şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
  • "sıranız şu anda hesaplanıyor. birkaç dakika içinde hazır olur. "
    diyor sözlük çok heyecanlıyım.
  • son üç günde hergün girip enty bile yazmama rağmen, 400 basamak gerilediğim liste. 2400 dük şimdi ise 2800 e sayılı dakikalar kaldı. arkadaş hani hergün girenler arasından seçim yapıyordunuz...

not: ortalama hergün 130 kişi bana* giriyor.
  • yaklaşık 20 gün önce içinden çıktığım liste. buraya yazıp yazmama konusunda çok kararsız kaldım. bir yandan artık çaylaklığın bittiği o uzun bekleme sürecinin geride kaldığını sürekli kendime hatırlatarak bir daha köprünün o kısmına geçmek istemedim. ama bir yandan da aynı benim gibi binlerce kişi gibi uzun süredir bu kutsal bilgi kaynağında yazar olmak isteyen çaylaklık devrelerime işin püf noktalarını anlatmakta boynumun borcuydu. neticede yazıyorum işte efenim..

öncelikle çaylaklık sabır isteyen bir süreç. kısa değil, ama söylenildiği gibi uzun da değil. eğer biraz yol yordam bilirseniz en kısa 3-4 ay içerisinde yazar olursunuz. peki nasıl 3-4 ayda yazar olunur?

kardeşlerim.. aziz romalılar,

mesela ben tam 5 ayda yazar oldum. o yüzden tüm yol haritasını kendi yaptığım şeyler üzerinden çizeceğim. öncelikle en önemli husus girilen ilk 10 entry.. listede sıra size geldiği zaman sizin kontrolünüzü yapacak olan kondüktör sizin yazmış olduğunuz 2000 entrye bakmıyor ne yazık ki.. sadece bekleme havuzundan sizi çaylak listesine alan ilk 10 altın entrye bakıyor. dediğim gibi "altın entryler" bu entryler çoğunlukla çaylaklar tarafından çaylak listesine daha hızlı girebilmek için özensiz yazılır. yani imla kurallarına dikkat edilmez, oto boka bkz yazarlığı yapılır, anket doldurulur. örnek verilirse "çaylakların dinlediği şarkılar", "kadınların en güzel yeri", "sözlükçülerin favori kitabı" vb. gibi başlıklara saldırılır. bu şekil ilk 10 entry dolduran çaylaklar kesinlikle yazar olmayı beklemesin. yapılması gerekenler çok basit aslında.

sizden destan gibi entry döşemenizi istemiyor sözlük yönetimi.. sadece bilgilendirici olmanızı istiyor. unutmayın! burası kutsal bilgi kaynağı. entrylerinizle sözlüğe bir şeyler katmalısınız, yenilikçi olmalısınız. uzun uzadıya yazmaya gerek yok. sadece entry konusunda aydınlatıcı ve tok tespitler yapmanız yeterli. -ha bir de jargona hakim olmalısınız.. yani sözlüğün diline. bunun içinde ne yazık ki uzun süreli sözlük okuyuculuğu gerekli. zaten bana sorarsanız uzun süre sözlük okumadan yazarlığa kalkışmayın bence. tekrar söylüyorum ilk on entry çok önemli. özenle doldurun. sırada online olmak var.. çaylak onay listesinde yapılan en son değişiklilikle, her gün online olan çaylaklar arasından sıralama yapılıyor. bu yüzden online olmak işlemi önemli. günde 3-4 saat online olsanız yeterli bana kalırsa.. ben öyle yapıyordum. gece olunan online daha önemlidir. sözlükte çaylak sayısı nispeten azalır. ön plana çıkma ihtimaliniz artar.. kondüktörler genellikle gece daha yoğun çalışır, o sebeble gece girilen entryler de önemlidir. eskiden sözlük için bir şehir efsanesi vardı, gece girilen bazı kaliteli entryler gece ava çıkan bazı kondüktörlerin karşısına çıkabilir ve size direkt yazar onayı yapabilirler diye.. doğru mudur bilmiyorum.. ama denemekte fayda var. kısacası ilk 10 entryi güzel doldurursanız, bilgilendirici, içinde bol bol tespitlerin olduğu, imlası düzgün, sözlük jargonuna hakim, işte o zaman yazar olmak hiç zor değil sevgili çaylak kardeşlerim. ümidinizi yitirmeyin. 20 gün önce bende oralardaydım. şimdi bir yazar olarak size sesleniyorum.. en yakın zamanda gerçekten sözlüğe değer vermiş olan kardeşlerimi aramızda görmek umuduyla..

edit:imla
  • 10 entry girişi yapıp 3-4 ay kadar hiç bir şey yapmadan bekleyerek sıyrıldığım liste. uzatıp da çok meşakkatli bir durummuş gibi anlatmaya lüzum yok. insan gibi 10 entry gir bekle. zamanı gelince alıyorlar zaten içeri. ama 3 ay olur ama 1 sene, şans. yok gece gir, sabah ezanı bekle, yüzünü yağmur suyuyla yıka falan yok öyle şeyler.
  • zamanında kıvrana kıvrana sıra beklediğimiz liste. bizim beklediğimiz maç kuyruğuysa şimdiki süper market kasa kuyruğu. en eskilerinki ogs tipi kuyruk.
  • yaklaşık bir senelik bir beklemeden sonra 20 gün önce çıkarıldığım listedir.
  • sürekli geriye gidilen liste.
  • 10(on)' un gizemidir.
  • biz çaylakların birer yazar olmak için beklediği, intibak ettiği bölüm.

olum dolar euro bile bu listeden daha az dalgalı yeminle. iyi ki hisse senedi falan yok bunun,adama kalp krizi geçirtir.

edit:tanım
  • biz yazar adaylarını oyalamak için uydurulmuş olduğunu düşündüğüm liste.
    (bkz: amerika'nın oyunu bunlar)

edit: yeter artık bekle bekle. bir çözümü yok mudur bunun? mülakata falan girsek??