şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: ercan kesal sözü hakkında ahmet hakan'a bir açıklama yapmış.

- ben kimseye buyurgan bir şekilde “şu doktora gitmeyin, şu avukatı seçmeyin” demem.
    - sadece şu fikrimi, değişik mecralarda söyledim, söylüyorum:
    - diyelim bir cerrah seçeceksiniz. turgut uyar okumuş bir cerrah seçin ya da çehov okumuş bir doktora muayene olmaya çalışın, varsa öyle bir seçeneğiniz.
    - çünkü çehov okuyan bir hekimin hastasıyla kurmuş olduğu ilişki, çehov okumayan bir hekimden farklıdır.
    kaynak

tavrı sosyal medyada paylaşan kişinin yazdığına göre olmadıysa bana da ercan kesal sevenlerden af dilemek düşer.

---

ercan kesal'dan bir açıklama.

bir de "neşet ertaş dinlemeyen avukata davanızı emanet etmeyin" eklentisi ile taçlandırılmış.

geçenlerde gittiğim bir doktor bana yanlış ilacı verdi. hep merak etmiştim niye böyle oldu diye, meğer çehov eksikliğindenmiş. bundan sonra gittiğim her doktorun muayenehanesindeki kitaplıklarda çehov arayacağım. teşekkürler ercan kesal.

edit: ercan kesal'la bir sorunum yok. çehov'u da severim. sorun ettiğim bu ikisinden öte bugün edebiyat üzerinden yapılan bu vıcık vıcık popülizm.

2. edit: sürekli ercan kesal'ın ne kadar mükemmel bir oyuncu ve sanat adamı olduğu ile cevap verilmiş. ben bunu sorgulamadım, "ya aslında muhtar rolünü ben de yapardım" demedim. ama kimsenin çok yetenekli veya prestijli diye dokunulmazlığı yok. biz herhangi bir mantıksız bulduğumuz sözünü eleştirince birinin direkt aaa ama o harika insandır müthiştir adamın dibidir tepkileriyle karşılaşacaksak belli bir yere gelmiş kimseyi eleştirmeyelim.

insanlardan kendi işleri dışında kültürlü olmasını beklemek güzel bir şey, bunu hepimiz beklemeliyiz. "tıp'la edebiyatın ne alakası var yeaa" demiyorum. yalnızca belli figürler üzerinden (çehov, neşet ertaş veya başkası) bunun ahkam kesilerek yapılmasını rahatsız edici buluyorum. "çay içen insandan zarar gelir mi ya" edebiyatı gibi geliyor bu.

he konuşmanın geneli daha farklı ifade bu şekilde değil diyen olmuş. öyleyse farklı değerlendirilebilir tabii ki.
  • ercan kesal kim diyen adamın adamlığından şüphe duyarım. ulan ne sığ ne boş beleş hayatlar yaşıyorsunuz be.
  • cok ilginc bir tespit ve bakis acisi gercekten. gundem olacagiz diye sacmala yavrum sacmala. biriniz de mantikli olun ya.
  • ercan kesal kim aq diyen var. bu memleket neden bu hale geldi.

“tıp, nikahlı karım benim, edebiyat ise metresim." demiş çehov. işte ercan kesal de birçok hekim gibi bu sözün takipçilerinden biridir.
  • sen önce buralarda üç beş beğeni hatırına geç annem dalganı. sonra, vay doktora şiddet, öğretmene uçan tekme, mühendise dayak diye ağla.

sorunumuz, toplumsal aydınlanma çağını es geçmiş olmamızdır.

bizi çok pis kıskanan almanlar var ya; onların immanuel kant gibi bir ahlakın teorik yanıyla uğraşan filozofları varken, bizim ahlakı dinle ve geleneksel önkabullerle işi kısa yoldan, fazla kafa yormadan halletmemiz neden kimseyi rahatsız etmez?

uzun uzun yazacağım da ziyan olacağını bildiğimden kısa kesiyorum. korkmayın, okuyan insan iyidir. çok okuyan insan daha iyidir. okuduklarından sonuç çıkarabilense hepsinin üstündedir.
  • çehov ne alaka amk...
    bu doktorları amma büyüttünüz gözünüzde..... çoğu ilaç mümessillerinin biraz koklattığı ilaçları hastalara yazıp yolunu bulmaktan başka bişey yapmıyor...
    çehov bunlara ağır gelir bile....
  • evet hak veriyorum kendisine. kış uykusu'nu ve hatta bir zamanlar anadolu'da'yı izlemeyenler anlayamaz kendilerini. vişne bahçesi'nden ikramlar.
  • önce lafa bakarım laf mı diye sonra söyleyer bakarım adam mı ...... lan.

oğlum adam ercan kesal kim aq demiş. vay mına koim ya. bilmiyorsan bi oku elinin altında internet var. okuduktan sonra da o bkz ı verdiysen, ee o zaman okumak da fayda etmiyor demek ki .
    ercan kesal dediyse önce bir altyapısına bakacaksın, cümlenin tamamını okuyup söyleşiyi hatmedeceksin.

ulan ben doktorum, çehovu da okurum yine de dedim kim demiş bunu diye başlığa baktım, ercan kesalı görünce yattığım yerden doğruldum.

adamın kitaplarını imzalatmak için nöbet değiştirmeyi fazladan para vermeyi göze almışım, gelmiş biri fav kasmak için ercan kesal kim diyor.

sinema artisti iyi mi, sen öyle bil, fazlası zarar.

ercan hocama saygılarla, umarım sizin yarınız kadar edebiyat yapabilirim, çeyreğiniz kadar sinemaya dokunabilirim. çok da güzel bir laf etmişsiniz, şu kitaplarınızı da ankaraya gelseniz de bi imzalasınız ?