şükela:  tümü | bugün
 • zamanindan once gocen sakinlerinin hayli kalabalik oldugu anlasilan mezarlik.
 • çağdaş ankara'nın ilk mezarlığı, cumhuriyet döneminin bir çok ünlü isminin mezarının bulunduğu yer. ankara'nın kötü bir bölgesinde, çinçin bağlarının arka tarafına denk düşmektedir. o dönemde ankara'nın doğusuna tümden cebeci denildiğinden yerinin bugünkü asıl cebeci'yle pek alakası yoktur. gayet geniş bir alana yayılmıştır, şaşırtıcı şekilde içinde hala boş mezar alanları vardır. ağaçlıklı, gayet iyi tasarlanmış, hoş bir mezarlıktır, sonbaharda kurumuş yağrakların arasında yüründüğünde insana farklı duygular yaşatan bir atmosfere sahiptir. rastgele yüründüğünde pek çok ünlü isim ile karşılaşma olasılığı yüksektir(bkz: zincirlikuyu) ilginç isimlerden alp reel burada yatmaktadır mesela. ankara'nın kalburüstü kesiminin gömüldüğü yer olagelmiştir. en arka kısmında hıristiyan mezarlığı kısmı da bulunur. mezarlık gezme keyfinize limon sıkabilecek çinçin çocukları peşinizi bırakamayabilirler, dolayısıyla yalnız gezmemekte fayda vardır.

  ayrıca asri çağdaş anlamına gelmektedir.
 • haber bültenlerinde adı en çok geçen mezarlık...
 • çeşitli platformlarda uğraş veren türlü telefon sapıklarına karşı geliştirilen savunma tekniklerindeki aktörlerden biri.

  - ehi ehi ehh... jale'le görüşebilir miyim? ehie he..
  - burası cebeci asri mezarlığı kabir tahsis departmanı, ben x nasıl yardımcı olabilirim?
  - ....
 • atatürk'ün kardeşi makbule atadan'ın mezarı da buradadır.
 • her şeyin boş olduğunu, bütün bu boşluğun, yalnızlığın, acının elbet dineceğini hatırlatan mekan. yıllar boyu babamla birlikte gittiğim mezarlık. her gittiğimizde babam, dedemle babannemin yanındaki mezarın boş olduğunu söylerdi. acaba hiç aklına gelir miydi kendisini oraya koyacaklarını?
 • şemsettin günaltay da sakinleri arasındadır.
 • türkiye'nin ilk ''asri'' mezarlığıdır. anadolu'da bulunan geleneksel mezarlıkların aksine hiyerarşi'yi tamamen reddeder (bugün kullanılan karşıyaka mezarlığı'nda bile hiyerarşi vardır mesela yeni caminin aşağısındaki daha pahalı ve geniş mezar alanları ve yolları olan kısım ve gecekondulara yakın olan yamaçlardaki sıkışık kısım daha ucuzdur). cumhuriyet'in ilk yıllarında ankara'nın imar planı yapılırken şehrin tarihi kısmının çeperindeki pek çok mezarlık istimlak edilip imara açıldığından (ulus meydanının olduğu yerde bulunan mezarlık ve etnografya müzesinin olduğu yerde bulunan ermeni mezarlığı gibi) ciddi bir mezarlık ihtiyacı doğmuştur. cebeci köyü dolaylarında yapılması planlanan mezarlık için 1935 yılında uluslararası bir yarışma açılmış ve daha sonra yapılacak olan ulus'daki sümerbank binasının da mimarı olan martin elsaesser yarışmayı kazanmıştır. mezarlıkta belirlenen mezar alanları birbirlerine eşittir. yaya dolaşımı için yeşil akslar ve bu aksların kesişimlerinde ise dairesel meydanlar tanımlanmıştır. mezarlık türkiye'de nadiren görülan bir şekilde hristiyan ve musevi bölümlerine de sahiptir. 3 dinin de defin ve ibadet ihtiyaçlarını karşılayacak donatılara sahiptir ve hatta uzun yıllardır belediye kullanımına izin vermese de bir krematoryum'u bile vardır.
 • bu mezarlığa üç metre uzaklıktaki bir evde büyüdüm. birilerinin çinçinli çocuklar dediği çocuklardanım ve hayatımda burada bahsedilen (yok para isteniyormuş, yok ziyaretçileri rahat bırakmıyor muşuz, çam ağaçlarını çalıyor muşuz) bir tane bile olaya denk gelmedim o mezarlıkta.
  bakın şunu çok açık ve net söylüyorum, o mezarlıkta çok su sattım. (biz öyle derdik, görmüşsünüzdür, mezara su döken çocukları) bu bir kültürdü. bize öğretilen en büyük şey mezar sahiplerinin rahatsız edilmemesiydi. ziyaretçinin demiyorum bakın mezar sahibinin diyorum. ölüye saygıyı bize büyüklerimiz en ufakken öğrettiler. o yüzden biz mezar aralarında gezinen ziyaretçilere bizi izleyin, adımlarımızı takip edin derdik. ziyarete gelen insanlar bilmeden başka mezarlara basmasın diye. ama bazı yazarlar öyle entryler yazmışlar ki biz ölülere bile rahat vermiyormuşuz gibi bir varsayım sunmuşlar ortaya. üzüldüm açıkçası ve bu entry yazma gereği duydum.

  evet çinçinli çocuklar hırsızdır, çalmak zorunda bırakılıyordur. evet çinçinli çocuklar acımasızdır, çünkü hiçbir çocuğun baş edemeyeceği acılarla büyürler. evet çinçinli çocuklar uyuşturucu kullanırlar, satarlar, çünkü çinçinli bir çocuğa kimse iş vermez, kızlar yüz vermez, toplum saygı göstermez. çinçinli çocuk da adamda mecburdur hayatını idame ettirmeye. kimseye zorla birşey yapmaz, satmaz. sevdiği terk eder, kendine zarar verir. çinçinde kadın cinayeti yoktur, tecavüz olmamıştır. (araştırın bir tane bulamazsınız) yasal bir hayat sunmaz devlet. gayrimeşruyu okuma yazmadan önce öğrenmek zorunda bırakılır çinçinli çocuklar.

  ama çinçinli her çocuk ölüye saygıyı bilir. çünkü hem devlet hem de toplum tarafından yok edilmesi gereken bir mikrop olarak görülür. yaşam süreleri ankara' nın herhangi bir mahallesinde yaşayan bir çocuktan kısadır. her türlü şiddeti görür. erken öldürülür, büyüyüp adam olmaya çalışanları dışlanır.

  cebeci asri mezarlığı dünyanın en güzel mezarlığıdır. yazar kişisinin hayatı burada geçmiştir, ziyaretçi değil mezar sahibidir. cebeci asri mezarlığına kavuşmak için ölümü beklemektedir.

  not: hayatında bir kaç kez mezar ziyareti için (muhtemelen zorunluluktan) bu mezarlığa gelen ve entryleri ile bir zümrenin tamamını hedef alan yazarlara kulak asmayınız. bu mezarlık ile ilgili her şeyi (ada parsel söyleyin mezar yerini anlatırım) lütfen burada büyümüş çinçinli bir çocuk olan bana danışın.