şükela:  tümü | bugün
  • dogu anadolu yoremize ozgu bir cins peynir. tel tel ayrilan bir dokusu ve agir sayilabilecek bir kokusu vardir. lor ile deriye basilan kuru versiyonlari makbuldur.

geç kalmış bir not: "lor ile deriye basılan" versiyonunu istanbul'un pek çok mekanında aradım, mamafih bulamadım. işin garip tarafı değme peynirciler tarifim karşısında bana boş boş baktılar. buradan çıkan sonuçlar şöyle:
    1- ben ve arayışlarım aslında bir borges öyküsüyüz
    2- çevremde insanlar tuhaf peynir kombinasyonları yapıyor ve/veya buluyor (bkz: acı lor)

aynı gün içinde ikinci ek bu ama yalnız ben değilmişim bu peyniri bilen. bu da 1. şıkkı geçersiz kılıyor. (bkz: govermis peynir)
  • fransız kadın ismi çağrıştıran kelime.
  • (bkz: civil peyniri)
  • (bkz: seçil)
  • kars yöresine özgü peynir. lif lif oluşu sebebiyle az paraya çok peynir yediğinizi sanmanıza yol açan illüstrasyon.
  • erzurumlular hasini yapar bunun, yeme de yaninda yat o derece. bazi zumrelerin iddia ettigi gibi yan etkisi falan yoktur, hayatin anlamina parmak basmaniza yardimci olur. (yaninda yatmayin tabi lafin gelisi o, yiyin, yidirin, afiyet, bal, seker)
  • çeçil okunur.
    yok eger bayan adi olan cecil ise soz konusu olan, sesil okunur. karistirmayin.
  • peynir değil tarih. bu kadar güzel olur bir peynir. çocukluğumda yer etmiş. hâlâ satılır pazarlarda, alırım bazen.
  • cecil b demille'e kizan ahiskali bi gencin kendisine peynir olarak yaktigi bi turku bulunmaktadir, sanirim soyledir:

horasandan gelin aldim
    basimi belaya saldim (x2)
    perisan yollarda kaldim (x2)
    sen yanasin cecil peynir
    (h)orlanasin? cecil peynir

zorla cikip erzurumdan (x2)
    dokturdun agzi burnundan (x2)
    sasirttin dogru yolumdan (x2)
    sen yanasin cecil peynir

osmanin kafasi atti (x2)
    ismail ellere yatti? (x2)
    ilyasin parasi batti (x2)
    sen yanasin cecil peynir

hamit cecile cok kizdi (x2)
    peynire bu turku yazdi
    dedi size bu da azdi (x2)
    sen yanasin cecil peynir
    sen yanasin cecil peynir
    sen yanasin cecil peynir

tey tey hoba hey hey yiuh

su adresten indirilmektedir:
    http://www.ahiskalilar.org/…id=9&title=çeçil peynir

(bu adres insani iyi aksamlar misafir! diye karsilamaktadir ve cok artiz bi saat barindirmaktadir)
  • kars-erzurum yörelerine ait bir peynir türüdür. peynir yapiminda genellikle tereyagi yapimi icin kremasi alinmis yagsiz süt kullanilir. yöreden yöreye peynirin tadi fark eder. bu peynirin simdiye kadar yazilmamis bir diger ismi ise cicaldir.

aralarindaki nüanslara deginelim;

kars cicali: inek, koyun ya da keci sütünden yapilan yagsiz bir tel peynirdir. süt makinede cekilirken, makine altinda kalan ayranin mayalanmasiyla yapilir. peynirin yapiminda genellikle yavan inek sütü kullanilir. sütün % 4'lük kismi peynire islenir. peynir erzurum cicaline nazaran daha acik renktedir.

erzurum cicali: uzaktan yün cilesine benzeyen bir peynir türüdür. yagı alinmis sütün isitilarak mayalanmasiyla elde edilen pihti, elle yogurulur ve süzülmesi icin duvara ya da siriklara asilir. sonra dogranip tuzlanarak, serin bir yerde saklanir. sütün % 15'lik kismi peynire islenir. taze tüketildigi gibi salamura da yapilarak bekletilebilir. peynir acik sari renktedir.

hali hazirda yöresel olarak cesitli isimlerle anilan peynir, kars bölgesinde cecil ve cical, erzurum bölgesinde civil, bayburt'ta cekme, ülkemizin bati bölgelerinde ise tel, sac, sacak, iplik peyniri olarak da bilinir. ardahan, mus, agri ve artvin civilleri de vardir. topaklar halinde oldugu gibi, tüm peynir tellerinin bir araya getirilip sac örgüsü seklinde örülerek muhafaza edildigi de görülmüstür. civil peyniri dogudaki ülkelerde de yapilip, rusya ve ermenistan’da leaf, telpanir, tischill ve zwirn gibi adlarla isimlendirilir. bundan baska almanya’da yapılan fadenkäse, suriye’de üretilen halep ve meksika’daki guajaqueno diger benzer peynirlerdir.

civil peyniri, yöresel olmaktan cikip büyük kent pazarlarinda da boy göstermeye baslamistir. peynir, yagi az ve kalorisi düsük oldugundan (143 kcal/100 gr) kilo problemi olanlar ile diyet yapanlar icin ideal bir peynirdir. yalniz, tuzlu bir peynir oldugundan tansiyonu olanlarin dikkat etmesi gerekir. yine peynir, yapiminda isi uygulandıgından saglik acısindan risk tasimaz.

peynirin birbirine yakin cesitleri özünde ayni, tadlarinin farki damaklarda saklidir.

kaynak: "geleneksel anadolu peynirleri" ufuk kamber.