şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yillar sonra farkettigim eksi sozluk mekanizmasi. bildigin alt kultur olusmus caylaklar bolumunde. adamlar kendi aralarinda takiliyor. artik cok uzun beklediklerinden mi yoksa hepsinin karakteri oyle mi denk gelmis bilmem ama anarsizm, pesimizm ve yapisokumculuk ruzgarlari esiyor bu bolumde. "nasil olsa yazar yapmayacaklar" dusuncesi ve "alayina gider" akimini siar edinmisler.

gunubirlik bir olaya "an itibariyle baslamistir" diye entry girenden tut,

herhangi bir basliktaki entry'ye "sen olayi yanlis anlamissin kardes, mesaj at dogrusunu anlatayim" diye cevap entry'i yazana,

mac basliklarina "biraz once su oyuncu sari kart gordu" yazandan,

"ben ne zaman yazar olcam lan" diye yazana,

daha yazar olmadan her basliga bkz espirisi girenden,

anketten ankete kosturana,

"aksamki bolumunu aglayarak seyrettigim dizi" diyenden,

ana avrat kufur ederek tuttugu takimi/partiyi/ideolojiyi savundugunu zannedene,

gunlerdir takip ediyorum ki oylayayim (yazar olmalarina bir katkisi oluyor mu bilmem) diye ama arkadas gozunu sevdiklerim bambaska boyutta gidiyorlar yahu. onbinde bir bilgi iceren bir entry oluyor, o da denk gelirse. cok onemli bir iki uyari yapayim okumayacaklarini bilsem de;

- yazdiklarinizi siz haric neredeyse hic kimse gormuyor. o yuzden senin bu aksamki maca yazdigin yorum, biraz onceki siyasetcinin demecine yaptigin analiz bir ise yaramiyor kardesim anlayin artik bunu. ancak yazar olursaniz aylar sonra gorunecek genele, su anda yazarlar dahil ozel olarak caylaklar sekmesine girip bakmayan kimseye gorunmuyor yazdiklarin. zaten standart internet kullanicilari senin varligindan haberdar bile degil.

-yazar olanlar zaten kendilerini okutmak derdinde oldugu icin girip ozel olarak caylaklar bolumunde senin ne yazdigini okumaz, basliklarda zaten gozukmuyor yazdiklarin, o yuzden cevap yetistirmeye calisma.

-"an itibariyle baslamis mac/operasyon/dizi" seklinde entry girerek kime bilgi veriyorsun kardes? hala yazdiklarinin yazarlara ve normal internet kullanicilarina gozukmedigini idrak edemedin mi bunca zamanda?

-surekli olarak sira beklediginden yakinip laf ediyorsun da, hicbir bilgi icermeyen, soru basligina cevap entry giren, daha yazar olmadan kufurler ederek tuttugun takimi/partiyi/dusunceyi elestirenlerle karsilikli diyaloga girmeye calisan, forum kullandigini zanneden sen, bir sekilde bu seviyeyle sozluge yazar olsan da ne kadar yazar kalacagini saniyorsun? yillarca bekleyip yazar olup 1 gun icinde tekrar ucarsin ben sana soyleyeyim.

-anlamadiysan tekrar edeyim, yazdiklarini neredeyse hic kimse gormuyor, gormuyor, gormuyor. anladin mi? o yuzden macta an itibariyle hangi oyuncunun kart gordugunden, politikacinin bugun yaptigi demecine yorumundan bahsederek birsey elde edemezsin. yazarlar (eger ozel olarak caylaklar bolumune tiklamazsa) gormuyor, normal internet kullanicilari zaten gormuyor. yazdiklarin gozukmuyor. anlayabildin mi simdi?

-dogru duzgun okunasi bilgi iceren entry yaz, "cok sevdigim grup" diyerek olmaz o is, dogru duzgun daha once verilmemis bir bilgi ver ki seni okuyayim. cunku yazdigin sey bugun degilse bile 10 yil sonra okunmaya deger birsey olur, birileri o zamanlar hala oy verir.

neyse hepsi bir yana eksi sozlugun icindeki forum gibi birsey bu caylaklar bolumu. bos vakti bol olan yazarlara tavsiye ederim. bugun sekmesinde takip ettiginiz basliklarin hard core versiyonlarini gormek isterseniz mutlaka tiklayin.

ek: artik nasil bir psikoloji hakimse bu yazdigima da direkt kufurle karsilik vererek "sozlugu bilmeyenler bize sozluk ogretiyor" diyenden tut sadece kufur edenine kadar hepsi bir arada. basit bir durumu bilmeyenlere acikladik ve iyi niyetle neden uzun sureler sira beklediginizden bahsettik, kufurler icin sagolun varolun.
  • yeni kaydolan yazarların girdiği entry'lerin sadece sözlük yazarları ve diğer çaylaklar tarafından görülebildiği bölüm. bu kısımdaki entry'ler herkes tarafından görünen ekşi sözlük içeriğine dahil değil. dış dünyadan sadece direkt entry numarasıyla paylaşıldıklarında okunabiliyorlar. spam riskini düşürmek adına kısıtlı sayıda entry girebiliyorlar, verdikleri web linkleri de tıklanamıyor. yazar oldukları zaman bunların hepsi birden düzeliyor, tüm yazdıkları da ekşi sözlük içeriğine dahil oluyor. burada amaç yıllardır bekleyen yazarların ürettikleri içeriği anında görünür hale getirip paylaşabilmeleri ve bunu da denetim yükü gerektirmeden yapabilmeleri.
  • caylakken ekşi sözlük'e bir daha gelinse alınacak nick'ler basligina bile entry giriliyor ya, ne diyeyim. hele bi' gelin once de onu sonra dusunursunuz olm lan.

yine bu bolume rutin goz atmalarimdan birinde bugun suna rastladim;

------------

baslik: ekşisözlük

entry: yeni katıldığım en makara forum

------------

abbbaaoovvv!
  • ekşi sözlüğün bakırköy şubesi. hepsi delirmiş. çaylaksın sen, o ne özgüven o. o ne rahatlık öyle.

-zulüm başlıyor-

başlık: mutluluk
    -o ne lan yenilen bişey mi ? (oo espri)

başlık: kokoreç midye dolma ve ıslak hamburger seven kız
    -resmen ben (hadi ya cidden mi)

başlık:yatay geçiş
    -yetenek sınavıyla okula girdiğimiz zaman öss puanıyla öğrenci alan bölüme 2.sınıfta yatay geçiş yapılabiliyor muyuz. allah rızası için biri bilgilendirsin. (forum terk)

başlık: kadın yazarların ekseriyetle kezban olması
    -ne olmasını bekliyordun margerat, lucy falan mı, sen nesin corc mu? (yorumsuz 1)
    -kezban abla ordamısın?" (yorumsuz 2)

başlık: türk kızlarının kültürsüz olması
    -ya hatunlar bu tufaya dusup mesaj atiyolarmi acaba diye dusundugum basliklardan (ekşide kızlar teklif ediyor)

başlık: kedi
    -kedi dir kedi !! (yorumsuz 3)
    -ne var (yorumsuz 4)
    -perdelerimi kaldırdığımda kedi gibi bir insan olduğumu söylerler.. (yoru...)

- zulüm bitti-

bunlar çaylakken böyleyse, yazar olabilseler ne olur kimbilir. şurada bir keyfimiz var delirtmeyin insanı, facebook'a gidin burcucum yine çok güzel çıkmış onunla ilgilenin. deli mi ne ya...
  • politik konuların can sıkıcı, spor gündeminin de hayli durgun olduğu şu günlerde sözlüğün en keyifli kanalı.

http://i.imgur.com/klhygfg.png
  • bunlara mesaj atılamıyormuş yahu. sahte üyelik açıp anında yazarları mesaj ile taciz etmenin önünü kesmek adına onların yazarlara atmamasını anlıyorum. ancak bari biz onlara attığımızda onlar bize dönebilirlerse iyi olur diye düşünüyorum. sonuçta onlar da insan. zaten ramazan pidesindeki kuyrukta bekler gibi bekliyorlar , yazdıkları kuytu bir köşede duruyor en azından bu hakları olsun.
  • sözlüğün, oylanarak çoğalma arzusunun dışında bizlere ibret olsun diye de eklemiş olduğunu düşündüğüm fasilite ötesi. çaylak kardeşlerim; sözlük okumadan yazar olamazsınız. sözlük okuyun derim. bunu size buraya üye olmaya çalıştığınızda sözlük de söylemişti zaten ama kale almadınız. bu sefer de sözlüğün can dostu olarak ben söylüyorum. belirli bir jargonu, hiçbir yerde karşılaşmayacağınız bir iletişim şekli var buranın. facebook'ta yazışmaya veya durum paylaşmaya benzemiyor. okuyun.

ben kendimdeki özgüven eksikliğinden yazar olamayacağımı düşünürdüm. iki hafta geçmeden yazar olduğumu görünce bunun öncelikle iyi bir okuyucu olmamdan kaynaklandığını anladım. yani demek istediğim o ki, okuyun. okurken zaten türkçe öğrendiğiniz hissine kapılırsınız yavaş yavaş. sınavlarınıza falan da yararı dokunabilir bak, demedi demeyin.

ayrıca şunu da aklınızdan çıkarmayın; okumayı öğrenmeden önce yazmaya çalıştığımız tek yer ilkokul sıralarıydı. daha fazla o sıraların tozunu yutmamanızı ümit ediyorum.
  • pek sevgili çaylaklarımızın neden "çaylak" olduklarını anlatan yeni sözlük fasilitesidir.

başlık: uçak inince alkışlamak

entry: "hiç uçağa binmedim :d"
  • bana ekşi duyuru'dan ulaştıklarında istedikleri yazara küfürlerini iletebileceğim sözlük grubu.
  • -de -da ya da -ki eklerini geçtim, soru eki olan mi'yi de geçtim, neredeyse hiçbiri noktalama işareti kullanmıyor bunların.
    bir an acaba "çaylak formatında yazılan entrylerde noktalama işaretleri görünmüyor mu" diye kendimi sorguladım ciddi ciddi. ve bir noktalama işareti kullanan, en azından cümlenin sonuna nokta koyan birilerini bulana kadar azimle aradım.
    yemin ediyorum abuk sabuk forumlardaki, tek elle yazıldığı her halinden belli erotik hikayelerde buradan daha çok noktalama işareti var.