şükela:  tümü | bugün
  • ankara’da 1979 yılında yayın hayatına başlayan, iki aylık olması planlanan, ancak mayıs-haziran sayısı ile ilk ve son kez merhaba ve güle güle diyen şiir dergisi.
  • orjinal adı; une saison en enfer dir.
  • aldanmıyorsam bir zamanlar hayatım,önüne
    bütün gönüllerin açıldığı, yoluna bütün şarapların
    döküldüğü bir şölendi.
    bir akşamdı dizimi oturttum güzelliği-terslik
    edecek oldu-iler tutar yerini bırakmadım ben de.
    bayrak açtım adalete karşı.
    aldım başımı kaçtım. ey büyücüler, size ey
    bahtsızlık, ey nefret, hazinem size emanet.
    azmettim, söndürdüm içerimde insan ümidi adına
    ne varsa. bir yırtıcı hayvan amansızlığıyla atıldım
    üzerlerine boğayım diye cümle sevinci.
    cellatlara seslendim, ısırayım diye ölürken
    mavzerlerin kabzalarını. seslendim salgınlara,
    boğsunlar istedim, kan içinde, kum içinde beni. tanrı
    bildim musibeti. gırtlağıma kadar battım çamurlara.
    cürümün ayazında kurundum. hop oturup hop
    kaldırdım çılgınlığı.
    bana baharın getirdiği iğrenç bir budala kahkahasıydı.
    derken az önce işte, bir de baktım ki kıkırdamak
    üzereyim; aklıma eski şölenin anahtarlarını aramak
    geldi, dedim belki de yeniden heveslenirim.
    hayırmış meğer o anahtarın adı-anlaşıldı ben bir
    düşteymişim.
    "sen canavar kalacaksın..." falan filan... atıp
    tutmaya başladı başıma bu şirin hasırları ören şeytan.
    "ölümüne sürsün cümle iştahın, bencilliğin, cümle
    bağışlanmaz günahın."

ah, canıma yetti arttı-kuzum şeytan, ne olur daha
    bir öfkesiz bakıver de benden yana ufak tefek, yolda
    kalmış alçaklıklar vara dursun, sen ki yazarda tasvir,
    öğreticilik vergilerinin yokluğuna vurgunsun, senin için
    kopardım lanetli gün defterimden bu uğursuz yaprakları.

arthur rimbaud
  • çok güzel bir şiir dergiciliği hikâyesidir.

fakîrin 25 yaşında olduğu bir yılda okunmuş ve tek sayı çıkmış bir dergidir.

o zamanlar 27 yaşında olan, bugünün büyükelçisi ve yazar oğuz demiralp tarafından yönetilecekti.

kurucu ortaklar ve o tarihteki yaşları:

ioanna kuçuradi (43 yaşında, allah ömrünü uzatsın)
    adnan onart (boston üniversitesi'nde felsefe hocası, hâlâ [ingilizce] şiir yazıyor)
    mehmet taner (33 yaşında)
    oruç aruoba (31 yaşında)
    enis batur (27 yaşında)
    bilgin adalı (35 yaşında, artık yaşamıyor)
    ertuğrul özkök (32 yaşında, evet o!)
    mustafa savcı (neredeyse 40 yıllık odtü fizik hocası)
    ali kılıç
    güven turan (35 yaşında)
    yavuz çekirge
    izzet göldeli (31 yaşında)

derginin yıllık abonesi 100, destekleme abonesi 250, aylık destek de her ay kupon karşılığı 100 lira olacaktı.

ilk sayıda ece ayhan, güven turan, enis batur, mehmet taner, mustafa ırgat, ahmet seven, taner özmen, hölderlin (çev: o. aruoba), eliot (çev: suphi aytimur), p. larkin (çev: elbette şavkar altınel) şiirleri yayınlanmıştı.

ayrıca oğuz demiralp, octavio paz (çev: mod,? m. oğuz demiralp?), ahmet inam, m. blanchot (çev: mod), enis batur, borges (çev: berran gelgün), eluard (çev: mob? mod?) yazıları ile mallarmé'den mektuplar (çev: mazhar candan) ve delteil'den breton'a bir mektup (çev: yenisey?) vardı.

kapaktaki ece ayhan fotoğrafını yavuz çekirge çekmişti.

cep kitabı boyutlarında ve 64 sayfalık, karton kapaklı dergi "iki aylık şiir dergisi mayıs -haziran 1979/1" sunuşuyla çıkmış ve şiir dergileri "zincirine bir halka" olarak eklenmiştir.

imzasız "sunu" yazısı şöyle bitiyordu:

"ülkemizde büyük sermayeye ya da toplumsal güçlere sırtını dayamayan dergiler karşılaştıkları bütün güçlüklere, mutlaka bir gün batmağa yargılı olarak çıkmalarına karşın, yazın tarihimizi birer birer imzalamışlardır: a dergisi, dost, yeni dergi, papirüs halkın dostları, soyut, daha niceleri... 'cehennemde bir mevsim' zincire bir halka eklesin, dileriz."
  • arthur rimbaud'un şiir türünde kaleme aldığı ilk eseri.

--- spoiler ---

kalemi tutan el saban tutan el kadar değerlidir! ellerin çağı! asla ellerimle geçinmeyeceğim. uşaklığın sonu yok. dürüstlük dilencilikse ben yokum. caniler iğdişler gibi tiksindiriyor beni; ben benim, el değmemiş, o kadar.

--- spoiler ---

http://ilkeser.com/…-rimbaud-cehennemde-bir-mevsim/
  • (fransızca: une saison en enfer) fransız şair arthur rimbaud'un 1873'te yayımlanan ilk şiir kitabıdır.

”cehennemden bir mevsim” bölümünde kısa kısa denemeler halinde yazılmış düşünceleri ile dikkat çekici cümleler barındırıyor

--- spoiler ---

”tekrar geleceğim, demirden uzuvlarla kararmış tenle, hiddetli gözle: yüzüme bakanlar güçlü bir ırktan olduğumu anlayacaklar. altınım olacak: hoyratça dolaşacağım ve kaba olacağım. sıcak ülkelerden dönen bu acımasız sakatlara kadınlar iyi bakarlar. siyasal olaylara katılacağım. kurtulmuş olacağım.”

dilindeki sertlik ve düşüncelerindeki acı haliyle kurulmuş cümlelerinde o jean d’arc gibi ”acı çekerken şarkı söyleyen bir ırktan”dır

”enginlerden seni çağırdım ya rab! ben ne aptalım” onun dilinde her zaman acıyla işlenmiş ve acıyla yoğrulmuş bir cümle bir kelime devamlı olmuştur.

” öyleyse bana güvenin, iman insanın acılarını dindirir insana doğru yolu gösterir, insanı iyileştirir, mutlu eder. hepiniz geliniz; -hatta küçük çocuklar bile gelsin! -sizi teselli edeyim. imanın kalbi sizin için dağılsın, -harika kalp! - zavallı insanlar işçiler! sizden dua istemiyorum; bana güveninizle ancak mutlu olacağım”
    --- spoiler ---

aşkın acı halini büyük kelimelerle ustaca işlemiştir yazılarında. hatta bu işlenişin dâhice olduğu söylenilebilir. kendinsen sonra gelen birçok şair ve yazarı düşünceleriyle etkilemiştir.