şükela:  tümü | bugün
  • ekşi sözlük'te her alanda belli bir fikrin kontrolü var. bunu sporda, siyasette, sanatta vb. her alanda görmek mümkün. bunlar sürekli olarak birbirlerini destekleyen ve kendilerinden olmayanı her türlü baskı ile yıldırmaya çalışan bir güruh ne yazık ki. şöyle ki bunlar kendilerinin ortaya attığı fikrin dışında bir şey söyleyen herkesi şikayet etme, engelleme, tehdit etme gibi baskı ve sansür unsurları ile baskılama ve yıldırma çabası içindeler. bunda da gayet başarılı oluyorlar.

şöyle... sözlükte bu belli grupların aslında fikren de zikren de tam karşıtı olan fakat linç edilmekten korkan ve dışlanma, ötekileştirilme, dikkate alınmama kaygısı güden yazarlar ne fikirlerini açıkça beyan edebiliyorlar ne de tamamen katıldıkları fikirlere dayalı başlıkları ve entry'leri yorumlayarak ya da favorileyerek buna destek olabiliyorlar. üzülerek belirtiyorum ki yılmış, korkmuş ve sinmiş durumdalar.

ben bu duruma çok yakından şahit olan birisiyim. şöyle ki mesela adamlar bana bir entry ya da başlık için "tebrik ederim çok güzel yazmışsın. altına imzamı atıyorum." gibisin özel mesajlar atıyorlar. fakat bakıyorum başlığa yorum da yapmamışlar entry'yi herhangi bir şekilde desteklememişler de. yani bana olan desteklerini özel mesajla bildiriyorlar sadece. bu eminim başka birçok arkadaşın da başına geliyor.

işte ekşi'deki bu baskıcı yapılanma; çaylak arkadaşları, çaylaklar artık görünmediklerini düşündükleri için mi, henüz hiç tehdit almadıkları ve baskıya uğramadıkları için mi, yoksa gerçekten de tamamen onurlu ve güçlü bir duruş sergileyen karakterlerinden ötürü mü bilmiyorum ama hiç etkileyemiyor. adamlar çaylak evet ve hem istedikleri şeyi özgürce yazıyor hem de istedikleri başlık ve entry'leri özgürce destekliyorlar.

gerçekten de tebrik ediyorum bu arkadaşları. yılmadan, korkmadan, çekinmeden, gerçekleri göstermeye ve doğruları söylemeye devam...

çaylakların yazarlardan daha cesur olması, başlıklara girdikleri entry'lerden ve entry'leri favorilerine ekleme sıklıklarından son derece belli olan bir niteliktir.
  • adamların yazdıkları görünmediği için gelişine vurma durumu söz konusu, cesurluk ile alakası yok.

ben çaylakken yazdığım hiç birşey için mesaj yada fav almadım, yazar olunca yazdıklarım için sülalemin içinden geçtiler yada favladılar.
  • abi bizde bi çaylak var mermiye kafa atıyor
  • anasına bacısına küfür yemedikleri içindir. yazar olduğumdan beri düzenli olarak aile büyüklerim anılıyor.
  • cahil cesareti
  • nude atma konusunda kesinlikle yazarlardan çok daha cesurlar. aldığım nude fotoların neredeyse tamamı çaylaklardan.
  • kesinlikle katılıyorum.o yüzden çaylakları daha çok seviyorum :)
  • çaylaktım cesur değildim, yazar oldum bir özgüven geldi, çaylakken de çaylaklardan daha çok mesaj aldım, yazarlık bir elit grupmuş gibi gelirdi. o yüzden hiç cesur çaylak olmadım.

hem bu cesur çaylaklar sonra troll çıkmıyor mu bulmuşlar cesur olanın hızlı yükseldiğini tabii cesur olurlar.