şükela:  tümü | bugün
  • klasik çay iç iç nereye kadar diye hayıflanıp yok mu bu çayı normal halinden daha lezzetli kıvama getirecek önerileri olanlar diye bir umutla açtığım başlık.

not: bergamottan istediğim tat randımanını alamadım.
  • (bkz: tomurcuk çay)
  • evinizin oralarda varsa çeşme, çağlayan , dağ suyu vs oralardan su alınız.
    suyunuz odun ateşinde ya da semaverde kaynadıktan sonra istediğiniz marka dem kullanabilirsiniz. buraya dikkat şimdi,
    1- tomurcuk kullanın artık şunu bir hile olarak görmeyin.
    2- çayın deminin acısını alma adına deme 2 küp şeker atabilirsiniz.
    3- çay demini aldıktan sonra servis edin.

ve en püf nokta şu çayın üzerine tekrar tekrar kaynamış su döküp durmayın.
    diğer püf nokta da çayı çok fazla ateşte bırakmayın zira acılaşır. karartır yani demi yakarsınız.
    yanmış deme su döküp içiyorsunuz sonra bu çay niye olmadı !
    e olmaz tabi.
  • (bkz: tirebolu 42)

edit: migros ve macrocenter’larda bulunabilir. geçen şok kampanya yapmıştı hatta.
    çaykur’un mavi karton kutulu olanını tercih edin.
  • (bkz: şeker) ama tek şeker
  • demlemeden önce çayın üstünden tozunu alması için soguk suyla 1 kere geçmek. diğer türlü çayı bardağa koyunca tozlar bardagın ustune cıkıp keyfinizi kaçırır.
  • evvela porselen demlik kullanmak gerekir. porselen demlik çayı yakmadigi için acı tat oluşmaz.

demleme suyu soğukken içine bir kaç tane karanfil ekleyip kaynatarak demlemek hem çayın burukluğunu alır hemde kokusunu ve tadını güzelleştirir. bir kaç kişinin kakule kullandığını da gördüm fakat kakule fazla gelirse tadı kaçıyor.

kaynatılıp soğutulmuş suyla demlemek de çayın aromasını arttırır.
  • hala şeker diyen deliler görüyorum. sağlığınız için şekeri hayatınızdan çıkarın, çayın tadını kaçırmayın.

çayın tamamen suyun dibine çökmesini beklemek her çayı güzelleştirir.

altınbaş klasik
  • twinings earl grey tea olması..
    daha ötesini içmedim şu ana kadar..
  • biraz süt eklerseniz çayın içine, çayı istediğiniz noktalara çıkarabilirsiniz.