• farsça dağ. türkçe'de yer yer bakımsız, dağlık arazi anlamında da kullanılır.
  • ısparta'nın sütçüler ilçesinin eski adı.
  • bulgaristan'da, yaşayanların büyük çoğunluğunu türklerin oluşturduğu bir kasaba..
    dolayısıyla seksenli yıllarda türklere yönelik asimilasyon politikalarından en çok etkilenmiş olan bölgedir.. başka yerlerde türkçe konuşanları tespit edip ihbar etmek üzere hükümet tarafından türklere de görev verilmiş ve bu görevler çok da itiraz etmeksizin kabul edilmiş olmasına rağmen (tanıkların ağzından dinlenmiştir), cebel'de buna bir karşı duruş yaşanmıştır..
    iktidara karşı ilk kitlesel eylemliliklerin de burada başladığı söylenir..
    üzerinden çok da uzun zaman geçmemiş olmasına rağmen bölgede türk-bulgar düşmanlığı yaşanmıyor olması da (seksenli yılların politikalarına rağmen) sosyalist kültürün bir kazanımı olsa gerek.. (yerinde gözlenmiştir)
    bizim seksen yıl sonra bile hala denize dökecek bir yunanlı aradığımıza bakılacak olursa, bu insanların on yıl sonra çarçabuk dost olmalarını başka neyle açıklayabilirz ki..
  • farsça "bir kavmin meşhuru ve büyüğü, âlim ve fâzıl kimse" anlamına da gelen kelime. ilk anlamı ise dağ.
    (bkz: cebelistan)
    (bkz: cebelleşmek)
  • sahipsiz, boş toprak.
  • kaşar peyniri kıvamındaki tulum peyniri berbattır. tatsız tuzsuz peyniri 17 liraya satmak neden?

daha iyis için:

(bkz: ezine peyniri)
  • (bkz: cebelitarık)
  • ürettikleri uygur marka kahvaltılık tost peyniri diye bir üründe natamisin çıktığı bakanlık tarafından açıklanmış.
    https://www.tarimorman.gov.tr/…kamuoyu_duyurusu.pdf

görsel

(bkz: natamisin e235)

cebel marka ürünler nerede satılıyor bilmiyorum ama ya bim'de ya a101'de ya da migros'ta görmüş olma ihtimalim yüksek.
  • (bkz: az bilinen efsane markalar)

böyle bir marka var arkadaşlar. peynir, zeytin, bal ve bu yelpazede ürünleri var. tam yağlı beyaz peyniri süper. o kadar süper ki hiçbir markanın beyaz peyniri bu kadar süper olamadı benim damağımda. salamura zeytini bilinen diğer markalardan kat kat daha güzel. balı ve tulumu da iyi fakat en iyi mi bilemem. fakat tam yağlı beyaz peyniri ve salamura zeytini fevkaladenin fevkinde.

bir de beyaz peynirinde dikkat ettiğim bir detay var. küp şeklinde birden fazla beyaz peynir var kutunun içinde suda. tek bir çatal darbesiyle, parçalanmadan tabağa alınabiliyor küp şeklindeki peynir.
    cebel umarım hiç çizgini bozmazsın sevgili kahvaltı dostum. yani bir gün çok tanınan bir marka olursan diye söylüyorum. hani çok satan, çok tanınan eski özelliğini yitirir ya hep, doğanın kanunudur ya bu... sen çizgini bozma.
  • çörekotlu tulumu efsane olan marka.
hesabın var mı? giriş yap