şükela:  tümü | bugün
 • vahhabilerin bölgeye gelip çeçenleri fikren ve madden desteklemesiyle ve beynini yıkamasıyla birlikte artık yapılmayan zikirdir.

  zaten ne zaman ki geldiler, o zaman bağımsızlık hareketinin yan motivasyon unsuru olan din anlayışından, bağımsızlık ve topluma entegrasyon ile uğraşmayan bir katı din anlayışına evrildiler.
 • kaç yüz yıllık çeçen kadiri zikrini arap etkisi sanan cahilleri de ifşa eden törendir.
  hayır bir halt bilmediği halde illa yorum yapmak ihtiyacına sebep nedir onu anlamadık...

  ayrıca zikir bitmiş filan da değildir, gayet de devam etmektedir. siz kafanızı yormayın böyle işlere...
 • okuduğunu anlayamayanların hayali bir kitle yaratıp (kaç yüz yıllık çeçen kadiri zikrini arap etkisi sanan cahiller) arap etkisi olduğunun söylendiğini sandığı zikir.

  1. arap etkisi yüzünden ortaya çıkmış değil, arap etkisi yüzünden kaybolmuş zikirdir. yani bu zikrin arap etkisi olduğunu söyleyen yok. göz yerine götünüzle okursanız böyle anlarsınız.

  2. kadiriler dağıstan'da etkindir, çeçenya'da değil. kulaktan dolma konuşmayın.

  3. 2000li yıllar ile birlikte çeçenya'da selefi (vahhabi) akımların bölgeye gelmesi, din adamı göndermesi, para göndermesi, silah göndermesi nedeniyle bu anlayışlar karşılık bulmuş ve kabul görmüştür. bu yüzden bu tarz zikirler de putperest hareketler olarak görülmekte olup yasaktır.

  hayır bir halt bilmediği halde bilenleri yalanlamaya çalışma ihtiyacına sebep nedir onu anlamadık...
 • 1. kadiriler çeçenya'da, nakşiler dağıstan'da etkindir. misalen ilk dağıstan imamı olan imam gazi muhammed, onun talebesi imam şamil, şamil'in kayınpederi ve hocası olan celaleddin gazi kumuki hep nakşibendi tarikatı şeyhleridir. yine misalen çeçenler arasında epey ünlü olan kunta hacı ise kadiri şeyhidir.

  2. 2000'lerden sonra putin'in yürüttüğü ve çeçen direnişini terörize etmek maksatlı "selefi akımları el altından destekleme" siyaseti belirli oranda başarılı olsa da geleneksel çeçen yaşayışı, örf ve adetleri selefiliğe izin vermez.

  3. bildiklerim yarı çeçen yarı dağıstanlı olarak atalarımdan bana kalan mirastır. kulaktan dolma bilgi saçma sapan entarilerde bulunur daha çok...

  4. her yazılanı üzerine alınmadan önce başlıktaki diğer entarileri de okumakta fayda vardır.

  tanım: son derece haraketli ve özellikle çeçen yaşlılar arasında epeyce bir ağırlığı bulunan zikir türü...
 • karman çorman olmuş bir coğrafyada tarikatlara mal edilen bir zikir.

  iş iyice karıştığı için net bir açıklama yapmak gerekiyor anlaşılan.

  devam olsun,

  4. çeçenya'ya hakim olan nakşibendiye'dir. çeçenya'da kadiri etkisinin olduğu bölge batıdır, hatta güneybatıdır, ve o da çeçenya'nın geneline göre oldukça küçüktür. söz konusu bölge inguşya tarafıdır ki, zaten kadirilerin yoğun olduğu yerlerden biri de inguşya'dır, belki de en yoğun olabildikleri yer. olay iyice karışacak o yüzden şöyle anlatayım.

  a. çeçenya'da en hakim tarikat: nakşibendiye.
  b. çeçenya'da kadiri hakimiyetinin olduğu yer: batı ve daha çok güneybatı, yani inguşya tarafı.
  c. inguşya'daki en hakim tarikat: kadiriyye.
  d. kadiriyye'nin en hakim olduğu yer: dağıstan
  e. dağıstan'da en hakim tarikat: nakşibendiye.

  çeçen direnişi esnasında (birincisi diyelim) yani 96'ya kadarki süreçte bu yazdıklarımdan tek farklı durum inguşya'da kadiriyye'nin o kadar etkili olmamasıydı. sonrasında ikinci dalga ile beraber başlayan göçler inguşya'da kadiriyye hakimiyetini sağladı. tüm bu bilgiler ya bizzat görülmüş veyahut birinci elden aktarılmıştır, aktaranlarının bir kısmı da çoktan toprağa girmiştir. sallama falan yok yani. ha karışık coğrafya tabii, insanın kafası karışabilir.
 • inanılmaz bir şey, keşke bi 80-90 kişi toplanıp bunu yapabilsem.
  güzel bir müzik ve bu cidden çok iyi.
  dünyanın en iyi şeyi falan sanırım, çok ciddiyim.