şükela:  tümü | bugün
 • haftalarca süren yaraticilik sancilarinin ardindan, si bemol minör birinci piyano koncertosunu (op.23) bestelemeyi nihayet tamamlayan caykovski, solugu st.petersburg konservatuari'ndaki hocasi, ünlü piyanist nicolai rubinstein'in yaninda alir ve bu yeni gözbebegini heyecanla ona ithaf eder.

  rubinstein, yapiti begenmez ve elestirilerini de esirgemez: "calmaya degmez ve calinamaz...kötü, siradan ve kaba zevkli...sadece bir iki sayfasi ise yarar, o kadar!". ve caykovski'ye, ancak istedigi degisiklikleri yaparsa koncertoyu calacagini söyler.

  yapitini degistirmeyi reddeden caykovski, bunun üzerine koncertosunu, alman piyanist ve sef hans von bülöw'a ithaf eder. bülow, eseri cok begenir; "yüksek, güclü ve özgün" diye niteledigi bu koncertoyu, 25 ekim 1875'te, boston'da, ilk defa calar. besteciye büyük bir basari saglayan prömiyerin ardindan, caykovski'nin bu eseri, dinleyicilerin en cok begendigi piyano koncertolari arasindaki hakli yerini alir. (rubinstein'in da sonralari koncertoyu bircok kereler calmis olmasi, kaderin ilginc bir cilvesi olsa gerek.)

  bu koncertoda, piyano ile orkestra calgilarinin diyalogu cok zarifce naksedilmistir ve kanimca eser bu yonuyle essizdir.

  yapit, su bölümlerden olusmaktadir:

  allegro non troppo e molto maestoso - allegro con spirito
  andantino semplice - prestissimo
  allegro con fuoco
 • allegro ma non troppo et molto maestoso adlı bir teşrifatla açılır bu hüseyni eser; böyle upuzun, ceviz, ondört kollu şamdanlı masalar gibi şatafatldır. bu bölümün teması, çaykovski beyin komenko'da, kör bir goygoycuya içlenip anında duyu duyuverdiği bir melodidir.

  keza, andante simplice/prestissimo/andante simplice adlı üçlü uzatma kablosuyla kodlanmış olan ikinci bölüm de, mandoline benzer bir pozisyonda, duşta şarkı söylerken ve serenad'a serenad yaparken yakalanmıştır. allegro con fuoco biçimli finalimiz ise, ukrayna halk oyunları ekibinin, her yılın ağustos ayında rapsodi güreşleri* yapması sonucu ortaya çıkmış bir yeraltı zenginliğidir.

  efendim, çaykovski bey, -çoksesli devranın piyamotif konçertoları arasında pek muazzam, pek haklı bir yeri haiz olan bu eserini, requiem beyin de belirttiği gibi, hans von bülow'a ithaf etmiştir, sonra da bana etse ne güzel olmuştur.
 • fazil say’in yuri temirkanov yonetimindeki st. petersburg filarmoni orkestrasi ile birlikte icra ettigi gorkemli bir eserdir. soz konusu koncerto, franz liszt’in si minor piyano sonati ile birlikte album olarak, warner classics etiketiyle 2001 yilinda piyasaya surulmustur. temiz ve ozenli bir kayittir.
 • pazar konserinin jenerik müziği olan eser
 • ilkokuldayken obsesif bi biçimde dinlediğim eser..
 • ünlü piyanist nikolai rubinstein'ın, eserin bazı bölümlerini "kötü ve kaba" bulduğu için çalmayı reddetmesi üzerine çaykovski, bu 'te eseri hans von bülow'a ithaf etmiştir ve 1875'te boston'daki ilk performansı ona vermiştir. ancak daha sonra hatasını anlaması üzerine eserin avrupa'da ilk icrası 1878'de rubinstein tarafından yapılmış ve avrupa'da tanınmışlığı rubinstein tarafından sağlanmıştır.

  edit: arthur değil nikolai rubinstein düzeltmesi için doxy'ye teşekkürler.
 • 10 numara çalışma olmuş.
 • çaykovski'den canlı dinlemek isterim. inşallah türkiye'ye gelir ve biletler ucuz olur.
 • virtüöz bir piyanist için iyi bir spordur bu konçertoyu çalmak. içeriğindeki hoplamalar zıplamalarla, gamlarla, arpejlerle baya bir kalori yaktırır.
 • piyanistin salon erkegi/kadini cizgisinden sapmasina olanak saglayan, atarli giderli (oha) bir eserdir. yaza da kisa da damgasini vurmus, 1875 yilinda billboard listesine birinci siradan girmistir, kuzeni (tardis bizi gecmise gotur!) rachmaninoff gelene kadar da listeden inmemistir caykovski abimiz.