şükela:  tümü | bugün
 • güney kıbrıs rum kesimi'ni çekirgelerin istilasından sonra birleşmiş milletler gıda ve tarım örgütü'nden (bkz: fao) gelen öneri. ayrıca tarifler de verilmiştir.

  1-onlarca dişi çekirgenin karnını boydan boya keserek içine yer fıstığı doldurun. derin bir tavada kızgın yağda hafifçe pişirin. tuzla tatlandırın. fazla pişirip yakmayın.
  2-fırında pişirilmiş çekirgeleri ezerek toz haline getirin. bu yemek, yolculuklarda yemek için idealdir.
  3-çekirgelerin bacaklarını koparın. kuruttuktan sonra lezzetli bir hal alır ve yenmeye hazır olur.

  (bkz: hay allahım)
  (bkz: başımıza taş yağacak)
 • yillar once uzaktan kuzenim ve cetesinin kendilerini komando zannedip issiz alanda kamp yaptiktan sonra ak$am acikinca giri$tikleri faaliyet. 7-8 ya$larinda onlarca velet topladiklari cekirgeleri $i$e gecirdikten sonra kizartip yemi$ti.
  artik bi vakitte eve donduklerinde ba$ gosteren kusma sonucu veletlerin ebeveynleri killanmi$, tumu acilinden hastaneye goturulmu$tur.
  yakin gecmi$te ogrendigim kadariyla * bu boceklerin di$i olanlari yeniyormu$. e o ya$ta cocuk cekirgenin tenasul organina bakip ayiramiyacagina gore erkek di$i ne bulduysa yemi$tir.
 • sevgili dayimin cekirgeye onceden ''topla bakalim ayaklarini ''dedikten sonra yaptigi sey ! efendim neymis, tarladaki hayvan pis olmazmis, ve ne isi varmis da ayraninin icine girmismis!
 • normal besin zincirimizin elemanlarını oluşturan hayvansal ya da bitkisel besinlerin tümüyle dünya üzerinden silinmesinden sonra yapılması düşünülebilecek bir eylem...arı mayanın yakın arkadaşı çekirge fred (isim yanlış olabilir)sayesinde çekirgelere biraz sempati duymuş isek de yiyecek kadar değil...
 • haram olduğuna dair yaygın bir sanrı olmasına karşın, helaldir, bunda bütün mezhepler ittifak halindedir. hatta hz. muhammed'in de yediğine dair rivayetler hadis kitaplarında mevcuttur. ibn ebî evfâ (ö. 86) şöyle demiştir: "resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ile beraber (altı veya yedi sefer) gazveye çıkmıştık. gazve esnasında aleyhissalatu vesselam’la birlikte çekirge yedik." (buhârî, sayd, 13; müslim, sayd, 52; ebû dâvûd, et’ime, 22; tirmizî, et’ime, 22; nesâî, sayd, 37.)
 • bir orduyu, dört tarafı kuşatılmış, tüm ikmal yolları kapanmışken hayatta tuttuğu kayıtlıdır tarihte..

  (bkz: fahrettin türkkan)*
  (bkz: medine müdafaası)
 • az önce meksikalı bir arkadaş ikram etti.gözünüzü kapatınca gayet rahat yeniliyor.limonlu olan favorimdi.bence herkes denemeli