• kim yönetiyor bu koyduğumunun şirketlerini, nasıl becerebiliyorsunuz zarar etmeyi yahu.

en temel zekayla, kahvede bardak çay satan kahveci bile bu işten para kazanabiliyorken, koca koca fabrikaları kimler yönetiyor da, hakikaten milli içeceğimiz olan ve en fakirinden en zenginine neredeyse herkesin günde 3-5 bardak tükettiği çaydan nasıl zarar edebiliyorsunuz? delireceğim yemin ederim yahu.
  • direk satılınca dikkat çektiğinden, artık zarar ettirilip mi satılıyor diye düşündüren başlıklar.
  • türkiye'de 25 tl'ye satılan çayı almanya'ya 10 tl'ye satan kit'in zararıdır. ya yurt dışı fiyatını da yükseltir karını artırırsın ya da yurt içi fiyatını düşürür pazar payını artırırsın. çaya fazla ödediğimiz yetmiyor gibi bir de vergilerimizle şirketin borcunu ödüyoruz.
  • kaynak çaykur’un 2017 yılını 267 milyon 742 bin 416 lira zararla kapattığı resmen açıklanmış. didi reklamlarında oynayan, naciye teyze, mustafa topaloğlu ve pascal nouma'nın da payının olduğunu düşündüğüm zarardır. piyasaya ilk sürüldüğünde tadını beğenmiştim aslında. ne zaman didi teyzeli reklamları başladı, soğudum soğuk çayından.
  • ne güzel kamu kurumlarının bugını buldular. bile bile zarar ettirilen kurum, zarar ediyor diyerek satılıyor. sata sata en son ellerinde tc vatandaşları kalacak. onları da cüzi bir ücret karşılığı satacaklar herhalde. mümkünse avrupaya satılalım.
  • su tüketiminden daha çok çay tüketimi olan 80 milyonluk bir ülkede en büyük çay üreticisi zarar ediyorsa orada kötü yönetim veya yolsuzluk vardır.
  • zaten bir kısmı 700 milyon dolar karşılığnda katarlıların elinde ipotekli. borsayı ordan gelen 700 milyon dolarla şişirmişlerdi. kalan kısmını da satacaklar ellam.

edit: anlamadığım kısmı şu. ipotekli hisseye sahip olan katarlılar da bu durumda zarara ortak oluyorlar mı? oluyorlarsa çok da fazla üzülmeyeceğim, %30'luk üzüleceğim. (bkz: almanlar kazanınca biz de kazanmış sayıldık) geçerli mi burda? yoksa zararın hepsi bize mi kaçtı?

edit2: çaykur, varlık fonu'na devredilmemiş miydi kâr getirmesi için? varlık fonu'na devredilen bir şirket nasıl zarar eder? hadi ateistler bunu da açıklasın.
  • iyi yönetilmediğini gösterir.burdan zarar etmesen şeker fabrikalarını özelleştirmene gerek kalmayacak.
  • kötü yönetimden kaynaklanan zarardır.

sadece çaykur da değil komple çay sektörü kötü yönetiliyor, yönlendiriliyor. çay bahçelerimiz yaşlandığı için artık yenilenmesi gerekiyor örneğin. ama kimsenin umurunda değil yıldan yıla düşen kalite. üreticiyi mutlu etmek için kaliteli çayın yanında kalitesiz de aynı fiyattan alınıyor.

bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. nice ibretlik çay hikayeleri var asım zihnioğlu'nun macerasında.
    (bkz: bir yeşilin peşinde)
hesabın var mı? giriş yap