şükela:  tümü | bugün
 • sik sik dunyanin en guzel biralari olarak referans verilen, bence gercekten de oyle olan cek cumhuriyeti uretimi biralardir. en unlulerinden biri icin (bkz: budweiser), ayrica bir bira tipine adini veren baska bir ornek icin (bkz: pilsen). genellikle alkol oranlari normalin ustundedir bu biralarin. yuzde yirmilik alkol orani olan cek biralarinin bile icimi ilginc bir sekilde rahattir.
 • prag'da midenizin kaldıracağı yiyecek bulamazsınız.. ama bazıları için sorun teşkil etmeyen bu durumda imdadınıza çek biraları yetişir.. doygun biraları vardır..nası denir kıvamlı; iki ellilik içince hem kafanız hem mideniz güzel olur.. çift cam pencereli sıcacık barlarda barmaid ile karşılıklı oturup içersin paşa paşa.. neyse.. budweiser'a ya da pilsner urquell'e para verilmemelidir.. paranıza yazıktır.. yerine staropramen veya gambrinus makbuldür.. kaldı ki takılınacak mekanlarda -tur gezisi yapmıyorsanız bulursunuz biraz araştırıp - bu biraları verirler size.. olmadı girin bir süpermarkete ciklet fiyatına - iki yıl önce ytl olarak 25 kuruşa bira bulabilirdiniz - alın biranızı..

  ayrıca ayrı bir başlık belçika birası için açılabilir..
 • iskambilde bir as cekmek icin icten ice yapilan bir temennidir
 • efes pilsen üretilmek istenirken feyiz alınan.

  - hocam öyle birşey yapalım ki bira gibi bira olsun.

  - tamam üstadım, oldu bil : (bkz: çek birası)
 • bratislava'da içtiğim biradır. slovak birasıyla yarış halindedir.
 • ne isimlerini ne de tiplerini kafada tutmak mümkün değil gibi görünen biralardır.
  prag seyahatinde ne varsa denerim diyordum, market ve lokantalardaki biraları görünce kutusu en ilgi çekenleri deneyebildim. ayrıca kendi biralarını yapan birahaneler ve pazardaki çadırları da ziyaret ettim ve sonunda karar verdim ki biranın memleketi çek cumhuriyetiymiş.
hesabın var mı? giriş yap