şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2012'de kurulan, piyanoda aslı özer, bass gitarda erhan ertetik ve davullarda ertuğrul biber'in bulunduğu caz müzik üçlüsü/grubu. ilk albümleri olan stories epey güzel melodik bir albüm. dinleyiniz.
 • türkiye'de, müzik adına kilometre taşı diyebileceğimiz bir albüme imza atmış, aşmış caz ekibi.bu kadar estetik zengini bir albüm(stories) en son ne zaman yapıldı bilmiyorum.

  not: iyi kulaklık ile dinleyiniz.

  edit: (bkz: erhan ertetik)
 • yekta kopan'ın programına katılmuş grup. son 5-10 yılın en iyi türk caz albümü sanırım, yanıyor. blue days enfes. mine, h.i.p, spring breeze de sırasıyla diğer favorilerim. jazz semai kadar kültleşebilir.

  düzenleme: şarkıların hikayelerini buldum ekliyorum, bu şekilde daha anlamlı gelebilir.

  “storıes”in hikayesi

  7 motions:parçanın özelliği, 7 farklı bölümden ve değişken ritimlerden oluşması. aslı özer, her bölümü farklı bir ruh hali ve hissiyatla bir yılda bestelemiş. dolayısıyla parçayı dinlerken her bölümde farklı bir hikayeyi dinliyorsunuz. hızlı ve dinamik bir yapıya sahip olan parça, ertuğrul biber ve erhan ertetik’in düzenlemeleriyle son halini almış. bu nedenle adı, “7 motions”.

  rainbow:grubun albüm kaydına girmeden çok kısa bir zaman önce, prova esnasında besteledikleri bir parça. bestedeki akor ve tuşeler, sert yağmur damlalarını andırdığı ve aslında karanlık bir ruh halini yansıtırken bestenin sonunda yumuşayan tuşesi ile fırtına sonrası ortaya çıkan gökkuşağını anlattığı için adı “rainbow”. “en sert fırtınalardan sonra bile, en göz alıcı renkleriyle gökkuşağı belirir.” mesajını taşıyor.

  h.ı.p:bu parça da grubun prova esnasında besteledikleri bir parça. ilk defa rhodes sound’unu kullanarak bir beste yapmışlar. aslı özer parçayı dinlerken erhan ertetik’e, “bu parça bana elleri cebinde (hands in the pocket), yolda karşısına çıkanlarla şakalaşarak yürüyen, eğlenceli bir adamı anımsatıyor.” demesi sonucu erhan’ın, “o zaman parçanın adı hands in the pocketolsun” yorumuna karşılık adını almış. hands in the pocket adı uzun olduğundan, grup zaman içinde parçayı “h.ı.p” olarak çağırmayabaşlamış. hip; aynı zamanda ingilizce’de “tarz sahibi kişi” demek.

  blue days: 7/8’lik, yine çok bölümü ama derin hissiyatı olan bir beste. “7 motions”la birlikte çalması en zor olan parça. ritim ve hissiyat çok fazla değişiyor. parçanın başı derin ve hüzünlü başlayıp sonu hareketli olduğundan, parçanın bestecisi aslı, adını ne black (karanlık)ne de bright(aydınlık) days koyalım istemiş. arada bir renk olsun; blue...

  spring breeze:hikaye anlatır gibi, baharı coşkuyla karşılayan ama kıştan da tam çıkamamış bir ruh halini yansıtıyor. güneşi görürsün, hava sıcak zannedersin ama dışarı çıkınca üşürsün; “spring breeze” bu duygu karışıklığının yansıdığı durumu anlatıyor…

  mine:solo piyano bir parça. “mine”, aslı özer’in 2015 yılında kanserden kaybettiği teyzesi mine’ye ithafen yazılmış. albümdeki tüm parçaların adı ingilizce olduğundan, insanlar bestenin adının ingilizce “benim” anlamına geldiğini zannediyor. aslında “mine”; içinde sürpriz ve özel bir anlama sahip…
 • aşırı kaliteli işler yapan türk cazcılar. tuşeler, melodiler gerçekten çok emek verilerek bestelenmiş eserler çıkartıyorlar.
 • spotify’da denk geldiğim ve çok beğendiğim türk caz grubu.

  bu topraklarda hala ne kadar kaliteli işlerin yapıldığını, geçirdiğimiz yozlaşmış döneme rağmen bana bir kere daha gösterdi.

  bir caz sever olarak yolları açık olsun diyorum!
 • radyoda bu arkadaşların blue days'ine denk gelmemle arabayı sağa çekip yetiş ya shazam! demem bir oldu. yerli dokunuşlarla lezzet bombası olmuş nefis müzikleri için kendi adıma teşekkürler.
 • albümleri benim yeni yol arkadaşımdır. londra sokaklarını birlikte dolaşıyoruz.
 • stories albümlerindeki bütün şarkılar çok güzel.

  ama rainbow ve blue days bir başka güzel.
 • cnn turk radyo sayesinde kendilerinden haberimin oldugu „türkiye‘de yerli caz yapilir mi yea“ diyenlere tokat gibi carpacak kadar güzel harikulade müzikler yapan üclü.

  stories albümü efsanedir efsane. rainbow ise favorimdir.

  dinleyin!
 • çalışırken, araba kullanırken loop'a alınmalık albüm yapmış ülkenin yeni caz grubu. hala keşfetmeyen varsa buradan başlasın: https://www.youtube.com/watch?v=yz-tirgs3ke
  (bkz: aslı özer)
  (bkz: erhan ertetik)
  (bkz: ertuğrul biber)