şükela:  tümü | bugün
 • 9-17 yaş arası yaşadığım en büyük hayal kırıklılıklarının sebebidir. aslında bu süre 9-14 yaşla sınırlı kalabilirdi lakin yaşadığım tatminsizlik öyle bir raddedeydi ki 17 yaşına kadar umutla bekledim. keriz gibi, mal gibi.9 yaş öncesini ise hatırlayamıyorum.
  özellikle akşam misafirlikleri , bu post travmatik stres bozukluğunun ana kaynağıydı.
  zaten annemin,
  "yok sevim hanım. vallaha bişey hazırlamayın, zahmet etmeyin. zaten gündüz çok çay, kahve içtik" hamlesi ile birinci demoralizasyon dalgasını yaşamışım. acaba evin hanımı annemin sözüne uyar da çay koymaktan , kakaolu kek yapmaktan , üstü kızarmış taze poğaça ikramından vazgeçiverir mi diye korkuyorum; üstüne bir de annemin savaş yılları tedbirlerini andırır çıkışı hepten tarumar ediyor bu hamur işini arzu eden bünyemi.
  neyse. bunun ananevi bir prosedür olduğunu anlıyorum. misafir "zahmet etme" derken ev sahibi de "aa aa bi çay değil mi bu canım "diyerek bu ata sporunu illa ki icra etmek zorunda. devamında algılarımı bileyen bazı uyarıcılar geliyor mutfaktan. kâh fırında kabarmak üzre olan kek kokusu yahut peynirli poğaça... çay bardaklarının hazırlanışı, açılıp kapanan fırın kapağı gibi. keyfim artıyor. durduk yere şımarıyorum.anlamsızca muhabbete ortak olma gayretleri, saçma sorular...
  fakat ev sahibesi elinde bir tepsi ile çıkıp geliyor. üstünde bir dantel işi, onun üstünde de çaylar. sonra maşalı şekerlik... kötüye işaret. tecrübelerim önce pasta , börek tabaklarının gelmesi gerektiğini hatırlatıyor bana. sonra hep beraber içiliyor çay. yalnızca çay. zehir gibi...zıkkım gibi... kadına da kocasına da kin kusuyorum. e peki onca koku, şıngırtı, kapak sesi bir yanılsama mıydı? apartman havalandırmasından gelen, başka bir daireye ait bir koku olduğunu tuvalete gittiğimde anlıyorum (havalandırmalar ortak sanırım). o an, o evde olamadığım için adeta ağlamaklı oluyorum yalan yere işerken.
  işte bu hayal kırıklığı ile 17 yaşına kadar misafirlikte kek peşinde, kurabiye peşinde koştum durdum. en büyük eğlencemdi lan onlar benim. hatta artık bu üzüntünün eşiğini asgari düzeye çekebilmek için su içme bahanesiyle mutfağa bile gider olmuştum bir aralar. sırf önceden kontrol etmek ve sonrasında hüsrana uğramamak maksadıyla. elimde su bardağı ile tarayabildiğim kadar yeri tarayıp, eğer evsahibi yoksa fırını sessizce açma girişimin de bile bulunuyordum.
  tabii bu durumun farkında olan bazı açıkgöz ev sahipleri de yok değildi. sırf bu tepkiyi göğüsleyerek şiddetini azaltamak için tarihin en kifayetsiz muhteris bisküvitini (büsküvüt o aslında büsküvüt.ismini doğru telaffuz etmeyi hak etmiyor), pötibörü iskambil kağıdı gibi dizerek sunuyorlardı. lakin bu kandırmacaya, bu bir nevi takiyeye benzer harekete de aynı öfkeyi duydum.

  hasılı artık kekimi poğaçamı kendim yapabilecek düzeye geldiğimde gençliğe adım atmıştım (öehera)
 • erkektir.
 • annem değildir. ya da annemdir, misafir akşam yemeğine gelmiştir çayın yanına pasta börek ikram etme luzümu duyulmamıştır.
 • pasta/börek ya da malzemesini almaya ayıracak parası ol(a)mayan kişidir.
 • eve eli boş gidilmez, düsturunu bilmeyen misafiri olan ev sahibidir.
 • yeni nesil ev sahipleridir bunlar. ben mesela. annemin yemekleri ve misafirleri tıka bas doyurma yolundaki gayreti dillere destan olmuşken, ben misafire "kalk bana çay yap ulan" diyebiliyorum. gelen misafir değil benim gözümde sonuçta, kaç yıllık arkadaşım. geleneksel gün teyzeleri her ne kadar "zahmet etmeyin biz çay içtik de geldik" dese bile, eğer ev sahibi inanır da bir şey ikram etmezse arkasından "ay bu necla hanım da çok cimri ayol geçen ona gittik bi kuru çay bile ikram etmedi." diye dedikodusu yapılır. o nedenle gidilen evin hanımı isterse borç içinde yüzsün çayın yanına mutlaka ama mutlaka bir şey ikram eder. nerde o eski güzel günler bea..
 • çocukluğumda bir tanesine rastladığım ama annemin ne olur olmaz diye çaya da yemeğe de gitsek bize hafif birşeyler yedirme alışkanlığından mütevellit beni çok sarsmayan ev sahibesidir, o zamandan öğrendim özellikle çaya giderken kesin yanında birşeyler vardır planı yapmamayı birşeyler atıştırıp çıkmayı, insalık hali sonuçta, fırın bozulur, elektirik kesilir , kişi hastalanır, ev sahibi bu tip ağırlamalara karşıdır vs.
 • ev kapisini actigi anda ki evden gelmesi gereken buram buram hamur isi kokusuna sahip olmayan terbiyesiz ev sahibidir. bu ev sahibini giymeniz icin verdigi misafir terligi ile dovmek gereklidir. eger misafir terligi de vermiyorsa evi terkedilmeli ve iliski kesilmelidir.
 • bunun bir de severek -aslında kendin sevdiğin için- elin boş gitmemek için getirdiğin birşeyi çayın yanında çıkarmayıp, kuru bir teşekkürle ve de çayla sizi yolculayanlarının kapısının bir daha çalınmaması, memnuniyetsizliğinin nişanesi olarak elzemdir.
 • bu ev sahibinin tam tersi misafirleri ayrılırken, okulda olduğu için oturmaya gelemeyen gence- çocuğa tabak dolusu hamurişi gönderendir.