şükela:  tümü | bugün soru sor
  • cbtc, "communication based-train control" ün kısaltması olan demiryolu sinyalizasyon sistemidir. demiryolu trafiğini güvenli şekilde düzenlemek için kullanılır. trenin hat üzerindeki tam konumu sürekli iletişim halinde olmasından dolayı diğer sistemlere nazaran daha kesin ölçülerde bilinir ve hareketleri izlenebilir. bu sayede trafik daha rahat ve güvenli şekilde sağlanır. uygun yazılımlar ile trenler otomatik olarak (sürücülü ya da sürücüsüz) hareket ettirilebilir. tren dispeçerinin (kontrol merkezi görevlisi) tren için sadece kimlik belirlemesi trenin otomatik olarak görevlerini yerine getirmesine yeterlidir.
    ankara metrosu sinyalizasyon sistemi ihalesi cbtc üzerine olduğundan belirtilen sistem kademeli olarak yakın tarihte açılacaktır. ilk olarak 12.11.2016 tarihi itibariyle kızılay-koru bölgesi cbtc ile işletmeye acilacaktir. yolcu açısından olacak faydası ise, sürücünün kontrolünde değil bilgisayarın kontrolünde trenin hareket etmesi olacaktır. bu sayede kaza riski minimum, konfor maximum olacaktır. sarsıntıları daha az hissedecektir. atp-ato guvenligi ile. ankara metrosu sinyalizasyon sistemi ya da cbtc hakkında detaylı bilgi için yeşillendirebilirsiniz.

    daha detaylı açıklama için cbtc tanımı
  • türkiye'de kasım 2013'den bu yana marmaray projesinde kullanılan teknolojidir. türkiye'de ilk uygulanan projedir ayrıca.
    tren ve hatboyu arasındaki radyo iletişimine bağlıdır. atp güvenlik sistemi ve ato sürücüden muaf tren operasyon protokolüdür.