şükela:  tümü | bugün
 • italyan mezzo soprano..sesinin bir turlu isinamadigim koyu rengi bir yana, unlu olmasini opera sahnesinde zor bulunan bir esmer guzeli olmasina ve gencligine yorarim..zira teknigi oyle o kadar da ovuldugu kadar iyi degildir, goze (daha dogrusu kulaga) carpan bariz hatalarla doludur..en favori rolleri mozart, rossini, haydn, vivaldi ve monteverdi repertuarindandir, ama genellikle favori diva rollerinden ziyade sesinin daha uygun oldugu 18. yuzyil sarkilarina agirlik vermesi kendi icin isabet olmustur..
 • amsterdam concertgebauw'un konser programlarinda goze batan bir siklikla yer almasi, acaba hollandali bir muzisyenle veya concertgebauw yoneticilerinden biriyle mi beraber sorusunu akla getirmektedir.
 • 22 haziran'da aya irini' de düzenlencek olan bu hanımefendinin konserlerinde öğrenci biletinin 22,5 milyon olduğunun belirtilmesinde fayda var. en pahalı biletin iki yüz milyonu aştığı bu konser cevza aktüze' nin anısına düzenleniyor...
 • serbest soyadı çağrışımı sayesinde (bkz: bartolini)
 • aya irini konseri biletlerinin 215 milyona vurmasiyla merak uyandiran kisi.
 • cecilia bartoli kariyerinin başlangıcında herbert von karajan, daniel barenboim ve nikolaus harnoncourt ile çalıştı. 1988 yılındaki ilk sahne performansını gerçekleştiren bartoli bu tarihten sonra aralarında claudio abbado, pierre boulez, riccardo chailly, william christie, myung-whun chung, charles dutoit, christopher hogwood, james levine, zubin mehta, riccardo muti, sir simon rattle, giuseppe sinopol, sir georg solti ve franz welser-möst’ün de bulunduğu dünyaca ünlü şeflerle çalıştı. bartoli’nin 10’u aşkın opera kaydı ve birçok solo cd’si bulunuyor. sanatçın 1999 sonbaharında çıkardığı “vivaldi” albümüyle antonio vivaldi’nin hiç bilinmeyen operalarının gün ışığına çıkmasını sağladı ve olağanüstü bir başarı elde etti. bu albüm aynı zamanda bartoli’ye dünyanın her yerinden sayısız ödül getirdi. 2001 ekim’inde gluck’un operalarından aryaları seslendirdiği albümü piyasaya çıkan cecilia bartoli “en iyi klasik vokal performansı” dalında 2002 grammy ödülünü aldı. barok repertuarın gizli kalmış değerli yapıtlarını müzik dünyasına sunan cecilia bartoli’nin “gluck italian arias” adlı albümü birçok müzik listesinde yılın en iyi albümü seçildi.31.uluslararası istanbul müzik festivali kapsamında 22 haziran pazar günü aya irini müzesi’nde konser verecek
 • ilk kez 19 yaşında 'sevil berberi' nde rosina rolüyle sahneye çıkmıştır. sesinin rengi ve fiziğinin elverişli olmasından ötürü genelde kendisinden 'carmen' söylemesi beklenir. konserden önce çikolata yemez. garipsenmemesi gerekir. tam bir opera şarkıcısıdır. eski moda olması, ruhsal tedavi görmesi olağandır.
 • ajiliteleri gırtlağıyla yaptığı için dinlerken gırtlağımın sıkışmasına sebep olan, knödel mezzosopranodur. artık fiziği de bozulmuş, inanılmaz kilo almıştır. pes tonları ağzını büzerek ve larenksini sıkarak çıkardığı için çok rahatsız edicidir. fakat çok zor bir tekniği uygulamakta olduğu için de kendi alanında başarılıdır.
 • dün (6 haziran) dogumgününü kutlamis olan 1962 roma dogumlu mezzosoprano...
  handel aryalari söylerken içi yari dolu kristal bir bardagin kenarlarina parmaginizi gezdirdiginizde çikan sesin aynisini çikartabiliyor.. muhtesem..