• oyle bi dergi cd olarak yayinlanir kendisi arada bir yararli programlar verir kendisi.
  • "türkiye'nin ilk ve tek etkileşimli bilgisayar dergisi" sloganıyla 4-5 yıldır çıkan cd-rom data gerçekten de -beklediğimiz- "büyük" bir gelişmeydi... gazete bayiilerinde satılan arena kataloğu ile beraber werildiği 3. sayısında tanıştım kendisiyle, ondan öncesinde büyük şehirler dışına gelmiyordu...

mucizeydi; film tanıtımları, oyun demoları, müziklerden kesitler, video klipler; cd-rom data elime geçtiğinde hafta sonu buluşur, 5-6 arkadaş heyecanla en ince detayına kadar inceler, araştırırdık... kaliteliydi de; bir dolu oyun demosunu -diğer bilgisayar dergileri cd wermeye başlamadan- cd-rom data'da oynadım ki, o zamanlar "oyun demosu" dewri yeni başlamıştı... özellikle worms'un 2 levelli wersiyonunu da bu dergide bulmuş aylarca oynamıştık.

sonradan çift cd yaptılar, daha bi kalite oldu; ne albüm çıkmış, hangi kitaplar çıkmış, nası filmler war, hepsini gördük, bildik..."eğitim" bölümlerinden de photoshop, premier gibi programlar hakkında çok şey öğrendim, öğrendik... eşsizdir, rakipsizdir cd-rom data; aferin...
  • bir döenm tasarımını yapmış olduğum; bırakın kdv kazançlarını, elemanların sırtından, sudan sabundan olmayacak kadar çok kazanan, zaman zaman vergi numaraları yaptıkları için sürekli yer değiştiren; insanları net'te bulunan shareware'leri dağıtarak ne de güzel unuturuz zihniyetiyle kurulmuş olan cd dergi...
  • 2 yıl boyunca düzenli olarak aldıktan sonra ulan elime ne geçti diyerek almayı bıraktığım dijital dergi..
  • uygulamalı görsel eğitim cdleri olan dergi. flash eğitim cdsini bizzat kullanıyorum, gayet başarılı bir eğitim, günde bir saat çalışma ile 2 haftada flashı yeterince öğrenebiliyorsunuz. *
  • 2001 yilinda yapilmis is basvurusuna 3,5 yil sonra cevap vermisti bu firma. gelin goruselim diye.

edit: gitmedim tabii ki.
  • 90'lı yılların sonunda takip edip almaya başladığım dergi görünümlü cd idi. zira o yıllarda internetten istediğimiz programları çat diye bulup indiremiyorduk. kopya cd işi de çok yaygın değildi. o yüzden bu cd gereken ihtiyaçlarımıza kısmen cevap veriyordu. o zamanlar değişik gelmişti. içinde müzikler, full programlar, full oyunlar, müzikli albüm tanıtımları, videolar, film fragmanları, klipler vs. barındırıyordu. ayrıca cd başlatıldığında çalan müzik ise barrel of a gun'un introsudur. şu anda cdrom data ne alemde bilmiyorum ama kimi zaman bayilerde denk geliyorum. şu an bir esprisi olduğunu düşünmüyorum zira internet her derde derman oluyor.
  • bazı popüler oyunları rip'liyip beleş vererek salyalarımızı akıtan dergiydi. kingpin, gta, gruntz, test drive 5 aklımda kalanlar. şimdi düşününce illegalliğin hasını yapmış adamlar zira oyunları yanılmıyorsam kendi kafalarına göre müziklerini keserek vs. cd'ye koyuyorlardı. ama 2000 öncesi o dönemde oyun, freeware, yazılım gibi kavramlar daha tam oturmadığı için pek başlarına bela almadılar herhal.
  • (bkz: cd rom bomba)
hesabın var mı? giriş yap