şükela:  tümü | bugün
 • ks. content delivery network
  şöyle ki, bu networklerde, içerik farklı bölgelerde bulunan serverlara gönderilir ve bir kullanıcı bir içeriğe erişmek istediği zaman, content routerlar tarafından kendisine en yakın bu contente sahip olan content engine'e yönlendirilir.
 • (bkz: akamai) (bkz: limelight)
 • içerik dağıtım ağı
 • "türkçe karşılığı “içerik dağıtım ağı” olan cdn, boyut itibariyle yüksek olan internet sitelerine ait dosyaların, farklı sunucularda tutularak ve farklı coğrafik lokasyonlardan siteyi ziyaret eden kullanıcılara en yakın sunucular aracılığı ile bu dosyaları onlara gönderilmesini sağlayan bir network ağıdır. burada amaç, kullanıcıları fazla bekletmeden onlara en kısa sürede sayfanın tamamına erişimlerini sağlamaktadır."
 • ingilizcesi "coupler/de-coupler network" teriminin kısaltmasıdır. türkçeye "hat uygunlaştırıcı" diye çevrilebilir. bir elektriksel hatta (bkz: signal generator) - (bkz: power amplifier) - ara kablo ve cdn ile gürültü basabilirsiniz. genel olarak açıklarsak; cihazınız bu gürültü basmalara karşı fonksiyon değiştirmeden çalışmaya devam ediyorsa elektromanyetik uyumluluk*testlerinden birini geçmiş demektir.
 • cdn77 tr'de iki farklı lokasyonda pop noktası oluşturarak "only pay for what you use. per every byte" sloganı ile giriş yapmışlardır.
 • bazı sağlayıcılar hem origin hem de kendi depo alanları için destek verir. origin olandaki ilk amaç assetleri cachelemektir. yani sağlayıcı sizin sunucunuzdaki assetleri kendi edge sunucularına dağıtır. son-kullanıcı da kendisine en yakın olan edge sunucusuna bağlandığı için round-trip süresi minimuma indirgenmiş olur. diğer amacı ise statik assetler yerine dinamik veriyi son-kullanıcıya en kısa sürede ulaştırmaktır. burada assetler cachelenmez. yalnızca bant genişliği çok daha yüksek olan edge sunucular veriyi son-kullanıcıya daha çabuk ulaştırır.

  1) son kullanıcı <--10ms--> edge <--2ms--> origin
  2) son kullanıcı <--20ms--> origin

  birinci taktikte toplam git-gel süresi 12ms iken direkt origine erişmeye çalıştığınız zaman git-gel süresi 20msdir. buradaki belirsizliğin kaynağı ya lokasyonlar arasındaki mesafedir, ya da bant hızıdır.
 • javascript kütüphaneleri için katiyen kullanmamak gerekir. mesela vodafone nedense microsoft'un cdnlerini engellemiş. insanlar sitenize girip jquery yüklemeye çalışır saatlerce sonra da site bozuk diye çeker gider. siz de "bende çalışıyor abi" diye kendinizi kandırırsınız. tecrübeyle sabittir. sanki milyar kullanıcın var da bandwidth yetmiyor. burası türkiye. kullanmayın. kullandırtmayın.
 • kanada'nın uluslararası plaka işareti.