şükela:  tümü | bugün
  • ks. coğrafi bilgi sistemi.
    mekansal verilerin dijital ortamda saklanarak, elde edilen veri tabanının coğrafi açıdan derlenmesi, sorgulanması.
  • şok edici bir kararla martın ortasında 18 dizisini yenileme kararı almış güzelim kanal. logosu misali gözüme girdi yeminle. her hafta oynayan the good wife rating'leri benim asabımı bozarken bir sezonun daha garantilenmiş olması ne kadar mutluluk verici!
  • star trek'i yok edişi, boktan chuck lorre komedi dizilerini efsaneymiş gibi pazarlaması vesaire derken şimdi de person of interest'i başından def etmeye çalışması yüzünden ebesinin hörekesine kadar yolu var dediğim network.

netflix, hulu filan gömer sizi de klon dramalarınızla birlikte azalarak bitersiniz inş.
  • bunun amerikan televizyon kanalı olan columbia broadcasting system'e çeşitli laflar hazırladığım kısaltma. son yılların en efsanevi dizisi person of interest'i bitirerek büyük hıyarlık yapmıştır.

damn you cbs!
  • (bkz: coğrafi bilgi sistemleri)

"gerçek dünyaya ait mekansal veriyi belli bir amaca yönelik olarak:

- toplama,
    - depolama,
    - istediğinde geri çağırma/düzeltme,
    - dönüştürme ve
    - görüntüleme

için güçlü araçlar kümesidir"

burrough, 1986
  • şimdilik adı "modern day sherlock project" olarak geçen ve tam adı belli olmasa da konusu belli olan, modern bir sherlock holmes uyarlaması -hadi canım, çok orjinal fikir, değil mi?- halinde olacak bir dizinin çalışmalarına başlamış olan kanaldır.
    dizinin new york'ta geçeceği kesin olarak belli olmuştur ve hem sherlock holmes fanlarını hem de sherlock yapımcılarını bayağı kızdırmıştır kanal. hatta bir dönem steven moffat twitterdan kanala bayağı bir saydırıyordu. ilginç tabii... demek ki yabancı dizilerden fikir çalan bir tek bizim ülkemiz değilmiş...
  • yaz temizliğine girmiş televizyon kanalı. ghost whisperer ve the new adventures of old christine,cold case, numbers gibi dizilerinde aralarında bulunduğu 7 diziyi iptal etmişler.

http://www.imdb.com/news/ni2492944/
  • son dönemde yaptıkları atakla 90lar boyunca nbc'nin elinde bulunan sitcom kralı ünvanını artık elinde bulunduran kanal.

how i met your mother - two and a half men ikilisiyle zaten pazartesiye damgayı vuruyorlar.

perşembe günü için de zaten bir rating canavarı olan the big bang theory'den sonra shit my dad says'i de kadroya ekleyerek krallıklarını sağlamlaştırmışlar(meraklısına bilgi: henüz sözkonusu diziyi izlemedim ama ödülden ödüle koşan 30 rock'a geçen hafta ratinglerde 10.14'e 6.67 gibi bir fark atmış durumda dizi. kaynak: http://www.thetvaddict.com/…=feed: thetvaddict/axob)

90'lar hep friends-frasier ikilisinin perşembeye vurduğu damgayla hatırlanacaksa, 2005-2015 dönemi de cbs'in bu dizileriyle hatırlanacak gibi duruyor.

bu arada perşembe günü hem csi, hem de the mentalist var bu kanalda. sanırım amerikan izleyicisinin büyük çoğunluğu perşembe günleri cbs'i açıp bir daha da kapatmıyor. haksız da sayılmazlar(her ne kadar csi'in çok fanı olmasam da amerika'daki rating potansiyelinin ne kadar yüksek olduğu her zaman için ortada).

salı günü yayınladıkları ncis ise zaten favori dizilerimden. seviyorum kısacası ben bu kanalı.
  • öğle saatlerinde ardarda yalan rüzgarı ile cesur ve güzel yayınlayan tv şebekesi. yalan rüzgarını en son 12-13 sene önce izlemiş bana jill'in hala ölmemiş olmasıyla lauren'ın hala taş gibi olması garip geldi.

hesabın var mı? giriş yap