şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türklerin en zor sahip oldugu vizelerden biri.. pasaportta sadece on senelik abd vizesi görürlerse işi kolaylaştırırlar.. hatta bazi acentalar bu yüzden önce abd vizesi alıp sonra cek vizesine basvurun, falan bile der.. konsoloslukta, avrupa'nın köpekligi size mi kaldi, vizenizi kıçınıza sokun, diyesiniz gelir; ama memleketleri ayri güzeldir, başka..

zaruri update: 2001 itibariyle durum boyleydi, simdi schengen vesilesiyle kolaylasmis, degismis olabilir, bilemiyorum.. lakin -vize almakta problem yasamamakla birlikte- tavirlarina ofkem gecmis degildir..
  • benim de nisan ayında başvurup hayatımın en kötü günlerinden birini yaşamama sebep olan vizedir.

bilen arkadaşlar vardır, salto youth kapsamında 10 günlük bir projeye katılmak için çek cumhuriyetine gitmem gerekiyordu. ben de saf saf proje için kolay vize verirler hem pasaportta uzun süreli şengen dolu belki bunlar da uzun süreli verirler diye düşünerek 10 saatlik ankara otobüs yolculuğunu göze alarak konsolosluğa vize başvurusunda bulundum. basvurmadan önce de iki farklı nizami fotoğraf, aile nüfus kayıt örneği de dahil olmak üzere kimlik bilgileri, mali evraklar, iş yerinden alınan belgeler, uçuş bilgileri, memur olduğum için müdürümün onayının aslı ve hatta kaymakamlık olurunun aslı, proje davet mektubu gibi tonlarca belgeyi harika bir klasörde, şeffaf dosyalarla gruplayarak başvuruya hazırlandım.

sabah randevu saatinde görüşmeye girdiğimde, soğuk bir türk bayan dosyaya ihtiyacı olmadığını sadece kağıtları vermem gerektiğini söyledi. o an herşeyin ters gideceğinden emin olmuştum aslında. sırf dosyanın düzenine baksan en az bir 3 aylık şengen basılır yani öyle derlemişim belgeleri.

kendileri camın arkasında oturdukları için alttaki çekmeceye belgeleri koyarak kendilerine doğru usulca ittirdim. belgeleri incelerken kusur bulmaya çalışan gözlerini oldukça net bir şekilde seçebiliyordum.

ilk olarak seyahat sigortasında doğum tarihimin yazmadığını, bu sebeple kabul edemeyeceğini söyledi. kendisine isim soy isim ve tc kimlik numaramın yazdığını ayrıca hesap hareketlerimde ilgili siigortaya dair ödemenin de gözüktüğünü yani seyahat sigortasının gerçekten de şahsıma ait olduğunu belirttim. ancak tatmin olmamıştı, başkası adına bir seyahat sigortası yaptırmış olabileceğimi düşünmüyordu elbette ama uğraştırmak istiyordu. ben de önemli olmadığını hemen gidip bir tane daha yaptırabileceğimi söyledim. belgeleri incelemeye devam etti.

davet mektubunun orjinalinin olmadığını, orjinal davet mektubu gerektiğini söyledi. kendisine projeye dair müdürümün ve ilçe kaymakamımızın onayı ve izin belgelerinin orjinallerinin olduğunu o belgelerde de proje detaylarının yer aldığını ayrıca zaman darlığı sebebiyle organizatör kurumun davetiyeleri mail ile gönderdiğini isterlese gösterebileceğimi veya kurum ile görüşebileceklerini belirttim. hayır orjinali olmalıydı. kendilerine sadece davetiyeyi getirmiş olsaydım yeterli olmayacağını ancak kaymakam oluruna kadar tüm belgelerin orjinallerini getirdiğimi ve bu insanların yalancı olmadıklarını belirttim. hemen yeni bir kusur buldu. davetiyede nerede kalacağımız belli değildi. konfirmasyon gerektiğini belirtti. sinir katsayım giderek yükseliyordu, davetiye de ve diğer onay belgelerinde organizatör kurumun 24 farklı katılımcının konaklama ihtiyaçlarını karşılayacağının yazılı olduğunu, 24 avrupa vatandaşını çek cumhuriyetinin desteklediği bir projede sokaklarda aç suzus bırakmayacaklarını isterlerse bu konuda da organizatörle görüşebileceklerini belirttim. davetiyenin ilgili kısmını kopyalıyorum:

this training course, in which 24 young people from 8 european union and
    neigbouring countries of the european union will participate, have been supported
    and funded by national agency of the czech republic, administering european
    commission’s erasmus+ programme and registered under the number
    2014-3-cz01-ka105-*****
    b** ı****** is going to provide accommodation to all the participants during the
    whole duration of the training course. the travel costs of the participants are covered

beklememi söyledi. arkamda bir masa ve bir kaç sandalyeden oluşan bir oturma alanı vardı orada beklemeye başladım. beklerken kurumla telefon görüşmesinde bulunup davetiyeye kalacak yeri de acilen yazıp bana göndermelerini söyledim. bir yarım saat kadar bekledim, etrafta bir ajans çalışanı vardı olan bitene bir anlam veremiyordu, beni niye bu kadar uğraştırdıklarına hayret ediyordu. o eleman gitti sonra, halbuki biraz sonra anlayacaktım aslında bana çok lazımdı.

yarım saat sonra soğuk bayan 2 saat sonra tekrar gelmemi ve kalacak yer için konfirmasyon gerektiğini söyledi. bu arada aklımı kurcalayan soruyu patlattım; kendilerine basvurum onaylanırsa bir başkası benim yerime pasaportumu alabilirmi diye sordum, evet dedi.

o yokuşlu caddelerde yukarı aşağı gidip geldim, bir turizm ajansı arıyordum seyahat sigortasını tekrar yaptırmak için ve benim yerime pasaportumu alması için. bulamadım. yorgundum, sinirliydim. çay simit molasından sonra bir taksi durağına gidip beni vize işleriyle uğraşan bir ajansa götürmesini istedim. taksiye 20 lira, sigortaya 25 lira verdim, bulduğum ajans da çaresiz olduğumu anlamıştı ve geçiriyordu. organizatör kurumdan gelen yeni davetiyenin çıktısını aldım ve oradaki bir çalışana benim yerime pasaportumu alabilmesi için 50 lira ücret ödedim. geri dönerken tekrar taksiye 20 lira verdim.

doğum tarihi yazılı seyahat sigortasını ve kalınacak otelin bilgilerinin gözüktüğü yeni davetiyeyi sundum. bu çilenin bir an önce bitmesini diliyordum.

otelden de konfirmasyon gerektiğini belirtti soğuk bayan. çıldırmak üzereydim, bu saçmalık daha ne kadar sürecekti? kendilerine açık açık sunduğum tüm belgelerin doğru olduğunu ve beni bu kadar uğraştırmalarının anlamsız olduğunu ve elçi ile görüşmek istediğimi söyledim çünkü soğuk bayan arada büyük elçi bu şekilde kabul etmiyor gibi laflar ediyordu.

elçiyle görüşürken inanın sinirden ne konuştum nasıl konuştum hatırlamıyorum. benim için bir istisna yapacaklarını ve kısa süreli vize verebileceklerini belirttii!!!! istisna!!! oldukça sabırlı biriyim neyse ki.

oh be bitti artık derken son bombayı patlattı soğuk bayan, pasaportu başkası alacaksa noter onaylı yetki belgesi gerekiyordu. bilmiyorum bu belki sadece bana özel bir durumdur ama istedi. konsolsluktan çıktım, vaktim var nasıl olsa diye ajansa yürürüm dedim ancak muhtemelen sinirden ve yorgunluktan kayboldum, telefonumun şarjı bitti. cebimdeki kartviziti bir taksiciye gösterip bindim. 20 lira daha verdim. ajans çalışanıyla notere gittik 50 lira da notere verdim.

sonuç olarak şahsi tecrübeme göre zorunlu değilse başvurulmaması gereken bir vizedir çek vizesi. evim var, arabam var, işim var gücüm var, elim yüzüm düzgün kibar bir adamım, daha önce zilyon kere yurt dışına gitmiş gelmişim, seyahat amacım belli, insan utanır be! katılacağım proje de çeklerin üstelik, kendileri finanse ediyorlar, türkiye'den 500 küsur kişi başvurmuş iki kişi seçilmiş birini pişman ediyorsun. shame on you diyorum kendilerine. umarım bir daha da işim düşmez.

ha bu arada geçen hafta italyadan aldım 6 aylık şengeni, üç günde teslim ettiler sağolsunlar.

edit: sistematik ve disiplinli olduklarını düşünen yazarlar var. değiller güzel kardeşim. ben konsoloslukta beklerken tanıdıkları bir bay geldi ve sadece pasaportunu ve vize harcını sunarak vize ?görüşmesini? bitirdi. torpil de işliyor. disiplinmiş, sistemmiş, yok öyle şeyler.
  • şubat ayında erasmus+ programı dahilinde gideceğim çek cumhuriyeti için almam gereken vizeydi. daha önce yurtdışına çıkmamış bir birey olarak vizeler hakkında da bir bilgim yoktu. bu süreçte biraz sıkıntı yaşadığımdan ve bu sıkıntıları başka arkadaşların yaşamaması adına bu entry ile yardımcı olmaya çalışacağım.

öncelikle erasmus için uzun dönem çek cumhuriyeti vizesi için gerekli evrakları şu linkten görüntüleyip iyice okuyun çünkü aşağıda yazacağım şeyler özet niteliğinde. ayrıntılı bilgi linkte. (linkten de anlaşılacağı üzere istanbul konsolosluğu'nun istediği belgeler bunlar. ankara elçiliği için ayrı bir sayfa var. googlelayın.)

konsolosluğa ya da elçiliğe gitmeden randevunuzu alın. vize tipini uzun süreli vize olarak seçin. yanlış seçmeyin randevunuz yanar. şu adresten randevuyu alabilirsiniz. önceleri alın ki sonra vay efendim neden 2 hafta sonrasına veriyor, okula geç kalacağım derdi olmasın.

pasaportunuzun oradan dönüş tarihinizden itibaren 3 ay daha geçerlilik süresi olması gerekiyor. ben 1 yıllık pasaportu anında çıkartmıştım ve vize için gerekli evraklara baktığımda beynimden vurulmuşa döndüm. pasaportum şartı sağlamıyordu ve gidip yeni pasaport çıkarmak zorunda kaldım. zaman kaybı falan oldu neticede hallettim bi şekilde.

vize başvuru formu doldurmanız gerekiyor. bu linkte örneği ile verilmiş zaten. ekstradan içeriği ile ilgili bi sorunuz olursa cevaplarım.

6 aydan fazla kalacaksanız oturum izni formu da doldurmanız lazım. ben doldurmadığımdan pas geçiyorum burayı.

3 adet fotoğraf. ölçüler linkte mevcut.

kabul mektubu ve konaklama belgesinin aslı.

erasmus programına dahil olduğunuza ve hibe kazandıysanız hibeniz olduğuna dair belge. ayrıca çekçe diline tercüme ettirmeniz ve sunmanız lazım. tercüme için birini bulamadıysanız yeşillendirin yardımcı olurum.

sabıka kaydı apostil mühürüyle birlikte sunulmalı. bunun da çekçeye tercümesi gerekiyor. aslı ve çekçe tercümesiyle götürün. sicil kaydını istanbul kartal adliyesinden almıştım ben.

sgk kaydı başvuru esnasında değil vize alırken isteniyor. sgk'lı iseniz pendik'teki sgk şubesinden ilgili belgeyi temin edebiliyorsunuz. oraya giderken erasmus belgelerinizi yanınızda götürün. (kabul mektubu, konaklama, erasmus hibe belgesi vs. fotokopisi)

pasaport ve varsa vize kısımları fotokopisi.

gerekli evrakların fotokopileri.

eksiksiz götürdüğünüz takdirde sorun çıkmıyor. belgeleri teslim ettikten sonra 1-2 saat pasaportunuz beklemek zorunda kalabilirsiniz bu yüzden hazırlıklı gidin. 60 tl gibi bir bedel tahsil edecekler. yine de daha fazla para bulundurun bi çocuktan 120 lira aldılar.

bunların haricinde ekstra sorusu olanın sorusunu seve seve yanıtlarım. vizem çıktığında ne kadar sürede çıktığını editleyeceğim. erasmus için işi düşenler bu entry'i okuyorlarsa kolaylıklar diliyorum.

not : bu entry'de yazılanları mutlak doğru olarak kabul etmeyin. dediğim gibi ilk önce konsolosluğun sayfasını okuyun ya da telefonla arayıp kafanızdaki soru işaretlerini giderin. şimdiden herhangi bir hatalı sözcük için sorumluluk kabul etmediğimi belirteyim.

not : 38 günde çıktı.
  • vfs global aracılığıyla 6 iş gününde almış olduğum vizedir kendisi. entry'lerde ve nette de birçok defa belirtildiği gibi, booking.com'dan yapılan rezervasyonlar kabul edilmiyor. illa otelden imzalı ve kaşeli evrak talep ediliyor. bu evrak olmadan vfs'ye gittiğinizde çalışanlara kurda yapsanız, amuda da kalksanız, ağzınızla kuş bile tutsanız bu evrak yine talep ediliyor.

diğer bir önemli konuda, çek cumhuriyetinden farklı bir ülkeye seyahatiniz varsa bu seyahatleri de gösterecek evrakların istenme durumu.

diyelim ki prag'tan valencia'ya uçak ile geçeceksiniz. bu bileti zaten vize başvurusundan önce aldığınız için bilet çıktısını vfs'ye götürüyorsunuz ve bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. ancak prag'tan sonra gitmeyi düşündüğünüz yerler yakın ülkelerse ve bunun içinde tren veya otobüs düşünüyorsanız iş değişmeye başlıyor. vize başvurusu yaparken kesinlikle bu evrakları da istiyorlar. "bakın prag'a iniş tarihim bu, ukrayna'dan da dönüş tarihim bu, sıkıntı yok yani dönüyorum kendi ülkeme, sadece ne ile geçmek istediğimi bilmiyorum, orada karar vereceğim, belki araç kiralarım, belki trene binerim ama bu biletleri şu an almak istemiyorum dediğinizde, o zaman yapacak bir şey yok tatlı çocuk, sana vize yok" diyorlar.

hatta eğer destinasyonunuz toplamda 5 ülkeyi (çek, avusturya, macaristan, slovakya, polonya, ukrayna) kapsıyorsa, sırasıyla ara geçişlerin hepsini önüme yığ diyorlar. illa göster illa göster diyorlar. sonuç olarak diyeceğim o ki başka ülkeden vize başvurusu yapın, italya mesela. adamlardan 7 günlük vize istediğinizde 6 aylık multi'yi yapıştırıp gönderiyorlar. o yüzden forza azzurri*den şaşmayın.
  • turistik vize başvurularında, booking.com rezervasyonlarını, otelden ıslak imzalı, kaşeli "confirmation letter" olması durumunda kabul ediyorlar. oteller de konaklama ödemesini yazıyı vermeden önce istiyor.
    scan edilerek gönderilen bu yazıda da vize başvuru sahiplerinin ad-soyad, doğum tarihi, pasaport no, giriş-çıkış tarihlerinin yazılı olması gerekiyor.
    evrakları vfs global e eksiksiz teslim ettikten 7 gün sonra vizeler verildi.
  • tam bir şeref yoksunu ülkenin vizesi.
    18 gündür konsoloslukta olan başvuruyu sonuçlandırmayıp, insanların tatilini yakmıştır.
    almanya, hollanda, fransa gibi ülkeler 5 günde, italya 2 günde vize verirken, sen neyin kafasını yaşıyorsun lan? daha dün ab'ye girmiş gören de onlar kurmuş zanneder birliği.
    uzak durun bu ülkeden.
  • gün itibariyle gereken evrakları ve olması gereken özellikleri bildireyim. maaşlı çalışan bir insanım, turizm amaçlı orta avrupa turuna gidiyorum. tur şirketinden aldım.

belgelerin ne olduğu aslında burada yazılı ama yazılı olmayan detaylar var, o yüzden sadece onları belirteceğim.

schengen formu: buradaki gibi dolduracaksınız. tur yazmanız gereken yere turkey yazmayacaksınız. yazım hatası, karalama yapmayacaksınız, yoksa başvuru odasında ilgili sayfayı tekrar yazmak zorunda kalıyorsunuz.

fotoğraf: 1 adet standart schengen fotoğrafına ihtiyacınız olacak ama fotoda yüzünüzün çok büyük olmamasına dikkat ettirin. fotoğrafçıdan rica edin, mesela 4 adet fotoğraf alacaksanız 2'sinde bildiği gibi, 2'sinde ise yüzünüz az daha küçük olacak şekilde 4'lü baskı alsın. böylece biri kabul edilmezse sunacak alternatif fotoğrafınız olur. fotoğrafçıya ek iş çıkarmayan basit bir detay ama yaparsanız faydanıza. yanınızda hep en az 2 değişik fotonuzu bulundurun ki birine olmaz derlerse ortada kalmayın. fotonuz 6 aydan eski olsa da söylemediğiniz takdirde üzerinde durmayıp kabul edebiliyorlar.

otel rezervasyon evrakları: üzerinde "confirmation" ibaresinin olması gerekiyor. yani gerçek rezervasyon olmadığında kabul etmiyorlar. ön rezervasyon geçmiyor.

uçak bilgileri: gene "confirmed" yani kesin rezervasyon olması gerekiyor.

pasaport fotokopileri: pasaportunuzun ilk, son ve üzerinde damga-vize olan bütün sayfalarının fotokopilerini vereceksiniz. eski vizeleriniz eski pasaportunuzda kaldıysa onları da çekip verebilirsiniz. eski pasaportunuzun orijinalini talep etmiyorlar.

evlilik cüzdanı fotokopisi: bizden istediler, isteyebilirler. yanınızda olsun.

hesap ekstresi: bankadan alacağınız son 3 aylık hesap dökümü. hesabınızda yeterli para olduğunu görmeliler. tarihi 1 aydan eski olmasın. banka kaşesi ve imzası olsun.

sağlık sigortası: gidiş gününüzden 1 gün önce başlayıp en az 1 gün sonra biten 30 bin avro teminatı olan seyahat sağlık sigortası olacak. bazı şirketler çok sık seyahat eden çalışanlarına yıllık sağlık sigortası yaptırıyorlar. bu poliçe dünya çapında geçerli olabiliyor. böyle bir sigortanız varsa sigorta şirketinden isteyeceğiniz bir yazı ile veya sadece poliçe ile seyahat sigortası ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. yazıda ve/veya poliçede "schengen bölgesinde" veya "dünya çapında" veya "yurtdışında" geçerli olduğunu gösteren bir ifade olacak. bunu görmeleri gerekiyor, dikkat edin.

bordro: 3 aylık bordrolarınızı şirket imzalı olarak vereceksiniz.

sgk işe giriş bildirgesi: bunu şirketten alacaksınız. gene imzalı-kaşeli olacak.

sgk hizmet dökümü: bu sayfadan kendiniz indirebilirsiniz. imza-kaşe gerekmiyor.

şirket yazısı: şirket imzalı, kaşeli olacak. şirketteki pozisyonunuzu ve hangi tarihler arasında izinli olduğunuzu içerecek.

imza sirküleri: şirkette evraklarınızı imzalayan kişilerin imza sirküleri olacak.

faaliyet belgesi: şirketin güncel (son 6 ay içinde alınmış) faaliyet belgesi oalcak.

vergi levhası: şirketin vergi levhasının fotokopisi.

ticaret sicil gazetesi: şirketin ismi, yöneticisi falan yazıyor olacak.

60 avro: türk lirası almıyorlar ve avrolarınız kesinlikle yırtık olmayacak. bizde 6-7 mm'lik bir yırtık var diye kabul etmediler.

bu dediklerimi yaparsanız 1 seferde vize başvurusunu yapabilirsiniz. vize alıp almayacağınız belli değil tabi. ama evraklarınız ve bilgileriniz tamsa kolayca alırsınız.
  • sakın schengen vizesi almak için bunlara başvurmayın. ben ettim siz etmeyin. daha önce yunanistan'ın 2 gün bekletip 3 aylık, avusturya'nın 4 saat bekletip 1 aylık multi olarak verdiği vizeyi bu ülkeden 20 gün bekleyip 8 günlük tek giriş çıkış olarak alabildim. tam tamına gezi süresi kadar vermiş adamlar. en ufak bir sıkıntı olursa yandım. lan 1-2 gün bari fazla ver arkadaş insanız yani başımıza bir iş gelir, bir şey olur.

gerekirse gezi planınızı değiştirin ama nacizane tavsiyem bu ülkeden vize almayın.
  • geçen hafta itibari ile başvurduğum vize. turistik olanından bahsediyorum; evraklarınızı tam olarak götürdükten sonra bence sorun yok. çok da insani tavırlarla yardımcı oldular. vize fotoğrafı için omuzların gözükeceği şekilde bir format istiyorlar. italya için çektirdiğim fotoğraf onlarda kabul görmedi örneğin. hafta içi 9-11 saatleri arasında evraklarınız, 60 eur paranız ile gidip rahat rahat başvurabileceğiniz vizedir.

normalde seyahat süresi kadar vize veriyorlarmış fakat ben yazın da schengen bölgesi seyahat planım olduğunu söyleyip dilekçe ile daha uzun vize istedim. verirler vermezler bilmiyorum ki buradan tekrar haftaya paylaşırım, pasaportunuzda başka schengen vizesi varsa ve daha uzun vize işinize yarayacaksa en azından deneyin derim. zira bir sürü formalite ile uğraşıyoruz bari daha uzun alalım değil mi.

edit:dün itibariyle aldım ve 6 aylık verdiler.
  • 6 mart'ta evrakları teslim ettiğim, 30 mart'ta konsoloslukta görüştüğüm ve sonucunun bugün çıktığı vize. sonucu pasaportu aldığım an ekleyeceğim. yalnız baya bir araştırma yapıyorlar hakkınızda. haberiniz olsun. eksik bir evrağınız, iş yerinizde bir probleminiz olmasın. daha da buradan başvurmayı düşünmüyorum.

edit: red verdi oronzbu çocukları.