*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir çoğu semi hollowbody denilen kasa tipindendir, özellikle fusion müziğin ortaya çıkışıyla birlikte masif gövdeli elektrogitarlar da yaygın olarak caz müziğe girmiştir (örneğin al di meola, john mclaughlin, frank gambale). semi hollowbody gitarlar bombeli göğüslü olmalarından dolayı bombeli göğüslü gitarlar olarak da adlandırılabilirler. "caz kasa" gitarlardan beklenen iyi bir sustainin yanı sıra overdriveda gürültü yapmayan, dolgun ve derli toplu bir ses üreten manyetiklerdir, bu nedenle çoğunda paf krom-alniko kapaklı manyetikler kullanılır ve her manyetikte ayrı ses ve ton düğmeleri kullanılır.
  başlıca caz gitar üreticileri ve bazı önemli modeller:

  gibson:
  es 175 (jim hall, joe pass, pat metheny ve steve howe gibi müzisyenler tarafından kullanılmıştır ya da kullanılmaktadır)
  es 335 (alvin lee, chuck berry, larry carlton, b.b. king sayılabilir, en ünlü modellerden olup rock, pop ve funk müzikte de yaygın olarak kullanılmıştır, gövde es 175'e göre daha ince yapılıdır)
  liste gibson l-5, 1936 gibson super 400 vs. olarak uzatılabilir.

  gretsch: özellikle no 6120 sayılabilir, 1954'te geliştirilip 1955'te piyasaya sürülmüştür, chet atkins gibi gitaristlerin tercihi olup orjinalinde taklit f delikleri ve de almond manyetikler bulunur.

  epiphone: gibson tarafından satın alınmadan önce birinci sınıf caz gitarları üretmiştir.

  bunların yanısıra ibanez, yamaha, hohner, rickenbacker gibi firmalar da kaliteli caz gitarları üretmektedir.
 • bir kadın kadar güzeldir caz kasa gitar
  (bkz: hangisi daha güzel)
 • aşık olunası gitar kasasıdır. hele ki bir de gibson marka ise tadından doyum olmaz.
 • şirindirler, tatlıdırlar, gitara aşina iseniz de değilseniz de sizi kendilerine çekerler ve tüm bu çekicilikleri size asla bu muymuş lan bu dedirtmez. sıcaktır, kışın içilen ıhlamur gibidir sesi, hafif nezledir. sendendir bendendir, çoğu(bkz: semi hollowbody) dir. gibson bu işten çok iyi anlar. epiphone hasbel kadar iyi ve makul fiyatlıdır. gretsch keza oldukça başarılıdır. hafif crunch distortion'a tatlı yanıt verirler (zorlamaya ne hacet var di mi?). klavyesinde çoğunlukla gül ağacı, gövdesinde genelde birden fazla parça ağaç kullanılır.
  edit: imla