şükela:  tümü | bugün
308 entry daha
  • yaptım bunu, ben bile, abartılcak bişi değil yani. bi alışkanlıktan başkasına geçiş. sonra şekerli bi çay, bal katılmış gibi geliyor. daha kolay ayrıca, kahveyi şekersiz içmekten. başlarda çaydan kaçsan da şekersiz diye, aslolan şeker değil ki. rutine dönüyor sonra, bardak bardak çaylar geliyor kaynar kaynar ve tatlı. ayrıca çay içme özgürlüğü bu, kalori bilmem ne düşünmeden..
  • hayatından tatlı şeyleri çıkarmaya çaya katılan şekerle başlıyor.

şekeri çıkarmakla bütün tat eşikleri kendinden geçiyor, şaha kalkıyor. en ufak değişiklik farkediliyor. pür çay tadı kalıyor. çay yalansız, çıplak kalıyor.

biri birinden iyi, biri birinden kötü değil. herkesin bi usulü, yolu, yordamı var. kimi giyiyor kat kat, üşümeye dayanamayıp. kimi süslüyor türlü türlü, gerçeğine katlanamayıp. kimi sırf ondan öncekiler öyle diye aynısına devam ediyor, kimi aynısı uymuyor diye değiştiriyor. kimi ise nedensiz.
  • çayın en saf haline, özüne ulaşma çabasıdır.
  • 1 aydır yaptığım şey. ilk 3 gün iğrendim, tiksindim. "bu ne ya?" dedim... ama sonunda alıştım. ileride kilo problemi illaki olacak ama çaya atılan her şekerin bunda payı çok büyük. küçük 1 2 şekerden bir şey olmaz demeyin. ileride o 1 2 şeker çok fena çıkıyor. ben alıştım. çayın özüne döndm. :=)
  • sakar biri için ideal, zira şekersiz çay üzerinize döküldüğünde kuruduğu vakit leke yapmıyor.
  • ilk kez 8-9 yaşlarındayken tesadüfen şeker atmayı unutmak suretiyle keşfettiğim içtiğim o ilk bardaktan sanki dünyanın en güzel içeceğini içiyormuşum hazzı almama neden olan sonrasında da* çayı sevmemi sağlayan eylem.
  • şeker hastalarının yaptığıdır.
    şeker olmadığında yaptığım.
    misafir evinde samimi olmayan ortamda yaptığım.
  • dedemin, ne biçim çay tiryakisisin lan sen, diyip çayıma şeker atmama izin vermediği bir kahvaltı ve sonrasında yaptığımdır. hakkaten ne biçim çay tiryakisiymişim lan ben.
  • sigarayı bırakmak gibidir, uzun zaman yaptığınızda alıştığınızı zannedersiniz ama gerçek öyle değildir.
  • ''çayın hakkını vermektir.'', ''tadına varmaktır.'', ''çay dediğin zaten şekersiz içilir.'' gibi adeta bir çaykur genel müdürüymüşçesine beyanat vermeye yarar.

anladık arkadaşım. anladık güzel kardeşim. sen iç çayını şekersiz. hakkını ver. tadına var. ama dokunma benim şekerime. dokunma tatlandırıcıma! yoksa ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş ben, mavikedi, hiç düşünmeden çekip vururum seni. ve ardıma bakmam bile.

kıtlama denen bir şey var kültürümüzde yahu! götünüz yiyorsa bunu da yok sayın. hadi bakalım...
2018 entry daha