şükela:  tümü | bugün
 • temmuz 1991 tarihinde kurulan ve amacı saddam hüseyin'in olası saldırılarına karşı kuzey irak'ta yaşayanlara güvence sağlamak olduğu söylenen askeri birlik
 • (bkz: incirlik)
 • 90'larin basinda bu ulkenin bir kaymakamina tokat atacak kadar ileri gitmis, israil usagi olusum.
 • temmuz 1991 tarihinde kurulan ve amacı saddam hüseyin'in olası saldırılarına karşı kuzey irak kürtlerine güvence sağlamak olan "huzur operasyonu-2"nin (operation provide comfort-2) uygulama birliği olan hava kuvveti ile küçük fakat etkili bir yer unsurunun adı. türkiye'de incirlik ve pirinçlik'te konuşlanmış 77 uçak ve helikopterden ve amerikan-ingiliz-fransız-türk 1862 kişilik personelden oluşmaktadır. kuzey irak'taki zaho'da da bir irtibat merkezi (military coordination center-mcc) bulunmaktadır.iran'a da yaparlar yakında bitane
 • amerika'nın ırak'a yaptığı operasyonun sonucunda çıkan karmaşada kuzeye yönelip türkiye sınırına dayanan kuzey ıraklı kürtleri sınırlarından içeri almak istemeyen türkiye abd ve bm'ye başvurur buna çözüm bulun diye.ortaya çıkarılan çözüm de bu çekiç güçtür.

  yani biz bilerek ve isteyerek davet etmişizdir.sonra da yanılmıyorsam 12 sene boyunca en az 5-6 hükümet tarafından 6 aylık periyodlarda süresi uzatılmıştı.

  sam amca ne zaman gelip ırak'ı işgal etti.çekiç güce gerek kalmadı.bitti.
 • 3 (üç) vakte kadar suriye sınırında buna benzer bir tampon bölge kurulabilir. tayyip paşa ne kadar topu bm güvenlik konseyine atıp riski paylaşmaya çalışsada eli sopalı adamın iki dudağından çıkacak bir söze bakar.
 • bugün başımıza gelenler o zamandan söyleniyordu, komplo teorisi üretiyorlar deyip geçiştiriliyordu.

  gelinen nokta ortada, bu güce karşı çıkanlar ya öldürüldü ya da bir şekilde görevden uzaklaştırıldı. şimdi pkk başımıza bela.

  dün çekiç güç'ü oraya davet edenlerin bugünkü uzantıları pkk ile sarmaş dolaş olup, ne olursa olsun anlaşmaya çalışmakta.
 • zamanında alenen abd'nin ırak'ı işgali için için oluşturulmuş tampon bölge idi. 91'den 2003'e kadar varlığını sürdürmüş, abd'nin ırak'ı işgal etmesi ile görevini tamamlamıştır. yıl 2014 ve yine benzer senaryoyu bu kez suriye'nin işgali için suriye'nin kuzeyinde oluşturulmaya çalışılan tampon bölge ile görmekteyiz. evet hepsi yeni ortadoğu için.
 • "ışid' e yönelik" müdahale iddiasıyla abd türkiye arasında imzalanan mutabakat'tan yola çıkılarak adı tekrar anılan bir "güç"

  işte türkiye ile abd arasındaki ışid mutabakatının detayları

  5- çekiç güç benzeri oluşuma gider mi?

  şu anki yapının çekiç güç’le bir benzerliği bulunmuyor. ileride, esad uçaklarının bölgeyi tehdit etmesi halinde uçuşa yasak bölge uygulaması söz konusu olabilir. çekiç güç görüşmelerini yürüten dönemin dışişleri bakanlığı müsteşar yardımcısı emekli büyükelçi uluç özülker, “o dönemde güvenli bölge, oradaki kürtlerin güvenliği için kuruldu. oysa bugün kurulması istenen güvenli bölge, türkiye’nin kendisine saldırılmasını önlemek ve mültecilerin yolunu kesmek içindir. sonuç olarak çekiç güç’le bunun uzaktan yakından ilgisi yoktur” dedi. çekiç güç eşkomutanı olarak görev yapan emekli hava korgeneral erdoğan karakuş da “esad rejiminin tehdidi olursa, belki o zaman uçuşa yasak bölge oluşturulabilir. o zaman esad’a ‘bu bölgeye 10 kilometreden fazla yaklaşan uçağını vururuz’ denebilir” diye konuştu.