• çekirdeğe çiğdem diyen bir izmir'linin, izmir'de çekirdeğe çiğdem dendiğini bilmeyenlerin bulunduğu, izmir dışındaki bir ortamda gerçekleştirmesi durumunda yanlış anlaşılmaya sebep olabilecek davranıştır. hele ki ortamda bu kullanımı bilmeyenlerden birisi de çiğdem isimli bir kız ve kızın erkek arkadaşı ise...

konunun anlaşılabilirliğini izah etmek açısından üniversite yıllarından yaşanmış örnek bir olay;

farklı bölümlerden bir grup arkadaş bir evde toplanırlar. bira ve bolca çekirdek(çiğdem) almışlardır. amaç vcd de film izleyip çekirdek çitlemektir. o bunu, bu şunu, a b'yi , b bilmem kimi davet ettiği için gruptaki tanışıklık oranı dalgalı ve heterojendir. toplanılan ev de yol geçen hanı gibi kullanılan öğrenci evlerinden biri olduğu için zaten bu duruma kimse pek aldırmaz. grubun içerisinde ev sahibi öğrencilerden birinin izmir'den ziyarete gelen cinsiyeti erkek bir arkadaşı da mevcuttur. tanıştırmalar grubun kalabalıklığından veya havanın o an öyle estiğinden olsa baştan savma yapılır. sohbetler havadan sudan ve kırk yıllık arkadaşmışcasına sürdürülür. ışıklar söner, brotherhood of the wolf filmi takılır, biralar açılır, çekirdekler saçılır... filmin ortalarına doğru izmir'li olan arkadaş kendisine en yakın mesafede bulunan ve yine önündeki sehpada içerisinde kuruyemişciden alınmış çekirdeklerin bulunduğu kesekağıdı olan bayan arkadaşa hitaben filmin havasını dağıtmamak için olsa gerek alçak bir sesle "pardon... çiğdem verir misin?" diye sorar. hanım kızımız şaşırır ve şöyle bir geri çekilir. talihsizliğe bakın ki çekirdek istenilen bayanın ismi çiğdem'dir. yine talihsizliğe bakın ki çiğdem'in hemen dibinde oturan kişi erkek arkadaşıdır. hadi bir kez daha talihsizliğe bakalım ki vermek fiili türkçemizde nice anlamlarda kullanılmaktadır. sıkılmadıysanız yine talihsizliğe bakın ki çiğdem de erkek arkadaşı da izmir'de çekirdeğe çiğdem dendiğini bilmiyorlardır. ve talihsizlikler gelince üst üste gelirmiş, erkek arkadaş nazaketen alçak sesle yapılmış olan bu isteği duymuştur. eee alkol de var tabi. olaylar devam eder...

erkek arkadaş - ne dedin sen?
    izmir'li - çiğdem verir misin dedim ?
    çiğdem - nasıl yaaa? (bozulmuştur)
    erkek arkadaş (ayağa kalkar ve sinirlidir)- manyak mısın lan sen? nasıl konuşuyorsun kız arkadaşımla?
    izmir'li- ne oldu ki? canım çekti istedim. (tepkiye oldukça şaşırmıştır)
    ev sahiplerinden biri (ayağa kalkar , ışığı yakar )- n'oluyoo yaa ? ne bağırıyorsunuz?
    grubun kalanı (bön bön bakarlar, anlam veremezler olanlara, şaşkındırlar, bir kaç kişi ayaklanır)
    erkek arkadaş (izmir'linin üstüne doğru hamle yapmaya niyetlenirken ayağa kalmış olanlardan bir iki kişi erkek arkadaşı tutar. ama kollarından tutanlara rağmen savurduğu bi tekme ulaşır izmir'liye. yakındaki bir kaç bira dökülür vs..)- bu oros... çocu... kız arkadaşıma asılıyor laan resmen. utanmadan kıza söylediğine bak yaaa !!
    izmir'li (hala şaşkındır. )- ne diyorsun lan sen? kime asılmılmışım şerefsiz?
    altıncı senesi olan, 30 yaşlarında grubun en yaşlısı (erkek arkadaşa hitaben) -dur bakalım oğlum ağır ol!! kim kime asılmış?
    çiğdem (şaşkın ve gözleri dolmuş bir haldedir)
    iyice zaptedilmiş olan erkek arkadaş-- abi bu piç az önce benim yanımda çiğdem'e ,çok afedersin, "verir misin?" falan diyordu.
    izmir'li eliyle çekirdeklerin bulunduğu kesekağıdını işaret ederek- abi valla çiğdem istedim bayandan. " çiğdem verir misin?" dedim sadece. ben sadece... onun yakınındaydı... kibarca... (yavaş yavaş jeton düşer. izmir'de olmadığını hatırlar galiba. )
    en yaşlı ( anlamıştır gülmeye başlar, kahkahalar atıyordur)
    geriye kalanların kafaları olayın tam içeriğini bilmemelerinin de etkisiyle iyice karışır.
    en yaşlı (ciddileşir ve erkek arkadaşa döner)- lan dangalak. arkadaş izmir'li. izmir'de çekirdeğe çiğdem diyorlar. bilmiyor muydun? anlayıp dinlemeden celalleniyorsun.
    erkek arkadaş (şaşkındır. anlamaya başlar. utanmaya başlar)-nasıl yaa ? ama...
    en yaşlı (izmir'liye döner)- çekirdek istediğin bayan arkadaşın ismi çiğdem. çiğdem de erkek arkadaşı da izmir'de çekirdeğe çiğdem dendiğini bilmiyorlar galiba. sen öyle söyleyince yanlış anlaşılma olmuş.
    grubun geri kalanı yavaş yavaş durumu kavrar. izmir'deki çiğdem kullanımı hakkında bilgisi olanlar erkek arkadaşa ve bilmeyenlere yarı dalga geçerek yarı ciddi durumu izah ederler.
    erkek arkadaş( durumu iyice kavradığı için, daha bir utanarak daha bir mahçup halde, izmir'liye elini uzatır)- abi n'olur kusura bakma yaa... valla bilmiyordum.. yani..sen de öyle diyince.. ne biliim.. galiba biranın da etkisi var.. tekrar kusura bakma hocam yaa..
    izmir'li (sapık damgasından kurtulup mağdur konuma düşmüş olmanın verdiği rahatlama ile)- yok önemli değil. sen de kusura bakma kız arkadaşının isminin çiğdem olduğunu bilmiyordum.. dalmışım ben de izmir'deyim gibi... hiç aklıma bile gelmedi çekirdek, çiğdem...

ve böylece gece rezil olur. ilerleyen günlerde olay anlatıla anlatıla boku çıkarılır. anlatan güler, dinleyen güler, kimi dinleyen "he he" der geçer vs vs.
  • vatan computer'a ya da teknosa'ya girip bilgisayar/telefon sorulacagi/alinacagi zaman sikinti yaratabilecek eylemdir.

+ bu asus'un islemcisi kac cigdemli?

- efendim?

+ islemci diyorum kac cigdemli. 4 cigdemden asagisi kurtarmaz beni
  • yöresel deyişlerin güzelliğini kavrayamayan bazı insanlar tarafından ulusal sorun haline getirilip, üstüne bolca polemik yapılan durum.
  • biz de mersin halkı olarak toplandık ve ortamlarda hava atabilmek ve farklı olabilmek adına bundan böyle lahmacuna mahmut deme kararı aldık.
    kamuoyuna saygıyla duyurulur.
  • dudağının kenarında kalan çiğdemi bile seviyorum gibi bir cümle aldım zamanında. ne yapmayalım?
  • "bakın ben izmirliyim, ilgi gösterin bana hadiiiiii" kompleksinden başka bir şey değildir.

yoksa çiğdem ne amk
  • az önce bi bakkala girip çiğdem var mı dedim. var dedi ya la..

ben, hııı? ne istedin? ne çiğdemi? çiğdem ne demek falan demesini bekliyorum, adam direkt var tuzlu mu tuzsuz mu dedi. yolda yürürken falan çiğdem olsa da yesek deyip herkesin bana tuhaf tuhaf bakmasını bekliyorum kimse sallamıyo. izmir çok güzel.
  • bakın bu bile yetersiz kaldı, o derece sinirliyim yani. bu bile yetmedi...
    (bkz: şayet ve zira farkını kavrayamayan sikimi kavrasın)
  • sonrasında çiğdeme "çiğdem" demeyi yadırgamama sebep olabilir.

çiğdeme "çekirdek" de diyemem zira
hesabın var mı? giriş yap