şükela:  tümü | bugün
 • kavrulmuş fakat henuz öğütülmemiş kahve. ayrıca hızla bayatlayan kahvedir. çok iyi koşullarda* saklarsanız kavruldugu andan başlayarak tüketmek için maksimum 3 haftanız vardır. bunun haricinde hangi koşulda saklanırsa saklansın, ister inert gaz doldurulup teneke kutulansin, ister tek yon valfli poşetlere konulsun, çekirdek kahvenin gerçek raf ömrü 3 haftadır. kavurmayı takiben ilk hafta boyunca çekirdekler gaz salımı yapar* bu sebeble kavrulmanın hemen ertesinde tüketilmemesi 3 ila 5 gun kadar beklenmesi gerekir. ilk haftanın sonunda tatsal açıdan en ust performansini yakalar, ikinci haftanın sonuna dogru adım adım aşağı inişe geçer. üçüncü haftanın sonunda kendinizi iç çekerken ve ilk iki haftayı yad ederken bulursunuz.

  hayatında gerçekten hiç taze kahve içmemiş birisi için çekirdek kahve'nin de bir anlamı yoktur. (bkz: çiğ çekirdek kahve)
 • uludağ üniversitesinin kalbi olan görükle öğrenci kentinde her akşam tam kadro dolu olan merkezi kafe. yerleşimi cepheden gören, pop müziği hiç susmayan, bedava çekirdek ikramı olan, her akşam gidip de niye hep dolu burası deyip cevaplayamadığımız kafe. batağın, 101'in dibine vurduğumuz kafe.
 • ayrıca görükle'deki bir kafenin adıdır. muhtemelen köydeki kafelerin en yoğun olanıdır.
 • gerçek kahve düşkünlerinin tercihidir. kahve aslında çok kompleks aşamaların sonucunda lezzetini kazanır. iyi bir çekirdek edinmeli (her çekirdek her kahve türü için uygun değildir), onu pişirme yönteminize göre (full city, full city plus vb) kavurmalı, kavurduktan sonra en iyi koşullarda saklamalı (ışık görmeyen, nem almayan bir ortamda maksimum üç hafta), gene pişirme yönteminize göre öğütmeli (tercihen el değirmeninde, yoksa dişli elektrikli değirmenlerde; bıçaklı değirmenlerden uzak durunuz) ve tercih ettiğiniz metoda göre pişirmelisiniz.

  edit: starbucks ve diğerlerinde iddia ettiklerinin aksine çekirdek kahveyi taze bulamazsınız. zira, en yeni çekirdek paketleri asgari 5-6 ay öncesinden paketlenmiştir.
 • görüklenin tam girişinde olan bi cafe genelde üniversiteye gelen ilk zamanlarda takılırsın sonra bidaha önünden bile geçmek istemediğin bir yer olur sahibi sinan abidir(kel olan adam) çok fena langırt oynar kendisi sabaha kadar açıktır mekan.ülkücüler takılır girişte masaları olur genelde.
 • muhteşemdir, gerçek kahvedir dosttur arkadaştır ancak bazen güvenilmezdir.
  her sabah olduğu gibi yaşasın kahve içeceğim diye uyandım. elektrik yok, planlı kesintiymiş saatlerce yokmuş. hmmm yemeğe dışarı çıkarım önce bir kahve içeyim diyerek bahçeden küçük tüpü aldım (evet ocak da elektrikli), suyu kaynattım, french pressi çıkarttım bilin bakalım ne yoktu? çekilmiş kahve!
  2,5 kg çekirdek kahveye karşılık gram çekilmiş kahve yoktu, havanda dövmeyi denedim ama olmadı.

hesabın var mı? giriş yap