şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gün itibariyle aldığım, uzun süre de devam ettirmeyi planladığım karar.

genelleme yapıyorum, çaylakların çoğu buranın bir sözlük platformu olduğunu idrak edemiyor. kendisini twitter'da, facebook'ta, ya da bir haber sitesinin yorum köşesinde zannediyor. ironi yapıyorsun anlamıyor basıyor küfrü, gerçekleri yazıyorsun inanmıyor basıyor küfrü. adabınca cevap yazıyorsun '' öff slk slk konuşma'' minvalinde cevap veriyor. hoş, yeni yetme yazarların birçoğu da öyle ama çaylaklarda istisna çok az.
  • ben önce mesaja bakıyorum mesaj mı diye, sonra atana bakıyorum adam mı diye, sonra tekrar mesaja bakıp kontrollü şekilde karşıya geçiyorum.

bu sayede başıma şimdiye kadar bir şey gelmedi.

siz de deneyin.
  • şimdi çaylaklardan bir iki fav almak için sjw gibi girdi düzmek istemezdim buraya ama benim analizim daha farklı.

benim için çaylak/yazar ayrımı yok. uzun uzun, belli bir görgü çerçevesinde tartıştığım veya muhabbet ettiğim çaylaklar da oldu, yazdığım bir entry yüzünden küfürlerin, hakaretlerin havada uçuştuğu mesajlar atan yazarlar da oldu.

ekşi'deki çaylaklar yazar olarak kabul edildikten sonra belli bir diksiyon/görgü kuralları eğitimine girmiyor ne de olsa. yani bir insanın sosyal dili sıkıntılıysa sözlükteki rütbesinin bir önemi yok.