şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: cdti)
 • fransa 'da cdd sözleşmesinin tam tersi olarak bulunan, süresiz iş sözleşmesi.
  (bkz: contrat a duree indeterminee)

  edit: fransızca harfler kaldırıldı.
 • her sözleşmenin bir süresi olduğu gerçeğinden yola çıkarsak süresiz değil belirsiz süreli iş sözleşmesi olarak çevrilebilecek sözleşme türü.
 • ing: capacitor discharge ignition system. türkçe ise, kapasitif deşarjlı ateşleme sistemleri olarak adlandırırız.

  otomotiv alanında kullanılan bir ateşleme sistemi türüdür. ilk başlarda otomotiv alanında ateşleme sistemleri endüktif tipte iken daha sonra kapasitif tipte ateşleme sistemleri yapılmıştır. peki endüktif ve kapasitif tip ateşleme sistemleri nedir?

  endüktif tip ateşleme sistemlerinde temel mantık şu: ateşlemeden önce primer sargıda enerji depolayıp ateşleme anında bu enerjiyi kondansatöre transfer edecek. bunun tersini yapamaz mıyız? başlangıçta kondansatörde enerji depolayıp ateşleme anında bu enerjiyi bobinin primerine transfer etmek.

  o zaman şöyle yaparız: başlangıçta bir kondansatörü şarj ederiz, ateşleme anında şarj ettiğimiz akımla bobinin primeri ile de bunu deşarj ederiz.

  endüktif ateşleme sistemleri ile kapasitif ateşleme sistemleri arasında bir fark daha var. kapasitif deşarjlı ateşleme sisteminde kondansatörü 12v ile şarj etmiyoruz. yani aracın direk aküsünden şarj etmiyoruz. peki nerden şarj ederiz? yüksek gerilim kaynağından elde ederiz. bu yüksek gerilimi ya alternatörden sağlarız ya da 12v bataryadan. eğer 12v bataryadan elde etmek istiyorsak bu durumda ac-dc konnektör yapılması gerekir. orada elde edilen bu yüksek gerilimleri genelde alternatif akım olarak elde ediyoruz. elde ettiğimiz bu alternatif akımı bir doğrultma diyotu yardımıyla doğrultabiliriz. bu alternatif akım doğrultma işlemini, şekilde bulunan d1 diyotu ile sağlanır. ve bu doğrultma işleminden sonra da kondansatörü şarj etmiş oluyoruz.

  orada bir scr adında bir eleman var, o ne işe yarıyor? elemanın adı tristör. kapasitif deşarjlı ateşleme sistemlerinde anahtarlama elemanı olarak tristörler kullanılır. tıpkı transistör, mosfet ve igbt gibi bu arkadaş da bir ateşleme sistemlerinde anahtarlama elemanı olarak tercih edilir. ateşleme anında tristörün geytine uygun bir sinyalle ( şekilde endüktif bir sinyal kullanılmış) - ki muhtemelen bu sinyali motorun kam mili üzerinde bulunan bir çıkıntının denk gelmesi anında gerekli bu sinyali üretir- tristörün iletime geçirilmesi sağlanır. tristör iletime geçtikten sonra, burda daha önce şarj ettiğimiz kondansatörümüz primer sargılara paralel hale getirilmiş oluyor. yani kondansatör, primere deşarjı gerçekleşiyor. bu deşarj olayından sonra bobinin sekonder devresinde bir yüksek gerilim elde etmiş oluyoruz. daha sonra şekilde de görüldüğü üzere motorun bujisinde kıvılcım meydana geliyor.

  yukarda izah ettiğimiz üzere, elde edilen yüksek gerilim ya alternatörden ya da bataryadan elde edilir demiştik. şekilde görüldüğü üzere primer ve sekonder sargı sayısı arasında 4/50 gibi bir oran vardır. burada bu oranlı bir transformatör yerleştirilmiş. peki bu transformatör burda ne iş yapıyor? şekilde uc3845 dediği entegre ile transistörü yüksek frekansta anahtarlıyor. yani sürekli olarak transformatörün primerine 12v’ta on-off yaptırıyor. buna mukabil, sekonder devrede ne meydana gelecek? sekonder ve primer sargıların birbirine oranı 50/4=12.5 yapar. 12.5 x 12 = 150 volta karşılık gelir ve üretilen bu voltajı pkmr856 diyotuyla doğrulturuz. ardından kondansatörün şarjı gerçekleşiyor. en sondaki mavi * noktada ateşleme bobininin primer sargısı bağlı.

  kapasitif deşarjlı ateşleme sistemlerinin avantajı ve dezavantajlar nelerdir?

  ikinci devre geriliminin yükselme zamanı kapasitif deşarjlı ateşleme sistemlerinde çok daha kısa sürede gerçekleşiyor. endüktif deşarjlı ateşleme sistemlerinde bu süre 100 – 150 ms iken, kapasitif de bu değer 2 µs. yani, yüksek gerilimin elde edilme zamanı çok daha kısa sürede gerçekleşiyor. bunun avantajı şu: bujideki yetersizliklerin üstesinden gelebiliyor. buji kirlenmiş olsa dahi -elektriksel iletkenliğini yitirmiş bir buji olsa dahi – ateşleme yaptırabiliyorsunuz. bu avantajının yanında, kapasitif deşarjlı ateşleme sistemlerinin bir de dezavantajı var. elde ettiğimiz kıvılcımın süresi çok kısa. endüktif ateşleme sistemlerinde bu süre 1- 2 ms civarında iken, kapasitif deşarlı ateşleme sistemlerinde 160 µs.

  sözde ne yazacaktım ( kürt demokrat partisi/@takiyagenji ), kendimi neleri yazarken buluyorum.