabiliyorsa, tecavüzcüler, hırsızlar yaptıklarından vazgeçmeyip "af"la çıkıp yeniden masum insanların canını yakmaya devam etmekte hiçbir sakınca görmüyorlarsa o adalet sistemi bir işe yaramayan başarısızlık abidesidir.

güzel yarınlar mı? yok böyle bişii... keşke olsa.

bu yazılanlar hayali bir adalet sistemini eleştirmektedir, gerçeklerle hiçbir alakası yoktur, hatta yalan bile olabilir, kim bilir...
  • cezalarda bulunması ne derece lüzumlu zaman zaman kafamı kurcalayan şey.
    yola cıkıp tuttugumu sikmememin nedeni alacağım cezayı düşünmem mi, hırsızlık yapmamamın nedeni karsiliginda verilecek cezadan tırsmam mı? yoo alakası yok. ahlak mı? yok be abi ahlak timsali bir adam da değilim ben. inanmam bile ona.
    ya da siktir et beni ya. sonunda ölüm cezası olan bir eylemi, bir adam bilerek yapıyorsa hangi caydırıcılıktan bahsediyoruz? ölüm cezası caydiramiyorsa daha ne?
    ı ıh. bizim cezalarda aradığımız\beklediğimiz şey caydiriclik değil, biz tatmin olmak istiyoruz. bi adam gelip annemi öldürüdükten sonra onun idam edilmesinin, 200 yıl hapis yatmasının bana ne gibi bi yararı var ki? ölen ölmüş. annem gitmiş. hakettiği cezayi alinca ölen geri mi geliyor? yoo sadece tatmin oluyorum. içimdeki intikam hissi kayboluyor, hafifliyor. devlet benim intikamımı alıyor. "sen elini kana bulama vatandaş, ben onu senin yerine öldürürüm" diyor. ibreti alem olsun diye de herkesin gozu onunde öldrüyor. benim hayatımı siken bi adamı ortadan kaldırıyor. herşey günlük güneşlik ondan sonra. hiçbir şey olmamış gibi devam et hayata. ohh.
    valla ne caydirici ne caydarici. ondan sonra da kimse o sucu bi daha işlemiyor di mi. yok abi. inanmıyorum caydiricliga. hele ki cezalardaki caydiriciliga hic inanamıyorum.
  • ordunun dusmana korku dosta guven vermesinin temelindeki unsurlardan biridir...

guclu bir ordu yanasirsan yakarim, cayasin havasi estirir...
  • (bkz: fail-deadly)