şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yolun yarısı geçildikten sonra oluşabilecek bir davranış. türkiye'de çok rastlanır. yakın çevremde gözlemlerim de olmuştur. ayağı çukura giren başlar allah allah demeye, nasıl olsa tövbeler kabul oluyor parodisi dönüyor ortalıkta. acaba gerçekten oluyor mu? bunun muhasebesini kim tutuyor? açıkçası cennet-cehennem arasındaki carimi merak etmiyor değilim.

hep aklıma gelir. hesaplaşmayı ömür sonuna bırakmasak, seneden seneye hesap kessek.
  • gayet normal bi durum. hadi emeklileri ölüm korkusu yasan insanlari bi kenara birakalim genç bi insan nie ibadet etsin? ortada somuta yakin tek bisi var ahiretteki ödül - ceza ekseni. hani biraz düsünse en mantikli sebep de bu zaten ne diye asagilanir anlamam.
  • ikiyüzlülük. bir şeyi ya içinden geliyorsa yap ya hiç yapma. kimi kandırıyorsun ki? kendini mi allah'ı mı?
  • hz. peygamberin hoş görmediği durum. fethullah gülen, hz. peygamberin şu hadisininden vaazlarında çok bahseder:

hz. peygamber bir gün yanındaki sahabelerden birine sordu:"sen ne diye ibadet ediyorsun?" sahabe efendimiz cevap verdi:"cehennem korkusundan". allah resulu buyurdu:"eğer böyle devam edersen sen abdunnarsın(cehennemim kulu)". diğerine sordu:"sen neden ibadet ediyorsun?" sahabe cevap verdi:"cenneti istediğim için". hz. peygamber cevap verdi:"sen de abdulcennehsin (cennetin kulu)". sonra başkasına sordu:"sen neden ibadet ediyorsun?" sahabe cevap verdi: "allah rızası için." hz.peygamber cevap verdi:"işte sen abdullahsın(allah'ın kulu)"

netice-i kelam her şey allah'ın rızası için yapılmalıdır.
  • ben dindarlardaki bu allah korkusu kavramını anlamıyorum. cidden sen bir insanı bile severken sevdiğin için seversin, sevmezsem ne olur diye düşünmezsin çünkü seversin durum böyleyken koskoca merhametli yaratıcından niye korkarsın? sev ulan sev madem bu kadar yüce merhametli bir varlık. gazabı üstümde olur diye seviyorsan zaten sevme. bu yüzden alevi bektaşi kültürünü çok severim allah korkusu yerine allah sevgisinden bahsederler sünni davarlar gibi iki laflarından biri yakmak gazap korku değildir. dendiği kadar mükemmel bir tanrı senin gibi bir dünyaların en ufak hareketine sinirlenecek sanıyorsan nerede âlemlerin rabbi. ben bu yüzden şimdiki müslümanların %99una gıcık kapıyorum