• inançlı bir fizikçi olarak üstünde sık sık düşündüğüm bir konu.

cehennem alevleri için güneşten kat be kat sıcak ve yakıcı ifadeleri kullanılır ve dumansız ateş olarak bahsedilir. şimdi duman çıkabilmesi için bir ateşten kimyasal reaksiyon sonucu gaz oluşumu olması lazım gelir fakat nükleer reaksiyonlarda bu yoktur. o sebeple çok da anormal bir iddia değildir. ama güneşten kat be kat sıcak meselesini açıklamak zordur zira kütlesinden bağımsız olarak yıldızlar nükleer füzyon yöntemi ile yanar ki bu aşamada en çok enerjiyi hidrojen füzyonu verir. demek oluyor ki buda yeterli değil bir üst kademeye çıkacağız. o noktada bilinen fiziki olaylarda aklıma tek gelen şey madde - anti madde birleşimi sonucu açığa çıkan enerjidir. ama elbette ki bu da sadece bir teoridir.

bir bilim adamının inançlı olabilmesini insanların neden abes bulduğunu anlayamadım hiç. illa bir yaratıcı olduğuna inanıyorum diye kula tapmak zorunda değiliz ki.
  • cansu canan'ın programındaki konuğun da söylediği şey. asırlık mitolojilere üç beş bilimsel veri ekleyip dikkat çekmek de moda oldu memlekette.
  • evren bir simülasyon olduğuna göre bu taraftaki her türlü ateş simülasyon dur. herşeyin olduğu gibi, ateşin kralını da simülasyon sonrasında göreceğimiz zaten semavi kitaplarda belirtiliyor.

(bkz: simülasyon argumanı)
  • ahmet hulusi'nin fantastik tespiti. şu dindar kişilerde bilimsel gelişmeleri çarpıtıp yorumlama alışkanlığı yok mu, yaratıcılıklarına bitiyorum vallahi.
  • tanrı, cennet, cehennem, kader, kıyamet gibi bilimsel olarak açıklanamayacak şeylere inanıpta cehennem'deki ateşi bilimsel olarak açıklamaya çalışmak ilginçmiş.

sonsuz yaratma ve oldurma gücü olan, hiçbir kaynak olmadan, hiçbir neden olmadan akıl ötesi bir ateş oldurabilir nihayetinde. sonsuzun nesi anlaşılmıyor acaba...

1600'lü yıllarda oxford'da, giordano bruno'nun dediği gibi. "sizin tanrı'nız küçücük."
  • yıllar önce başka biri gündeme getirmişti. ışık iyi birşey olduğu için her güzel şey gibi cennete ait, dolayısıyla cehennem ortamı zifiri karanlık olacak muhtemelen. cezalandırma açısından daha dehşetli bir tasarım, aklıma yattı
hesabın var mı? giriş yap