şükela:  tümü | bugün
  • yugoslav polisi olan bu abimizin, bosna savaşı'ndan birkaç ay önce ameliyat olması gerekir. ihtiyacı olan kanı vermeyi kabul eden 9 kişi de boşnaktır. kendisi bu durumdan oldukça etkilenir. içinde bulunduğu polis teşkilatında da, savaşla birlikte ayrılmalar olur. kendisi bosna sırpları yerine boşnakların yanında savaşmayı seçerek 30 kadar arkadaşı ile sarajevo'yu savunmaya gider. savaş sırasında ekibiyle birlikte igman dağı'nda ikamet eden abimiz, 42 ay süren kuşatma boyunca şehri savunmaya çalışır. sırp cephesini yararak şehre yiyecek getirirler.

silah arkadaşı adnan ile "ölürsek yan yana gömülelim" diye sözleşirler. gömülmeyi vasiyet ettiği yer sırpların elindedir. temmuz 1992'de vurulur. dostları gizlice sırpların elinde olan topraklara geçip çedomir'i defneder. 5 ay sonra da arkadaşı adnan şehit olur. cenazesi farklı bir yere defnedilen adnan'ın not defterinin arasında çedomir ile olan vasiyetleri bulunur ve mezarı çedomir'in yanına alınır.

boynunda komutanının savaşta verdiği ayetel kürsi, yaşlı bir teyzenin verdiği tespih ve kendisine ait olan haç ile birlikte savaşırmış çedomir...

insanları ayrıştıran değerler için değil, salt insanlık için savaşmayı kendisine amaç edinmiş ve bu yolda hayatını kaybetmiş bir adam.

savaştan önce nüfus sayımında etnik kimliğini soran memura kızılderili olduğunu söylediğide rivayet olunur. :)

“eğer bu insanlar benim hayatımı kurtardıysa bundan sonra onların beni öldürmek istediğine, benimle savaşacaklarına inanamam. sırpları, ortodoksları sevmediklerine inanmıyorum. yaşadığım ülkeye karşı borçluyum, buna karşı sorumluyum. ülkemi koruyacağım ve onun için savaşacağım. benim için başka bir ülke yok.”

fotoğrafı için tık

not: soyadının bizim dilimizdeki "domuz" ile bir alakası yok. bosna'da sıradan bir isimmiş.

sözlükte bugüne kadar bahsedilmemiş olmasına da baya şaşırdım.