• türklerin en zor sahip oldugu vizelerden biri.. pasaportta sadece on senelik abd vizesi görürlerse işi kolaylaştırırlar.. hatta bazi acentalar bu yüzden önce abd vizesi alıp sonra cek vizesine basvurun, falan bile der.. konsoloslukta, avrupa'nın köpekligi size mi kaldi, vizenizi kıçınıza sokun, diyesiniz gelir; ama memleketleri ayri güzeldir, başka..

zaruri update: 2001 itibariyle durum boyleydi, simdi schengen vesilesiyle kolaylasmis, degismis olabilir, bilemiyorum.. lakin -vize almakta problem yasamamakla birlikte- tavirlarina ofkem gecmis degildir..
  • eğer schengen vizeniz varsa ve o esnada almanya'daysanız, pasaportunuz ve bir resminiz ile dresden'da bulunan çek konsolosluğundan ücretsiz alabileceğiniz vize. gerçi pasaportunuzu alıp 1 hafta sonra posta ile geri gönderiyorlar ama sonuç olarak türkiye'den almaktan daha kolay olduğu kanısındayım..
  • 21 aralik'tan itibaren schengen vizesine gecisle ortadan kalkacaktir.
  • erasmus öğrencisi bendenizi almak için 5 aydır uğraştıran vizedir. olmayan belgeyi isteyen çek konsolusluğunu bu işe karıştırmıyorum bile. letter of accommodation belgesine noter onaylı imza istemeleri ise abidik gubidik bir iştir. ne okulum ne de yurdum böyle bir belgenin verilemeyeceğini söylemekteler bana. komik yahu yemin ederim komik.
  • uzun donem vizelerinin suresi max 180 gundur, ancak uzun donem vizeleri yenilemek icin giris cikis yapmak gerekmemektedir. bir kac sene once daha uzun surelerde vizeler alinabilmekte idi, ayrica uzun donem vize schengen vizesi olarak gecmemektedir.
  • geçtiğimiz kış iş gezisi sebebiyle almak için bin dereden su getirdiğim vize. konsolosluğun sürekli değişen prosedürlerini ve bitmek bilmeyen evrak isteklerini saymıyorum bile. aldığınız randevu, belge eksikliği nedeniyle muhtemelen başka bir tarihe ertelenir. o yüzden siz siz olun, bir ay öncesinden hazırlık yapın derim.
  • visapoint isimli randevu sistemi asla düzgün çalışmadığı için randevu dahi alınamayan vize, sinir bozucudur.
  • gün itibariyle gereken evrakları ve olması gereken özellikleri bildireyim. maaşlı çalışan bir insanım, turizm amaçlı orta avrupa turuna gidiyorum. tur şirketinden aldım.

belgelerin ne olduğu aslında burada yazılı ama yazılı olmayan detaylar var, o yüzden sadece onları belirteceğim.

schengen formu: buradaki gibi dolduracaksınız. tur yazmanız gereken yere turkey yazmayacaksınız. yazım hatası, karalama yapmayacaksınız, yoksa başvuru odasında ilgili sayfayı tekrar yazmak zorunda kalıyorsunuz.

fotoğraf: 1 adet standart schengen fotoğrafına ihtiyacınız olacak ama fotoda yüzünüzün çok büyük olmamasına dikkat ettirin. fotoğrafçıdan rica edin, mesela 4 adet fotoğraf alacaksanız 2'sinde bildiği gibi, 2'sinde ise yüzünüz az daha küçük olacak şekilde 4'lü baskı alsın. böylece biri kabul edilmezse sunacak alternatif fotoğrafınız olur. fotoğrafçıya ek iş çıkarmayan basit bir detay ama yaparsanız faydanıza. yanınızda hep en az 2 değişik fotonuzu bulundurun ki birine olmaz derlerse ortada kalmayın. fotonuz 6 aydan eski olsa da söylemediğiniz takdirde üzerinde durmayıp kabul edebiliyorlar.

otel rezervasyon evrakları: üzerinde "confirmation" ibaresinin olması gerekiyor. yani gerçek rezervasyon olmadığında kabul etmiyorlar. ön rezervasyon geçmiyor.

uçak bilgileri: gene "confirmed" yani kesin rezervasyon olması gerekiyor.

pasaport fotokopileri: pasaportunuzun ilk, son ve üzerinde damga-vize olan bütün sayfalarının fotokopilerini vereceksiniz. eski vizeleriniz eski pasaportunuzda kaldıysa onları da çekip verebilirsiniz. eski pasaportunuzun orijinalini talep etmiyorlar.

evlilik cüzdanı fotokopisi: bizden istediler, isteyebilirler. yanınızda olsun.

hesap ekstresi: bankadan alacağınız son 3 aylık hesap dökümü. hesabınızda yeterli para olduğunu görmeliler. tarihi 1 aydan eski olmasın. banka kaşesi ve imzası olsun.

sağlık sigortası: gidiş gününüzden 1 gün önce başlayıp en az 1 gün sonra biten 30 bin avro teminatı olan seyahat sağlık sigortası olacak. bazı şirketler çok sık seyahat eden çalışanlarına yıllık sağlık sigortası yaptırıyorlar. bu poliçe dünya çapında geçerli olabiliyor. böyle bir sigortanız varsa sigorta şirketinden isteyeceğiniz bir yazı ile veya sadece poliçe ile seyahat sigortası ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. yazıda ve/veya poliçede "schengen bölgesinde" veya "dünya çapında" veya "yurtdışında" geçerli olduğunu gösteren bir ifade olacak. bunu görmeleri gerekiyor, dikkat edin.

bordro: 3 aylık bordrolarınızı şirket imzalı olarak vereceksiniz.

sgk işe giriş bildirgesi: bunu şirketten alacaksınız. gene imzalı-kaşeli olacak.

sgk hizmet dökümü: bu sayfadan kendiniz indirebilirsiniz. imza-kaşe gerekmiyor.

şirket yazısı: şirket imzalı, kaşeli olacak. şirketteki pozisyonunuzu ve hangi tarihler arasında izinli olduğunuzu içerecek.

imza sirküleri: şirkette evraklarınızı imzalayan kişilerin imza sirküleri olacak.

faaliyet belgesi: şirketin güncel (son 6 ay içinde alınmış) faaliyet belgesi oalcak.

vergi levhası: şirketin vergi levhasının fotokopisi.

ticaret sicil gazetesi: şirketin ismi, yöneticisi falan yazıyor olacak.

60 avro: türk lirası almıyorlar ve avrolarınız kesinlikle yırtık olmayacak. bizde 6-7 mm'lik bir yırtık var diye kabul etmediler.

bu dediklerimi yaparsanız 1 seferde vize başvurusunu yapabilirsiniz. vize alıp almayacağınız belli değil tabi. ama evraklarınız ve bilgileriniz tamsa kolayca alırsınız.
  • alabilmek için bir sürü teferruat ile uğraşıyorsunuz, hesapta olmayan şeyler de çıkabiliyor. fotoğraf, çekçe çeviri, sağlık sigortası vb. hususlarda konsolosluktaki görevlilerden yol göstermesinı rica edin, onlar yönlendirsin sizi. sonra kıvırmaya payları olmaz. 2 ay sonunda çıktığında rüya gibi gelmişti, oysaki altı üstü bir vize, nedir yani. eğer gezme amaçlı gidilecekse, tavsiyem polonya gibi kasmayan bir ülkeden vize alınması yönünde.

(bkz: polonya vizesi)
  • geçen hafta itibari ile başvurduğum vize. turistik olanından bahsediyorum; evraklarınızı tam olarak götürdükten sonra bence sorun yok. çok da insani tavırlarla yardımcı oldular. vize fotoğrafı için omuzların gözükeceği şekilde bir format istiyorlar. italya için çektirdiğim fotoğraf onlarda kabul görmedi örneğin. hafta içi 9-11 saatleri arasında evraklarınız, 60 eur paranız ile gidip rahat rahat başvurabileceğiniz vizedir.

normalde seyahat süresi kadar vize veriyorlarmış fakat ben yazın da schengen bölgesi seyahat planım olduğunu söyleyip dilekçe ile daha uzun vize istedim. verirler vermezler bilmiyorum ki buradan tekrar haftaya paylaşırım, pasaportunuzda başka schengen vizesi varsa ve daha uzun vize işinize yarayacaksa en azından deneyin derim. zira bir sürü formalite ile uğraşıyoruz bari daha uzun alalım değil mi.

edit:dün itibariyle aldım ve 6 aylık verdiler.
hesabın var mı? giriş yap