• az önce demlenmek üzere kısık ateşte kaynamaya bıraktığım çayım. hemen akabinde sol çerçide görmem geceleri 3 harflilere dönüşen yazarları düşünmemi sağladı. bi döndüm baktım arkama. kışkış 3 harfliler kışkış. neyse konuya gelelim. sade, siyah, gösterişten uzak, dümdüz bir çay. gurmelik falan değil aslında gayet varoş bir çay ama güzel bir çay. tirebolu'da bir halıcıda taze taze satılıyor efem.
  • gayet lezzetli, demliği bitirmeden bıraktırmayan çaylardan. çaykur sarı paket, filiz, lipton ilk sürgün, lipton siyah derken arkadaşımın tavsiyesiyle alıo denedim. 2 çay kaşığı earl grey tohumu atınca mükemmel harman oluyor. çayı çok sevmeyen, aramayan bir kişi olmama rağmen akşam yemekten sonra hemen çay demleme alışkanlığı kazanmamı sağladı. lipton earl grey ile birlikte en keyif veren maddelerden biri.

bir de abisi var, organik hemşin çayı adında ama 400 gramlık paketi 19 lira olduğundan fiyat/performans oranı kurtarmıyor, o kadarcık çaya o para verilemiyor.
  • (bkz: tirebolu 42)
  • beklentim büyüktü ; fakat çaykurun hediyelik çayı daha iyi.
  • tirebolu 42 farklı bir çaydır, yeşil kutudadır. çaykur 42 nolu tirebolu çayı ise mavi 500 gramlık kutudadır. marketlerde aramak isteyenler için https://photos.app.goo.gl/uyhoburkivvyf48n1
  • epey guzel bi çay. icine earl grey atilinca kusursuz oluyor. atmasan da cok kaliteli demi var.

ege bolgesinde bulamadim. karadenizden geliyor.
  • tirebolu da bulunan çaykur fabrikası 42 numaralı fabrikadır. fabrikada tirebolu yöresinde yetiştirilen çaylar üretimde kullanılır. bu sebeple bölgeye has bir aroması ve içimi vardır. bu yüzden tirebolu 42 adı altında ambalajlanıp satılır.

fakat çaykur bu ismin haklarını satın almamış olacak ki. tireboluya 5 km mesafe kala 42 tirebolu çayı diye bir tesis var. özel bir işletme. adamlar aynı isimle çay üretiyorlar fakat orjinal çaykur ile lezzet olarak alakası yok. eğer almak isterseniz karıştırmayın derim.
  • 42 numaranın anlamı ise kurtuluş mücadelesi döneminde giresunlu milis topal osman ağa önderliğinde afyon’da savaşa katılmış 42.alay anısına verilmiştir.
  • şu ana dek demleyip içtiğim en güzel çaydır.
  • underrated bir çaydır. normal çayın yarısı kadar koyup cam gibi bir dem yakalamak mümkün bununla.
hesabın var mı? giriş yap