şükela:  tümü | bugün
  • turkiye'de caz belgeseli 2013 yılında 38 görüşmenin video kayıtları ve arşiv görüntülerinden montajlanarak yapılan bir film.

    bu kitap, bu görüşmelerin uzun ve derinlemesine gerçekleştirilmiş olanlarını alıyor, film bağlamıyla ilgisiz kalacağı için kırpılmadan, sözü tamamen görüşülen kişiye bırakarak düzenliyor ve yazılı olarak saklanacak bir kopyaya çeviriyor.

    yani hem filmin kitabı hem değil.

    web sitesi
  • geçtiğimiz cumartesi edindiğim ve bugün okumaya başladığım "abi çok iyi lan bu kitap" dediğim müzik araştırma kitabı. belgeseli olan türkiye'de caz'ı sene başında izlemiştim, pek hoşuma gitmişti. kitabı da aynı akıcılıkta ve dolulukta ilerliyor. söyleşileri sanki kendim yapmışım gibi hissediyorum. amatör bir müzik araştırmacısı olarak bu benim için tadından yenmez bir başvuru kaynağı olmuş çünkü türkiye'de caz adına yapılan çok fazla eser yok. hatta ve hatta caz konusunda araştırmalar yaparken 1958'de ilhan mimaroğlu tarafından yazılmış caz sanatı kitabından yararlanılıyorken böyle eserlerin ortaya çıkması umut vaadeden bir şey.